Bebek Gelişimi Üçüncü ve Dördüncü Aylar

Bebek Gelişimi Üçüncü ve Dördüncü Aylar

Bebek gelişiminde, bebeğin; ve annenin yaptıkları; ve yapacaklarının önemi büyüktür. Bebek gelişiminde belirtilen etkenler, bebeğin sağlıklı olmasını; annenin de bebeği ile iletişiminin kuvvetli olmasını olanaklı hale getirmektedir. Bu yazımızda sizlere, bebek gelişiminin üçüncü; ve dördüncü aylarından bahsedeceğiz. Bebek, gelişiminin üçüncü ve dördüncü aylarında neler yapar, anne, gelişmekte olan bebeği ile nasıl ilgilenmelidir? Sorularımızın yanıtı yazımızda…

Bebek Gelişimi Üçüncü Ay
Bebek gelişiminin üçüncü ayında, bebek, çevresindeki değişikliklerin farkına varmaya başlayacaktır. Bebek gelişiminin üçüncü ayında, bebek, çevresindeki seslerin kaynaklarını da aramaya başlayacaktır. Bebek gelişiminin üçüncü ayında, bebek ellerini de birleştirmeye başlayacaktır. Bununla birlikte, gelişiminin üçüncü ayında, bebeğiniz, nesnelerin hareketlerini takip etmeye de başlayacaktır.

Bebek gelişiminin üçüncü ayında, bebeğiniz, sizin sesinizin olduğu yöne doğru dönüp, sizi aramaya başlayabilir. Bununla birlikte, gelişiminin üçüncü ayında, bebeğiniz, karnının üstümde yatıyorken, başını yukarıya doğru kaldırmaya da başlayabilir. Bebek gelişiminin üçüncü ayında, bebeğinizin yüksek sesle gülmeye başladığını da duyabilirsiniz.

Doğumunun sonrasındaki üçüncü ayında, iş hayatına geri dönen annelerin sütlerinde azalmalar meydana gelebilir. Anne sütünün azalmasının nedeni, hem yorgunluğa bağlı olabilir; hem de sık sık emdirmemekten kaynaklı olabilir. Bebek gelişiminin üçüncü ayında, anne sütünün azalmasını önlemek için, annenin, sütünü sık sık sağması; ve bebeğini sık sık emzirmesi gerekmektedir. Bu sayede, anne sütünün azalmasının önüne geçilebilecektir.

Bebek Gelişimi Dördüncü Ay

Bebek gelişiminin dördüncü ayında, bebeğin daha iyi görmeye başlaması gibi bir durum söz konusudur. Gelişiminin dördüncü ayında bebeğiniz, artık renkleri de ayırt edebilmeye başlayacaktır. Dördüncü ayında bebek gelişimine baktığımızda, bebeğin, bir şeyi, sıkılmadan, defalarca tekrarlayabileceğini de görürüz Bebek gelişiminin dördüncü ayında, bebeğiniz destek alarak oturmaya başlayabilir. Ve yine, gelişiminin dördüncü ayında bebek, bir takım nesnelere ulaşmaya çalıştığı gibi, bu nesneleri eline almaya da başlayabilir.

Bebek gelişiminin dördücü ayında bebek, bir elinde bulunan nesneleri, diğer eline almaya da başlayacaktır. Dört aylık bir bebeğin iki elinden tutup kendinize doğru çekmeye çalıştığınızda, başını tutmaya başlayacağını da görebilirsiniz. Dört aylık bir bebek, iletişim kurmaya da çalışacaktır. Bu iletişimi mimiklerle; ve anlamsız mırıldanmalarla gerçekleştirecektir. Bebeğin etrafında sesli uyarıcılar var ise, bu sesli uyarıcılara, farklı sesler çıkartarak, dördüncü ayında tepkiler verebilir. Ve dört aylık bir bebeğin elinden oyuncaklarını alırsanız, size sinirlenmeye de başlayabilir.

Dört aylık bir bebek gelişimi sırasında, bebeğin anesinin yapması gereken en önemli şey, bebeğin etrafına yastıklar koyup bebeği destekleyerek, oturmaya çalışmasına yardımcı olmaktır.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü