Bebekler Kucak Alışkanlığından Nasıl Vazgeçirilir?

 

 

Yürümeye başladıktan sonra bebekler bunu fazla eğlenceli bulurlar ve ellerinden geldiği müddetçe yürümeye çalışırlar. Fakat belli bir süre geçtikten sonra bunun artık yorucu olduğunu iyice kavrarlar ve keyiflerine daha düşkün bir hale gelirler. Bu da tabi ki annenin ve babanın zararına olur, çünkü bu devrede kucak alışkanlıkları başlar. Eğer hiç kucak alışkanlığını bebeğinizin yakalamamasını istiyorsanız o yürümeye başladıktan sonra kucağınıza onu pek fazla almayın, istediği gibi bırakın yürüsün.

Bir de şöyle yanlış var. Genelde bebeklerin kucak alışkanlığı kötü olarak bilinir, yorucu bir yanı tabi ki vardır. Fakat aslında kucak alışkanlığı iyi bit durumdur. Sizin gelecek bağınızı bebekle olan her dokunuşunuz etkileyecektir. Ne kadar 0-3 yaş arasındaki çocuğunuzla temas içinde olursanız o kadar iyidir. Ancak illa ki siz bebekleri kucak alışkanlığından vazgeçirme konusunda kararlıysanız güzel bir yöntem belirtelim. Çocuğunuz kucağınıza gelmek istediği zaman dikkatini başka bir yere çevirin, oyun gibi. Ve kucağınıza onu aldığınızda çok acı çektiğinizi ve yorgun olduğunuzu gösterin; kendisi sizi düşünerek inmek isteyecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebek Bakmaktan Bunalan Anneler Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde bebek bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü