Bebek ve Çocuklarda İSHAL (DİYARE) ve Tedavisi

Bebek ve Çocuklarda İSHAL (DİYARE) ve Tedavisi

Çocukluk döneminde sık görülen hastalıklardan birisi de ishaldir. İshal iyi tedavi edilmediği takdirde bebeğin hayatı tehlikeye girebilir. Bebeklerde ishal bebeğin alışkın olmadığı yiyeceklerin alınmasıyla (Örneğin inek sütündeki proteinler bebekte ishal sebebi olabilirler), vitamin eksikliği sebebiyle ve mikrobik ajanlarla meydana gelebilir. İshal sebebiyle vücuttan sıvı kaybolur ve buna bağlı olarak, fontaneller (bıngıldak) çöker, göz içe doğru çökmüş gibi olur, ilk planda karın derisi ileri hallerde vücudun diğer taraflarındaki deri buruşur, bebek zayıflar. Vücudun elektrolit dengesi bozulur. Bebeğin genel durumu kötüleşir, halsiz ve bitkin bir vaziyet alır.

Bebek ve Çocuklarda İshal Tedavisi

İshal durumlarında alınacak önlemler şunlardır:

Kaybedilen suyu yerine koymak için mümkün olduğu kadar fazla su ve sulu gıdalar vermek. Anadolu da ishal olan çocuğa suyun ishali artırdığı gerekçesiyle su verilmez. Bu mevcut durumu daha da kötüleştirerek bebeğin ölümüne sebep olabilir.

Bebeğin alışık olmadığı yiyeceği fazla miktarda vermemek. Örneğin inek sütü ishal yapmışsa hemen süt’ü kesmek gerekir.

Çocuk yiyebilecek durumda ise patates haşlaması ve pirinç lapası yedirilir. (6 aydan büyük çocuklar için).

Alman bu tedbirlere rağmen ishal durmuyorsa hemen bir doktora götürülmelidir. Hastalığın tanınmasına yardımcı olmak için kirli çamaşırlarında birlikte götürülmesinde fayda vardır. Gaitanın rengi ve kıvamı bazı hastalıkların tanınmasını sağlayabilir. Doktorun vereceği ilaçlar tarifine uygun olarak kullanılmalıdır.

Bebeklerde İshal Sebepleri ve İshal Belirtileri

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü