Bebek Gelişimi Beşinci ve Altıncı Aylar

Bebek Gelişimi Beşinci ve Altıncı Aylar

Bebek gelişiminin beşinci ayı; ve bebek gelişiminin altıncı ayını anlatacağımız bu yazımızda, bebeğin gelişimi; ve bu dönemde annenin yapması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamayı amaçlamaktayız. Beşinci ayında bebek gelişiminin kucağınıza oturduğunda, yakınındaki nesneleri yakalamaya başlaması ile devam ettiğini belirtebiliriz.

Bebek Gelişimi Beşinci Ay

Bebek gelişiminin beşinci ayında, bebeğiniz, yüzler arasında ayrım yapmaya da başlayacaktır. Gelişiminin beşinci ayında bebek, nesneleri ayağı da dahil olmak üzere, ağzına götürüp, tanımaya başlayacaktır. Bebek gelişiminin beşinci ayında, bebek, sık olarak gördüğü kişileri tanımaya da başlayacaktır. Beşinci ayına geldiğinde bebek gelişiminde, kendi ismi söylendiğinde, bebeğin dönüp bakmaya başladığına da şahit olabilirsiniz. Bebek, gelişiminin beşinci ayında, anlamlı sesler çıkartamasa da, dilini kullanarak bir takım sesler çıkartmaya da başlayacaktır.

Bebek gelişiminin beşinci ayında, annenin yapması gereken şeylere baktığımızda, annenin, bebeğin yatışına dikkat etmesi gerektiği ile karşılaşabiliriz. Bebek gelişiminin beşinci ayına kadar, bebek yatarken, annesinin müdahalesine gereksinim duymasa da, beşinci aya gelindiğinde, dönmeye; ve daha fazla hareket etmeye başlayan bebeğin, yatarken de korunması; anne tarafından dikkatli olunmasının gerekliliği yer almaktadır.

Bebek Gelişimi Altıncı Ay

Bebek gelişiminin altıncı ayına gelindiğinde, bebeğin, aramaya yönelik, gelişmiş çabalarına tanıklık edebilirsiniz. Bebek gelişiminin altıncı ayında, bebek, çevresinde gördüğü nesneleri, bütün duyularını kullanarak algılamaya çalışır. Altıncı ayında olan bebek, gördüğü şeylere daha dikkatli bakmaya başlarken, duyduğu sesleri de daha dikkatli bir şekilde dinlemeye başlayacaktır.

Altıncı ayında bebek gelişimi sırasında, bebeğin, sadece eğlenmek için, farklı; ve pek çok alternatifi denediğini görürsünüz. Bebeğin oyun anlayışının gelişiminin, bebek gelişiminin altıncı ayında başladığını, bu nedenden dolayı söyleyebiliriz. Gelişiminin altıncı ayında bulunan bebek, etrafındaki büyüklerin, kolları ve bacakları ile yaptığı hareketleri takip etmeye de başlayabilir.

Gelişmekte olan bebek, altıncı ayında, uykusundan uyandığında korkarak, ağlamaya başlayabilir; ve bilinmelidir ki, altıncı ayına geldiğinde, bebek, ilk dişini çıkartacaktır..

Bebek gelişiminin altıncı ayında anne neler yapmalıdır derseniz, bebek gelişiminin altıncı ayında yapılacak olan sağlık kontrolleri önemlidir. Anne, bunun bilincinde olmalıdır. Bebek gelişiminin altıncı ayında bebekten kan alınır; ve kansızlık değerleri hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılır. Kan tahlilleri sırasında demir eksikliği ile karşılaşılabilir. Bebekte görülen demir eksikliği, yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, annenin yapması gereken, doktorundan almış olduğu tavsiyelere uyarak, bebeğine D vitamini, ve demir takviyesi yapmasının gerekliliğidir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü