Bebekler Ne Zaman Kaç Aylıkken Yürür?

Bebekler Ne Zaman Kaç Aylıkken Yürür?

Her bebeğin gelişimi birbirinden farklı olduğu için birçok şeyi ayrı zamanlarda yapmaktadırlar. Diş çıkarma, emekleme ya da yürüme gibi her çocukta farklılık gösteren bu fiziksel durumlar her çocuk için ayrı bir deneyimdir. Kardeşiniz hakkında duyduğunuz şu zamanda yürüdü bu zaman da emekledi gibi zaman dilimleri sizin için aynı olmayabilir. Gelişim farklılığından dolayı her çocuk farklı zaman diliminde yürüyebilmektedir.

Bebeklerin yürümesi anne ve babalar için çok ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Bebeğin normal bebekler gibi yakın tarihlerde yürümeye başlaması anne ve babanın da desteğinin olmasına bağlıdır. Kimi bebek yürümekten çok fazla korku duyar ve yürümek yerine uzun süre emeklemeyi tercih edebilmektedir.

Bebeğin Yürümesini Engelleyen Faktörler 

Normal bebeğin 12 ila 18 ayları içerisinde yürümeye başlaması sağlıklı olduğunu gösteren en önemli faktörler arasındadır. Fakat bazı nedenlerden kaynaklı bu zaman dilimi içerisinde yürümeye başlaması gereken bebeklerde yürüme olmaz ise mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Anne ve babaya bu süreçte oldukça büyük görev düşmektedir.

Bebeğin yürümesi gereken zaman diliminin geçmesi ve bebeğin hala sağlıklı bir yürüme yapamaması bebeğin çok fazla kilolu olmasından kaynaklanabilmektedir. Aşırı kilolu bebeklerde yürüme isteği de olmamaktadır. Bulundukları yerden emekleyerek ya da sürünerek istedikleri yere gidebilmektedirler.

Bebekler her yaş grubunda çok fazla meraklılardır. Bu merakları onları erken yürümesini de sağlayabilmektedir. Eğer bebek maceracı bir ruha sahip değilse ve daha sakin bir ruh hali var ise yürüme isteği de olmayabilmektedir.

Çok iyi emekleyen bebekler geç yürümek için bahane ararlar. Yürümek yerine emeklemeyi tercih edip bildikleri bir fiziksel hareketi daha çok kullanmaya meyillidirler.

Bebeğin yürümek isteyip de  yürümesine engel olan diğer bir faktör yürüme ile ilgili kötü tecrübeleridir. Bebekler bu konuda oldukça zekidir. Yürümeye çalıştıklarında düşme çok fazla meydana gelir. Bu aşamada canlarını acıtan herhangi bir durum olmuş ise bu durumdan ötürü uzun süre yürümeyi red edebilmektedirler.

Herhangi bir rahatsızlık ve kemik ile ilgili sorun yok ise bebekler normal zamanda diliminde yürürler. Fakat bu tarz hastalıklar bebeğin yürümesine engel olmaktadır.

Bir bebeğin yürümeye başlaması çeşitli yaramazlıkların da olabileceğini gösterir. Henüz çok meraklı bir dönemden geçtikleri için olumsuz kazalar ile karşılaşmamak için mutlaka gözünüzün bebeğiniz üzerinde olması gerekmektedir.

Bebekler Yürümeye Başladıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Meraklı ve bir o kadar da yaramazlık peşinde olan bebekler her yere kendileri gitmek ve karıştırmak isteyebilirler. Bu dönemde emeklemesi bile yeterli olması bebeğin gözden kaçtığında olumsuz kazaların meydana gelmesine sebep olabilir.

Bebekler 12.ay ila 18.ay arasında yürümeye başladıklarından bu dönemde kullanılan yürüteçlerde çok yardımcı olmaktadır. Yürüteç içerisinde istediği bir yere kolaylıkla gidebilen bebekler kısa sürede yürümeye başlayabilmektedirler.

Bebekler yürümeye başladıktan sonra anne ve babanın gözetimi altında olmalıdır. İlk zamanlarda eşyalara tutunarak ilerleyen bebekler bir süre sonra anne ve babadan cesaret bularak desteksiz yürümeye başlayacaktır. Bu nedenle etrafta çok fazla bebeğe zarar verebilecek eşyaların olmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde yürüme iki yıldan az bir zamanda olduğu için çoğu bebek erken dönemde yürümeye başlayarak kemiklerin daha aktif olmasını sağlamaktadır. Fakat anne ve babanın bebek yürümeye başladıktan sonra ona uygun spor yaptırması ileriki yaşlarda da daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Erken dönemde yürümeye başlayan bebeklerde çok çabuk her şeyi merak etme ve maceracı bir ruh hali olmaktadır. Yüksek yerlerden atlama merakı ile beraber bebeğin kendini yaralaması mümkün olmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için mutlaka göz önünde olması gerekir.

Bebeklerin erken yürümesi ve bezin yanlış bağlanmasından dolayı bacaklarda çarpıklık söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bebeğin bu döneminde bez kullanımı bebeğin yürüyüşünü rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır. Bazı durumlarda kemik yapısının çarpık durmasına sebep olarak ilerleyen yaşlarda da kemik sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Bebeklerde yürüme alışkanlığının edinilmesi için çeşitli alıştırmalar yapmak ve onlara destekleyici olmak her zaman olumlu sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Çok fazla hareketli bebeklerde yürüme başladığında mutlaka bir süre kendisini güvende hissedebilmesi  ve yaramazlık yapmaması için kontrollü bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü