Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin cildi hassas, az yağlı ve incedir. Bu nedenle oluşabilecek tahrip ve mikroplara karşı direnci azdır. Gününde doğan bebeklerin ciltlerindeki mumsu madde onlar için önemli bir koruyucudur. Bu nedenle son dönemde doğan bebekleri hemen yıkamayarak bu maddenin koruyuculuğundan faydalanılmaktadır. Beklenen süreden geç doğan bebeklerin cildi ise buruşuktur ve doğum sonrasındaki günlerde pul pul dökülmeye başlar bu da normal bir fizyolojik durumdur.

Doğumu izleyen günlerde ise anneden bebeğe geçen hormonların etkisiyle küçük sivilceye benzer kırmızı döküntü bebeğin yüzünde ortaya çıkar ve sadece cilt temizliğine dikkat edilerek ilerleyen günlerde geçer.

Fakat yine ilk günlerde bebeğin yüz ve vucüdunda küçük kırmızı döküntünün üzerinde beliren sarı döküntüler enfeksiyon belirtisidir. Stafilokokus aureus diye bilinen bir bakterinin yaptığı bu döküntün mutlaka bir hekime danışılarak tedavi sürecine girdirilmelidir.

Bebeklerin ıslak ve sakallı-bıyıklı kişilerce öpülmesi ciltte tahrişe neden olur ve cildin direncini düşürüp enfeksiyon oluşumuna neden olur. Alerjiye yatkın bebeklerde bu durumlardan uzak tutulmalıdır. Bebek egzamaları da bebeklerin en önemli sorunlarıdır, mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Bebeklerin hassas varlıklar olduğunu unutmayıp yetişkinler olarak sıklıkla öpmemek ve gerekli hijyeni sağlamamız gerekmektedir. Bu nedenle insanları kırmamak adına çocuğumuzu öpmek isteyenlere sunmamalıyız. Onun sağlığı her şeyden önemli ve değerlidir. En önemli sağlık unsuru hijyendir. Elimizden geldiğince temizliğine özen göstermeli hatta bu temizliği düzene koyarak rutin aralıklarla tekrarlamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Kitap Okunmaya Ne Zaman Başlanmalı? başlıklı makalemizde Bebeklere Kitap Okuma, Bebeklere Kitap Okumak ve bebeklere okunacak hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü