Bebeklerde Boğmaca Nasıl Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Boğmaca Nasıl Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğmaca, haftalarca ya da aylarca süren öksürüğe neden olan bir enfeksiyondur. Bebeklerin boğmaca hastalığına yakalanma riski oldukça kolay olmaktadır. Boğmaca bebeklerde ve çocuklarda ciddi hastalıklara neden olabilir. Yaşlı çocuklar genellikle daha az şiddetli bir hastalık alır ancak öksürük ve kusma çok üzücü olabilir. Yetişkinler, her zamankinden daha uzun süre rahatsız edici bir öksürüğe sahip olabilirler. Boğmaca hastalığının olduğu ailedeki ebeveynler ya da daha büyük çocuklar, bağışıklama sürecini tam olarak tamamlayamayacak kadar genç olan bebeklere kolayca geçebilir.

Öksürük ile ilgili olan çeşitli bakterinin neden olduğu hastalığa da boğmaca denmektedir. Bu bakteri burun, boğaz ve solunum borularının zararlı görmesine bağlı olarak öksürüğe neden olur. Çocuklar, diğer hasta olan kişilerden kolaylıkla bakterileri alırlar. Boğmaca hastalığı hava yoluyla damlacıklar halinde yayılır, öksürük ve tükürük ile temaslı bir şekilde başka kişiye geçer.

Boğmaca, akciğerleri ve hava yollarını kızıştıran bir bakteriyel enfeksiyondur. Boğmaca bakterileri de nefes borusuna bulaşır ve kalıcı şiddetli öksürük sağlarlar. Bu hastalığın adı bir kuş ismi olan boğmacadan gelmektedir. Boğmaca hastalıkları olan çocuklar genellikle öksürdükleri sırada derin bir nefes almaya çalıştıklarında bu kuşun sesine benzer bir ses çıkarmaktadırlar.

   Boğmaca Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Boğmaca genellikle soğuk ya da set havalarda fazla kalınması ile belirtileri başlamaktadır. Hapşırma, burun akışı ve hafif öksürük daha şiddetli olan bir öksürmeye başlanmadan önce iki hafta kadar sürebilir. Bu hastalık sırasında çocuğunuzun da ateşi olabilmektedir.

Boğmaca hastalığına yakalanmış bir çocuk tipik olarak 20 ile 30 saniye boyunca öksürerek kesintisiz öksürme durumuna başlamadan önce nefes almaya çalışacaktır. Öksürme atakları anında, geceleri daha sık görülen öksürük atakları sırasında çocuğunuzun dudakları ve dişleri oksijensizlikten dolayı mavimsi bir renge dönüşmesi muhtemel olmaktadır.

  6 Aydan Küçük Bebeklerde Görülen Belirtiler

– Nefes almanın kesilmesi durumuna gelmesi,

– Soğuk algınlığı, öksürük gibi görünür ve solunum güçlüğü çekmeleri,

– Öksürmeden dolayı bitkin bir hale gelmeleri,

– Sıklıkla öksürük yüzünden beslenememe durumuna gelmeleri,

– Beslenme güçlüğü nedeniyle ve öksürüğün kusmaya neden olduğundan dolayı kilo kaybı yaşamaları.

6 Aylıktan Daha Büyük Bebekler ve Küçük Çocuklarda Belirtiler

Altı aydan büyük bebeklerde ve küçük çocuklarda hastalık 3 aşamaya sahiptir;

– Akan bir burun ve sulu gözlerle başlar, hafif ateş ve hapşırma rahatsızları ile devam eder. Bu durum 1 veya 2 hafta sürer.

– Sonra rahatsız edici bir öksürük meydana gelir. Bir hafta ile 2 hafta arasında öksürük kötüleşir ve çocuğunuz sürekli öksürük rahatsızlığı geçirir. Her öksürük sırasında hava ile solunum devam eder. Çocuğunuzun yüzünde kızarıklar meydana gelir. Bu hastalık birkaç dakika sürer ve öksürdükten sonra yiyecek yememek veya tükürmek boğazdaki balgamı atmak adına oldukça önemlidir. Öksürük genellikle yutma ya da yeme ile kötüleşir. Hem ebeveyn hem de çocuk için çok üzücü bir durum olmaktadır.

– Son aşama ise, uzun toparlanma aşamasındadır. Daha az şiddetli belirtiler medyana gelir ancak öksürük haftalarca devam eder.

 Bebekler Açısından Boğmaca Hastalığının Tehlikesi

Bu hastalık, beyin hasarı ve hatta ölüm gibi rahatsızlıklara özellikle hassas olan bir yaşın altındaki bebekler için çok tehlikeli olabilmektedir. Bebeğinizin baygın öksürüğü olabileceğini düşünüyorsanız, hemen onu doktora götürmeniz oldukça önemli olmaktadır.

Nefes almayı durdurmaları durumunda boğmaca hastalığına yakalanan bebekleri yakından izlemek de fazlasıyla önemlidir. Bebeğiniz nefes almakta zorluk çekiyorsa, 112 acil servisi arayın ya da en yakın acil servise götürün. Sürekli olarak kusma ve aşırı ateşlenme gibi bulguları varsa yine acilen en yakın bir hastaneye götürmenizde fayda olacaktır.

   Boğmaca Hastalığının Tedavi Edilmesi

Boğmaca hastalığı bakterilerden kaynaklanır. Antibiyotiklerin kullanılması öksürüğün başlamasından sonra durdurulmasında etkili değildir. Antibiyotikler, hastalığın ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ancak çocuğunuz hastalığın çok erken döneminde bulunuyorsa bu bir çözüm olmaktadır.

Çocuğunuzun enfeksiyon ile mücadele sistemi, herhangi bir tedavi almadan 3 ile 4 hafta sonra bakterilerin atılmasına yardımcı olur ancak solunum borularına verilen hasarın onarımı daha uzun sürer. Boğmaca hastalığı başladıktan sonra öksürüğü durduracak hiçbir ilaç yoktur. Öksürük ilaçları veya öksürük gidericileri etkili değildir ve yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle de doktorlar tarafından tavsiye edilmez.

Çocuğunuzda veya bebeğinizde boğmaca hastalığı göstergeleri mevcut ise hemen hastaneye götürülmelidir. Boğmaca hastalığından kaynaklı olan nefes darlığı yaşadıklarını da var sayarsak, hastanede oksijen tüpü ile ilk yardımın yapılması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebekte Estoferm Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi