Bebek Masajı: Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı: Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır?

Masaj, bir annenin, bebeği ile arasındaki duygusal bağı güçlendirmesi açısından en sağlıklı yollardan bir tanesidir. Masaj, bebek ile anne arasındaki duygusal bağı güçlendiren en sağlıklı yöntemdir; çünkü masaj, aynı zamanda bebeğin sağlığının iyileştirilmesi ve bütünlenmesi açısından da büyük bir önem arz etmektedir. Bebeğe masaj yaparken, bebeğinize gösterdiğiniz sevgi dolu yaklaşım; ve keyifli dokunuşlar, bebeğinizin, sizin kendisine hissettiğiniz duygularınızın ne kadar güçlü olduğunu anlamasını sağlayacak olan en güzel yol niteliğindedir. Bebeğinizin tüm bunları anlaması, sizin kendisini ne denli sevdiğinizi bilmesi, onunla zaman geçirdiğinizi anlaması, bebeğinizin size olan güveninin de artmasını sağlayacaktır.

Bebek ve Masaj
Bebeğinize yaptığınız masaj ile, bebeğin dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlamış olursunuz. Masajın faydaları arasında, bebeğin solunum sisteminin kuvvetlenmesinden de söz etmemiz gerekmektedir. Bebeğe yapılan masajın faydaları arasında, bebeğin sindiriminin de daha kolay olmasının sağlanacağını bilmeniz gerekmektedir. Masajın faydaları arasında, bebekte bulunan gaz sorununun giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bebeğe yapılan masajın faydaları arasında, bebeğin sakinleşmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bebeğe yapılan masajın bir diğer faydası da, bebeğin, hem genel sağlığının; hem de gelişiminin daha iyi bir hale girmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır?
Bebeğe masaj yapmaya başlamadan önce, bebeğin ruh halinin masaja uygun olup olmadığına bakın. Bebeğinizin uykusu varsa; ya da ruh halinde bir huysuzluk gözlemliyorsanız, bu durumda masajı biraz ertelemeye çalışın; bırakın bebeğiniz uyusun; ya da ruh hali normale dönsün. Daha sonra da masaj uygulayabileceğinizi unutmayın. Bebeğinize masaj yapabileceğiniz en uygun zamanlar, beslenmesinin bir ya da bir buçuk saat sonrası, ya da banyo sonrası zamanlardır.
Bebeğe masaj yaparken, etkili sonuç almak istiyorsanız, masajı uygulayacağınız ortamın sıcaklığını bebeğin sağlık durumuna uygun hale getirin, ve masaj işlemini, bebek çıplakken uygulamaya özen gösterin. Bebeğin altını da açık bırakmanız önerilmektedir; ama, bebeğin altı açıkken, her türlü sürprize hazır olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmamalısınız; bu nedenle, bebeğin altına, temiz bir bez sermeyi unutmayın. Masaj öncesinde yapmanız gereken bir diğer şey de, bebeğin vücuduna bebe yağı sürmeniz gerektiğidir. Çünkü bebeğinizin cildi çok hassastır; ve her türlü tahrişe açıktır; bu nedenle bebeğin cildini bebe yağı ile korumanız; ve masaj yaparken de yumuşak hareketler sergilemeniz önerilmektedir. Bebeğiniz masaja alışana kadar hareketlerinizin yavaş olmasını sağlayın; fakat bebek masaja alıştıkça, masaj için uyguladığınız basıncı, yavaş bir şekilde arttırın…
Bebeğe masaj yapacağınız ortamın sessiz olmasına dikkat edin. Ortamda herhangi bir rüzgar bulunmaması da, özellikle dikkat etmenizi gerektiren bir diğer konudur. Masaj uygulayacağınız odanın ortalama 20 derece ile 26 derece arası bir sıcaklıkta olması önerilmektedir. Masaj yapacağınız yerin hazırlanmasında şunu düşünün: siz bebeğe masaj yaparken, bebek de hareket halinde olacak; bu nedenle, bebeğin çevresinde, düşebilecek herhangi bir şey bulunmamalı, bebeğinizin de düşmeyeceği bir ortamda masaj yapmalısınız. Bebeğin masajını, bebeği yere yatırarak yapmanız önerilmektedir; bebeğin altını değiştirirken kullandığınız minder gibi, yarı yumuşak bir minderin üzerinde masajı uygulamanız önerilmektedir. Bebeğe masaj yaparken, bebeğinizin huzurlu ve rahat olabilmesi için, hafif bir müzik de açabilirsiniz. Siz masaj yaparken, sizi kimsenin rahatsız etmemesine; ve bebeğinizin de masaj sırasında kesinlikle yalnız kalmamasına dikkat etmelisiniz…
Bebeğe yapılan masajlar arasında konak masajından da söz edilmesi gerekmektedir. Konak nedir derseniz, konak, bebek yeni doğduğunda, başında oluşan bir tür egzemadır. Bu nedenle uygulanan konak masajını, bebeğinizi gece uykusuna yatırmadan önce yapmanız önerilmektedir. Konak masajını uygulamadan önce, konak üzerine biraz zeytinyağı sürüp, sonrasında masaj yapmayı denemelisiniz. Bebek sabah uyandığında da, bebeğin başını bebe şampuanı ile yıkamanız önerilmektedir.
Bebeğinize masaj yapacağınız zamanları, kesinlikle bebeğin sağlıklı olduğu zaman dilimleri arasından seçmeniz çok önemlidir. Bebeğin doğumundan sonraki altı hafta ile sekiz hafta arasında, gerekli doktor kontrolleri gerçekleştirilmeli; ve bebeğin kemiklerinde bir kırık, ya da eklemlerinde bir hareket bozukluğu gözlemlenmiş ise, bebeğe masaj yaptırılmamalıdır. Bununla birlikte, masajdan önceki bir hafta içerisinde bebeğe aşı vurulduysa da masaj yapılmaması gerekmektedir. Bebeğe bir haftadan önce aşı burulmuşsa; fakat, bebek aşının yan etkilerinden hala etkileniyorsa da masaj yapılmaması önerilmektedir. Bununla birlikte, ilaç kullanımı sırasında da masaj yapılmaması gerekmektedir. Bebeğin cildinde, isilik, enfeksiyon, egzema; ya da döküntü gibi bir takım cilt problemleri varsa da masaj yapımını, bu sorunlar ortadan kalkıncaya kadar durdurmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Altının Değiştirilmesi: Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir? başlıklı makalemizde bebeğin altı nasıl değiştirilir, bebegin alti ne zaman degistirilmeli ve bebeğin altını değiştirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü