Bebek ve Çocuklarda Demir Eksikliği ve Nedenleri

Bebek ve Çocuklarda Demir Eksikliği ve Nedenleri

Demir eksikliği hipokrom anemiye götürür ve kandaki hemoglobin miktarı çok düşer. Bu durumda kan yeteri kadar oksijen ve karbondioksit alışverişine yardım edemediği için solunum güçlüğü, halsizlik, kaslarda zayıflık, baş ağrıları görülür. Kaslarda görülen güç azalma nedeninin kaslara yeterli oranda oksijen ulaşamaması olmayıp, yapısında demir bulunan alfa gliserofasfat dehidrogenaz enziminin demir eksikliği anemisinde aktivitesinin azalması ile açıklanmaktadır.

Bu çocuklarda çok çeşitli davranış bozuklukları, okul başarısında azalmalar, iştahsızlık, dudak kenarlarında keilozis, glossit görülebilir.

Gelişme ve büyüme geri kalır. İnfeksiyonlara meyil artar. Demir eksikliği anemisi diyette verilen demirin az olması nedeni ile meydana gelir. Erişkin erkekte genellikle görülmez. Daha çok çocuklarda ve sık gebelik dolayısıyla kadınlarda görülür. Ayrıca kanamalar, intestinal parazitler de demir eksikliği anemisine gitme şansını artırır. Normalde hemoglobin oluşumu yeterli oranda demirden başka, yeterli oranda protein, kalori C ve B vitaminleriyle de ilgilidir. Yeni doğan bebeklerin vücudunda yaklaşık 300 mg. Demir bulunmaktadır. Erişkinde ise yaklaşık (3-5) gram kadar total demir bulunur. Demir eksikliği anemisi oluşmadan süt çocuğunun büyüyebilmesi için günde en az 5 mg. Demir diyetle alması gereklidir. Diyetteki demirin ancak % 10’u absorbe olabileceğinden 5 mg. dan az alırsa demir eksikliği anemisi gelişir.

Demir eksikliği anemisi nedenleri

Demir eksikliği anemisi ülkemizde oldukça sık rastlanan bir kansızlık türüdür. Demir eksikliği nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Besinlerle az demir alınması.

Emilim bozuklukları.

Akut kanamalar ve bağırsak parazitleri, hemoroidler, peptik ülser, divertiküller, özofagus varisleri, ülseroz kolitler, aspirin ve benzeri bazı ilaçlarla tedavi sonucu gastrointestinal sistemde ortaya çıkan ve bazen de genitoüriner sistem hastalıklarında görülen kronik kanamalar.

Sık gebelik ve doğumlar.

Demir ve çinko eksikliği olan bazı kırsal bölge çocukları ve bazı erişkinlerde jeofaji adı verilen toprak yeme alışkanlığı görülür. Bu demir emilimini daha da engeller. Toprak yeme, genellikle Pica olarak adlandırılan bazı maddelere karşı iştah sapmalarının bir şeklidir.

Demir eksikliği anemilerinde tedavi esas nedene yönelik olmakla beraber eksik olan demir genellikle ağız yolu ile verilir ve hasta yakından izlenir. Hemoglobin ve hematokrit normal sınırlara eriştikten sonrada hastanın demir depolarını doldurmak için duruma göre bir süre daha demir verilmeye devam edilir.

Bir önceki yazımız olan Bebeği Emzirme Sorunları için Tavsiyeler başlıklı makalemizde bebeğim memeyi kavrayamıyor, bebeğin memeyi kavrayamaması ve bebek memede uyuyorsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü