Bebek Maması Nasıl Hazırlanır ve Saklanır?

Bebek Maması Nasıl Hazırlanır ve Saklanır?

Anne sütü bebeklerin beslenmesinde en önemli besin kaynaklarından biridir. Anne sütüne ek olarak bebek için verilen hazır mama ya da evde hazırlanan mamaların da bebeğin gelişiminde son derece önemli olduğu bilinmektedir. Bebek mamalarında bebeğin gelişimini destekleyici yapıda olması gerekmektedir. Annenin beslenmesi emzirirken bebeğin gelişiminde büyük rol oynadığı için hazır mamaya geçiş aşamasında da mamanın içeriği çok önemlidir.

Bebekler genel olarak biberon ile beslenmektedir. Anne sütünden sonra biberon ile beslenirken hazır mamalar ile mama hazırlaması yapılabilmektedir. Anne sütünün besleyici yapısının yanı sıra devam sütü mamaları da bebeklerin gelişimde büyük rol oynamaktadır. Fakat evde hazırlanan mamalarda bebeklerin gelişimini etkilemektedir.

Devam Sütü İle Beslenme 

Bebeklerin beslenmesinde kullanılan devam sütleri bebeğin gelişimini oldukça büyük ölçüde etkilemektedir. Bazı bebekler anne sütü emmek istemeyebilir ya da anne sütünün doyuruculuğu bebeğe yeterli gelmeyebilir. Bu aşamada devam sütlerinin bebeğin beslenmesinde kullanılması karnının doyurabilmektedir. Bunun yanı sıra içerdiği vitamin ve mineraller de bebek gelişimini etkiler.

Devam sütünün hazırlanması  için sütle toz halindeki mama karıştırılarak biberon ile beslenme sağlanır. İçeriğinde bebeğin gelişimini destekleyen karışım yer almaktadır. Uzun süre tokluk veren bu mamalar anne sütünün emzirilmesini de sağlayabilir. Önemli olan biberon içerisine mamanın hazırlanırken uygun ölçüde kullanılmasıdır. Genel olarak su ve ya süt ile hazırlanan bu bebek mamaları bebeğin acıktığı dönemde bebeğe verilir.

Hazır devam sütü mamaları yerine evde bebeğin tüketebileceği şekilde mamalarda hazırlanabilmektedir. Meyve ve sebze püreleri bebeğin beslenmesinde ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağlar.

Meyve Ve Sebze Püreleri 

Bebeklerin beslenme alışkanlıkları annenin yönlendirilmesi ile şekillenmektedir. Devam sütü yerine meyve ve sebze püreleri de bebeklerin beslenme alışkanlıklarına ilave edilebilmektedir. Meyve ve sebzelerin tamamen ezilerek ve püre haline getirilerek bebeğe öğün olarak verilebilmektedir.

Meyve ve sebze püreleri bebeğin gelişiminde ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşıladığı gibi bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Böylece gelişimde bebeğin daha hızlı bir büyüme göstermesine yardımcı olur. Püre halinde olan gıdalar süt ile karıştırılarak da çok küçük dönemlerdeki bebeklere de verilebilmektedir.

Henüz anne sütü emen bebeklerde ek gıdaya ihtiyaç duyulduğunda daha doğal beslenme şeklinin bebeğe uygulanması ileriki dönemlerde tat duyusunun da iyi gelişmesini sağlar.

Biberon İle Beslenme 

Bebeklerde en sık uygulanan beslenme şekli genel olarak biberon ile beslenmedir. Devam sütü ya da evde hazırlanan bebek mamaları bebeğin gelişiminde büyük rol oynadığından biberon ya da kaşık ile verilebilmektedir. Henüz kaşık ile beslenmeye alışamaya bebeklerde biberon ile beslenme uzun süre devam edebilmektedir.

Biberon ile beslenme yapılacak ise mutlaka biberonun temizlenmesine de dikkat edilmelidir. Genel olarak her biberon ile beslenme sırasında biberonun en iyi şekilde temizlenmesi bebeğin sağlığı için önem taşımaktadır. Sağlıklı bir şekilde biberonun temizlenmesi için kaynatma işleminin sık sık yapılması gerekir. Genel olarak cam biberonların tercih edilmesi bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

Biberon ile beslenme de bebeğe hazırlanacak olan devam sütü gibi mamalarda biberon içerisine koyulan sütün çok sıcak olmaması gerekir. Bebeklerde henüz duyular tam olarak oturmadığı için sıcak ve soğuğu çok çabuk algılayabilmektedirler.

Her bebeğin beslenme alışkanlığı birbirinden farklıdır. Damak tadı oluşmadığından  verilen her mamayı rahatlıkla tüketebilirler. Buna rağmen bazı bebeklerde tat ayrımı çok küçük yaşlarda meydana gelmektedir.

Bebek mamalarında genel olarak sütün tercih edilmesi ve bununla beraber gaz sorununun çok fazla olması anne için oldukça zordur. Bebek beslendikten sonra gazının mutlaka çıkartılması gerekir. Rahat uyku uyuması açısından sütte bulunan gazın çıkartılması hem bebek hem de anne için kolay bir durum olacaktır.

Bebeklerde biberon ile beslenme ilerleyen yaşlarda da devam edebilmektedir. Anne sütünün yetersiz kaldığı dönemlerde tercih edilen biberon ile beslenme sadece mama yedirmek için tercih edilmelidir. Çok fazla su ya da meyve suyu gibi içeceklerin biberon ile bebeğe verilmesi alışkanlık haline gelebilir. Bazı bebeklerde gece beslenmesinde de biberon ile devam sütü beslenmesi yapılabilmektedir. Bu durum genel olarak anne sütünün besin değerinden kaynaklanabilmektedir. Emziren annelerde annenin beslenmesi bebeğin erken doymasında büyük rol oynadığı unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü