Bebekler Niye Kusar?

Bebekler Niye Kusar?

Yeni doğmuş olan bebeklerde sıkça karşılaşılan durumlardan biri de bebeğin emdikten sonra kusmasıdır. Bunun dışında çok fazla kusması ve yoğun olmasının dışında korkulacak bir durum olmadığını gösterir.

Bebeklerde emme sırasında doyma hissi henüz gelişmediğinden ve bu doyma hissini algılayamadığından dolayı çok fazla süt emmektedir. Fazla emilen süt yemek borusundan tekrar geri gelmektedir ve kusma olmaktadır. Bebeklerde gelişim devam ettikçe bir süre sonra doyma hissini algılamaya başlar ve kusmalarda da azalma görülür. Bebeğin ilk 6 aylık zaman diliminde emdikten sonra kusma eyleminin olması emerken hava yutmasına ve gazının çıkarılmamasından kaynaklanabilmektedir. Eğer bebek yeteri kadar emip gazı çıkarıldığında kusma çok az görülen bir durumdur.

Anne sütü emen bebeklerde emme işlemi bittikten sonra bebeğin yarı oturur pozisyonda bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Ayrıca gazının çıkarılması kusma eyleminin olmasına engel olur. Bebeklerde emdikten sonra meydana gelen kusma genel olarak fizyolojik reflü olarak adlandırılmaktadır. Sık sık kusma ve yoğun bir şekilde kusma meydana geliyor ise mutlaka bir doktor kontrolü gerekebilir. Bunun dışında bebeklerde ilk zamanlar kusma oldukça normal bir süreçtir. Büyümeye devam ettikçe bu kusmalar azalmaya başlayacaktır. Doyma algısını hissetmeye başladığında bebeklerde kusma azalmaya başlar.

Bebekler Kusuyorsa Ne Yapmalı? 

Yeni doğan ve henüz gelişimini ilerleyen dönemlerde sağlayacak olan bebeklerde emdikten sonra bir miktar kusması oldukça normal bir süreçtir. Fakat bebeğin çok sık kusması ve fışkırtarak kusması ciddi sorunların olduğunu işaret edebilir. Bu durumda mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde kusma zamanla iyileşme gösterir. Henüz küçük olan midesinin fazla süt ile dolması ve doyma hissinin algılanmaması fazla süt emmesine neden olabilir. Bu durumda kusma eylemi çok normal bir süreçtir. Fazla emilen sütün dışarıya atılması gerekmektedir.

Bebeklerdeki kuma eylemi genel olarak emdikten sonra annenin bebeği yanlış pozisyonda tutmasıdır. Mideye yapılan baskı ve fazla süt dışarıya atıldığında bebekte rahatlama meydana gelir. Sütün fazla gazlı olması ve emme sırasındaki havanın yutulması bebeğin küçük midesinin erken bir şekilde dolmasına sebep olur. Bu nedenle emdikten hemen sonra bebeğin gazının çıkarılması gerekmektedir.

Bebeklerde emzirme işlemi bittikten sonra sindirim çok yavaş olduğundan yarı oturur bir vaziyette birkaç dakika bekletilmesi gerekmektedir. Henüz yemek borusundan inen sütün mideye ulaşması için bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebeğin sık sık ve aza az beslenmesi kusmayı engelleyen faktörler arasındadır. Böylece tokluk algısını daha kısa sürede edinmiş olur. bebeğin kusma esnasında kusma sıklığı ve ağlamaları fazla oluyor ise mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Bebeklerde çok fazla fizyolojik reflü söz konusu olmaktadır. Fakat bu durum genel olarak geçici bir durumdur. Bebek geliştikçe kusma eyleminde de azalma görülmektedir. Kusmalar azaldıkça fizyolojik reflüde de iyileşme meydana gelmektedir.

Bebeklerde Kusma Ne Zaman Tehlikelidir? 

Bebeklerin emdikten hemen sonra kusması fazla emilen sütün dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Anneler genellikle bebeklerinin kusmasından sonra tekrar emzirmeye kalkmaktadırlar. Fakat bu durumda bebeğin tekrar emmesine gerek yoktur. Çünkü fazla emilen süt dışarıya atılmış olur.

Bebeğin midesinin gelişmesine de yardımcı olan kusma eylemi bazı durumlarda tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle yakın takip oldukça önemlidir. Bebeğin emmediği halde kusma yapması ciddi sorunların olduğunu işaret edebilir. Ayrıca bebeklerde sık sık kusma ve kusarken ağlama sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir. Bu durumda vakit kaybedilmeden doktora gidilmesinde fayda vardır.

Bebeklerde kusma eylemi ilk başlarda çok fazla önemsenmese de devamlı hale gelmiş ise muayene olmasını gerektirebilir. Bebeğin fışkırtarak kusması ve kusarken renkli bir sıvının gelmesi de doktora başvurulması gerektiğini işaret edebilir. Bebeklerin ilk aylarda kusması ve emdikten hemen sonra fazla sütü ağızdan atması normal bir süreçtir.

Bebeğin gelişiminde kusmanın etki ettiği bilinmektedir. Kusan bebeklerin çoğunda ilerleyen zamanlarda bu eylem tamamen ortadan kalkmaktadır ve erken doyma hissi gelişmektedir. Küçük olan midenin sindirim sistemi daha hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Annenin beslenmesi ile de bebeğin emerken gaz sorunu da ortadan kaldırılabilir. Bebek emdikten hemen sonra gazı çıkartıldıktan sonra uyumaya bırakılması gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Gaz sorunu yaşayan bebeklerde çeşitli bitki çayları yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan P Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü