Bebekler İçin Zeka Geliştirici Oyunlar

Bebekler İçin Zeka Geliştirici Oyunlar

Bebeklerde Zeka Geliştirici Oyunlar

0-1 Aylık bebekler için: Koltuğa oturduktan sonra bebeğinizi yüz yüze gelecek şekilde alın. Yüzünüzü yüzüne değdirerek gülücükler saçın. Ardından bir kağıda resimler çizerek 1 dakika boyunca sırayla bebeğinize gösterin.

1-2 Aylık bebekler için: Öncellikle bebeğinize bilek çıngırakları alın ve bebeğinizin bileğine taktıktan sonra ‘seni çok seviyorum’ cümlesi gibi bir cümle seçin ve bunu melodilendirerek bebeğinize söyleyin.

2-3 Aylık bebekler için: Bu aylarda bebeğinize sert plastikten yapılmış halkalar almalısınız. Elinize birer tane halka alıp bebeğiniz tutmaya çalışana kadar gösterin. Halkayı tuttuğunda diğer tarafından halkayı bebeğinize doğru iterek ‘hadi çek’ diyin. Ardından halkayı kendinize doğru çekerek ‘hadi it’ diyin. Bebeğinizin avuçlarını açmasına yardımcı olun ve ‘hadi bırak’ diyin.

4-5 Aylık bebekler için: Elinize bir kağıt alarak yüzünüzü kapatın. Bebeğinize ‘beni görmek istiyorsan hadi konuş’ diyerek ses çıkarmasını sağlayın ve ses çıkardıktan sonra onu öpün. İki dakika boyunca tekrar edin.

5-6 Aylık bebekler için: Bu dönemde nesneleri tanımaya başladığı için çay kaşıkları, yemek kaşıkları, parfüm kutuları gibi nesneler sunun. Mesela bir çay kaşığını eline verin ‘bir kaşık’ diyin sonra ikinciyi verin muhtemelen diğerini bırakıp onu alabilir sonra üçüncüyü de verin. Ardından bebeğinize bunların hepsi ‘1.2.3. kaşık’ diyin.

6-9 Aylık bebekler için: Gün içerisinde neler yaptığınızı melodili hale getirerek bebeğinize anlatınız.

9-12 Aylık bebekler için: Bebeğinizi sırt üstü yatırıp burnunuzu burnuna değdirin ve ‘burun’ diyin şarkı söyler gibi. Ardından bu hareketi yanaklarına, kollarına ve bacaklarına tekrarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü