Bebeklerde Cilt Bakımı: Bebek Bakımında Hassas Bebek Cildine Dikkat

Bebek bakımında, bir bebeğin cildinin ne denli hassas olduğu ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bebek cildinde bulunan yağ miktarı oldukça azdır. Bu nedenle, bebek cildi, her türlü tahrişe; ve probleme karşı oldukça duyarlıdır. Bir bebek, doğması gereken zamanda doğmuş ise, bebeğin cildini kaplayan bir mumsu tabaka bulunmaktadır. Bebek cildi, bu mumsu tabaka tarafından korunmaktadır; fakat, bebeğiniz zamanından sonra doğdu ise, bu durumda, bebek cildinde mumsu tabaka bulunmamakta; ve bebek cildi buruşuk olmaktadır. Zamanından sonra doğan bebek cildinin buruşuk olmasının da sonrasında, bebek cildinde pul pul dökülmeler ile karşılaşılması muhtemeldir.
Bebeğin doğumundan kısa bir zaman sonra, bebek cildinde, sivilceye benzeyen kırmızı döküntüler ile karşılaşılması muhtemeldir. Bebek cildinde görülen bu kırmızı döküntülerin tedavisi için, annenin yapması gereken tek şey, bebek cildinin temizliğine özen göstermesidir. Bebek cildinin temizliğine özen gösterildiği takdirde, bebek cildinde gözlemlenen kırmızı döküntülerin ortadan kalkacağı görülecektir. Doğumdan sonra bebek cildinde görülen kırmızı döküntüler her ne kadar normal de olsa, doktora danışmanız yine de bebek cildi için önem taşımaktadır.
Bebek bakımı sırasında, bebek cildinin korunması adına, bebeğin giysilerinin deterjanla değil de, sabun tozu ile yıkanmasına özen gösterin. Bebeğin giysilerini sabun tozu ile yıkadıktan sonra güneşte kurutun; ve güneşte kuruduktan sonra da, bebeğin giysilerini ütülemeye özen gösterin.
Bebek bakımı sırasında, bebek cildinin korunması için, bebeğin altının da sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Altı sürekli olarak değişen bebeğin cildi, idrara uzun süre maruz kalmak sebebiyle yaşayabileceği tahrişten korunacaktır.halil-6 Bebek cildi, uzun süre idrar ile temas eder; ve bebeğin altı değiştirilmezse, bebeğin cildinde, bakteri ve mantarların üremesi gibi bir durum söz konusudur. Bu gibi durumlarda, bebeğin cildine değen her idrar sonrasında, bebeğinizin canının yandığını fark edebilirsiniz.
Bebeğin altının uzun süre değiştirilmemesi, bebekte pişik oluşumuna neden olmaktadır. Bebekte pişiğin tedavisi ise, oldukça uzun sürmektedir. Bu nedenle, bebeğin altının iki ya da üç saatlik aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Bebeğin altı değiştirilirken, anne, bebeğin cildini ılık su ile yıkamalı, daha sonra da kurulamalıdır. Sonrasında ise, bebek cildine bebek yağı sürülür; ve bebeğin altı yeniden bağlanır…

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Memeden Kesilmesi: Bebeğin Sütten Kesilmesi -Ayrılması Nasıl Olur? başlıklı makalemizde BEBEĞİN ANNE SÜTÜNDEN AYRILMASI, bebeğin memeden ayrılması ve bebeğin memeden düşmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü