Bebek Nasıl Emzirilir: Bebeği Emzirme Pozisyonları

Bebek Nasıl Emzirilir: Bebeği Emzirme Pozisyonları

Annenin bebeği emzirirken durduğu pozisyon bebeğin emmesinin olumlu yada olumsuz etkilemektedir. Yeni doğan bir bebek günde en az altı kez en fazla da on beş kez anne sütü emebilir. Bebek hem oyalanmak için hem karnını doyurmak için emer. Anneyi emme süresi bazen yirmi dakika olabiliyorken bazen de bir saati bulabiliyor.

Bebeğiniz memeyi emmeyi bıraktı diye hemen alıp yatırmayınız. Çünkü bebek annesinin memesinde huzur bulduğu kanıtlanmıştır. Bebeğin acıktığından emin olduğunuz halde bebek emmiyorsa meme ucunu bebeğin burnuna hafif dokundurabilirsiniz. Bu dokunuş hadi emebilirsin uyarısını vermektedir.

Bebek Nasıl Emzirilir: Bebeği Emzirme Pozisyonları

Anne yanlış pozisyonda bebeği tutarak emziriyorsa,bebek verimli olarak sütü emmez. Anne, arkasına yaslanarak oturduğu zaman sırtına yumuşak bir yastık alınması anne ve bebek içinde rahatlık sağlayacaktır.

Bebek emzirme de klasikleşmiş iki pozisyon vardır. Bunlar beşik tutuşu ve önden tutuş pozisyonlarıdır.

Beşik Tutuşu Pozisyonu

İki kolunuzu birleştirmiş halde bebeği kucakta tutarak emzirme yöntemi beşik tutuşudur. Bu hareketi bir el ile yapıldığında önden tutuşudur. Yatarak emzirme sayesinde sezaryen ile doğum yapmış anneler için rahatlıktır. Bu pozisyon için anne yan yatar ve bebeğini döndüğü tarafa alır. Bir kolunu bebeğin başının altına koyarken bir eli ile bebeğin iyi emmesi için memeyi tutar.

Kol altı tutuşu ile ikiz bebekler aynı anda emzirebilir. Ancak fazla dikkat ve özen gerektiren pozisyondur. Yatağa yarı oturur pozisyonu alarak bacaklarınızı uzatın. Karnınıza ve yan taraflarınıza yumuşak büyük yastık alın. Kollarınızı açarak bebeğin başı öne gelecek ayakları sırtınıza gelecek şekilde tutun. Böyle bir elinizle bir bebeği diğer elinizle ile de öteki bebeği emzirebilirsiniz. Bebeğiniz kalabalık bir ortamda açıktı ve tenha bir yere geçemiyorsanız bebeği hiç bekletmeye gerek yok. Eşarp,ipek gibi ince delikli elli santimetrelik bir kumaş ile birilerinin görmesini engellersiniz. Bebeğinizi beşik tutma pozisyonu ile emzirin. Kumaşı omzundan bebeğin ayaklarına kadar örtün. Böylece hem siz rahatsız olmazsınız,hem de bebeğinizin karnı doymuş olur.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Artıran Gıdalar başlıklı makalemizde anne sütünün önemi, ayran anne sütünü artırırmı ve buğday anne sütünü artırırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü