Bebek kusuyorsa doktora götürülmeli mi?

Bebek kusuyorsa doktora götürülmeli mi?

Patolojik nedenden dolayı bebek zorlanarak kusmaktadır. Eğer bebek zorlanarak kusuyorsa burada kusmanın karakteri yol göstericidir. Erkek çocuklarda daha sıktır. Özelliği bebek fışkırarak kusar ama kusması safralı değildir. Kustuktan sonra aktivitesi normaldir. Bu gibi durumlarda bebek iyi şekilde beslenmesine rağmen kilo alamaz.

İkincisi bebekte kusmayla birlikte eğer karın şişliği varsa dışkısı kanlıysa jöle kıvamındaysa aşırı şekilde huzursuzluğu varsa buna invajinasyon denilir. Yani iki bağırsak segmentin iç içe geçmesidir. Bu acil bir durumdur. İshali başlıyorsa bağırsak enfeksiyonu olarak adlandırılır. Bağırsak enfeksiyonu yada mide üşütmesi yada mide nezlesi bunlar viral enfeksiyonlara bağlıdır.

Kusan Bebek Hangi Durumda Doktora Götürülmeli?

Sporlu Bağlantılar

Sürekli Kusma:Kusmada önemli olan ve doktora başvurulması gereken iki durum vardır. Birincisi kusmadan dolayı oluşan sıvı kaybı ikincisi kusmanın etkenidir. Eğer bebek sürekli kusuyorsa ağızdan hiç bir şey kabul etmiyorsa doktora başvurulmalıdır. Bebek kustuktan sonra 1-2 saat beslenmemelidir. Midesinin dinlenmesi gerekmektedir. Anne sütü alıyorsa anne sütü azar azar verilmelidir.

Ateş ve dalgınlık: Kusmayla birlikte bebekte dalgınlık varsa ateş varsa doktora başvurulması gerekilir. Kusma kanlıysa bağırsakta yada midede kanamayı düşündürebilir onun için gene doktora başvurulması gerekilir. Kusmanın kendi başına acil durumları da kusmadan dolayı sıvı kaybı olabilir. Eğer bebekte ağız kuruluğu varsa gözlerde çökme varsa bıngıldağı çöktüyse cildinde bir buruşma varsa cildi kuruduysa ve 6-8 saattir idrarını hiç yapmadıysa ve kusma alınan tüm önlemlere rağmen devam ediyorsa bebekte sıvı kaybı vardır serum gerektirebilir mutlaka doktora başvurulması gerekilir.

Bebeklerde Kusmanın Nedenleri: Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Sporlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hafta Hafta Gebelik
1 2 3 4 5 6 7
8 10  11   12 13  14 
15  16  17  18  19  20  21 
22 23  24  25  26  27  28 
29  30  31  32  33  34  35
36  37  38  39  40   Hafta  Seçin 
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM