Bebeklerde Bademcik İltihabı Nasıl Geçer, Kaç Günde İyileşir?

Bebeklerde Bademcik İltihabı Nasıl Geçer, Kaç Günde İyileşir?

Boğaz ağrısı bademcik şişmesinin klasik olan belirtisidir, ancak henüz konuşamayan bir bebeğin boğaz ağrısı olduğunu bilmek zor hale gelmektedir. Bebeklerde görülen iştahsızlık durumları olduğunda bu sorunun bademcik iltihabından kaynaklandığını bilmemiz gerekmektedir. Bu durumlarda bir bebek normalden daha fazla saçmalama durumu olur çünkü yutkunurken boğazındaki ağrı ve acı onu sıkıntılı durum içerisine sokmaktadır.

Bebeklerde görülen boğaz iltihabının diğer belirtileri ise ateş, ses değişiklikleri, ağız kokusu, baş ağrısı, kulak ağrısı ve genel rahatsızlıklar olarak ön plana çıkmaktadır.

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır ve vücudun ilk savunma hattını oluşturmaktadır. Boğazın sol ile sağ tarafında bulunurlar ve ağzın arkasında iki pembe topak olarak görülürler. Bademcikler üst solunum sistemini nazal veya oral yoldan vücuda giren patojenlerden koruma görevi üstlenirler. Bununla birlikte, bu onları bademcik iltihabını oluşturan enfeksiyonlara kapalı hale getirmektedir.

 Bebeklerde Bademcik İltihabı Ne Kadar Sürüyor?

Enfeksiyonun süresi, birkaç faktöre bağlı olmaktadır. Bu faktörler arasında yoğunluğu, patojenin doğası, teşhis zamanı ve bebeğin genel sağlığı önemli olan hususlardır. Ortalama bir bademcik iltihabı hastalığı vakası genelde üç ile dört gün içinde düzelir, ancak bazen iki haftaya kadar sürdüğü de görülmektedir.

    Bademcik İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor, bademciklerin iltihaplı olup olmadığını ve bademciklerde beyaz lekeler olup olmadığını görmek için çocuğunuzun ağzının içine bakar. Doktor muhtemelen çocuğunuzun lenf bezlerinin şişip şişmediğini görmek için çene altında ve boyunda hisseder. Bademcik gibi, lenf bezleri vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bir enfeksiyon olduğunda iltihaplanabilirler.

Bebeklerde Görülen Bademcik İltihabının Nedenleri Nelerdir?

 Boğazda Kızarıklık Oluşması

Bebeğiniz ağzını her açtığında bademcikleri bulunduğu yerde boğazının arkasında belirgin bir kızarıklık görürsünüz. Hatta bademcikler üstünde sarımtırak veya beyazımsı bir tabaka olabilir, bu da beyaz kan hücrelerinin iltihap kaptığının belirtisidir.

 Yutkunma Sırasında Ağrıların Meydana Gelmesi

Badem iltihabı rahatsızlığı geçiren bir bebek küçük bir şey yemeyi ya da içmeyi reddeder. Bademcikler, yutkunurken boğazına sürtünür ve bademcik iliği sırasında bu etki acı veren bir ağrıya neden olabilir.

 Öksürme

Boğazda tahriş olduğundan, bebeğiniz tekrar tekrar öksürüp ağrının şiddetlenmesine yol açabilmektedir.

   Kulak Ağrısı Oluşması

Bademciklerden gelen ağrı kulaklara yayılabilir, bu da bebeğin özellikle yutkunurken ve öksürdüğünde onları çekmesine neden olur. Kulaklarını çekip ağlarken telaşlı görünme durumları meydana gelmektedir.

 Vücudun Ateşlenme Belirtisi

Vücut iltihap varlığını tespit eder ve bu nedenle ateş olarak vücut ısısını arttırır.

  Kötü Nefes Kokusu Oluşması

Boğazdaki bakteriyel aktivite, kötü bir koku yayarak bebeğinizde kötü nefes yol açan bileşikler oluşturur.

Şişmiş Lenf Düğümlerinin Meydana Gelmesi

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır bunun yanı sıra enfeksiyon, boyundaki ve çenenin altındaki lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Şişmiş lenf düğümleri çeşitli boyutlarda topaklara sahip olmaktadır.

 Küçük Kırmızı Yaraların Ortaya Çıkması

Küçük kırmızı yaralar kızılcık ateş olarak da bilinir ve bakterilerin enfeksiyon yardımı ile ortaya çıkmaktadır. Bakteriler, vücuda bir toksin salgılarlar. Bu durumlarda boyun, sırt, karın ve yüzünde kırmızı döküntüler oluşur. Dil, çilek benzeri bir görünüm veren küçük yaralar geliştirir. Ağır vakalarda dil beyaz lekelerin bulunduğu koyu kırmızıya dönüşebilmektedir.

Bademcik iltihapları herhangi bir yaşta bir bebeği hasta yapabilmektedir. Yukarıdaki belirtilerin herhangi birini fark ederseniz, bebeğinizin boğazını kontrol ettirmek için yakınlardaki hastanelere giderek doktora göstermenizde fayda olacaktır.

   Bademcik İltihabını Ciddiye Almak Gerekli Midir?

Bademcik iltihabı çok yaygın bir çocukluk dönemi hastalığıdır ve genellikle endişe yaratmamaktadır. Bununla birlikte, çocuğunuzun antibiyotik kullanmasına ve nedeni ne olursa olsun enfeksiyona dikkat etmesine fazlasıyla önem göstermek gerekmektedir.

Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon, apseyi oluşturmak üzere ilerleyebilir. Bademcikler ile çevresindeki doku arasında şiddetli şişliğe neden olabilmektedir. Nadiren de olsa enfeksiyon kan dolaşımına, boynuna veya göğsüne yayılır. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon da kalp problemlerine neden olabilecek romatizmal ateşe neden olabilir.

Bademcik İltihabını Önlemenin Herhangi Bir Yolu Var Mı?

Çocuğunuzun boğaz ağrısı yatkınlığı varsa onu sağlıklı tutmak, özellikle kardeşlerinizle ve bir kere okula gittiğinde sürekli bir savaş gibi gözükebilir. Ellerinizi sık olarak yıkamak ve yeme içme eşyalarını başkaları ile paylaşmamak çocukların bulaştığı hastalık sayısını önemli ölçüde azaltabilir. Bebeğinizin bağışıklığını mümkün olduğunca artırın. Çocuklara dengeli bir diyet sunmak; bol miktarda temiz hava, egzersiz ve dinlenme olanağı sağlamak her zaman iyi stratejiler olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi

1 YORUM

  1. bebeklerde neden bademcik iltihabı olur.