Bebek Emzirmenin Püf Noktaları

Emzirmenin püf noktaları, ve bebek emzirmenin püf noktalarından söz edeceğimiz bu yazımızda, öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki: emzirmenin püf noktaları, anne sütünün ilk geldiği anda bebeğe verilmesi ile başlar; ve bebek emzirmenin püf noktaları, anne sütünün gelebildiği sürece bebeğin emzirilmesi, ve anne sütünün bitimi ile, emzirmenin de sonlandırılması şeklinde devam eder. Emzirmenin püf noktaları arasında şunu da belirtmek gerekir ki: tüm batıl inançları bir kenara bırakarak, doğum sonrasında, mümkün olduğunca kısa sürede, bebeğe anne sütünün verilmesi gerekmektedir.

Bebek Emzirmenin Püf Noktaları Nelerdir?
İlk gelen anne sütünün ismi olan kolostrumun ise, bebeğe mutlaka verilmesi gerekmektedir. Kolostrumun içeriği, daha sonra gelecek olan anne sütünden daha yoğundur, ve kolostrum, anne sütüne oranla daha koyu kıvamlı olup, renginin de sarı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Kolostrumun faydaları, anne sütünün faydalarının daha gelişmiş hali olarak bebeğin karşısına çıkmaktadır, ve bebeği hastalıklardan koruyarak, bebekte sarılık oluşumunu önlediğini, ve bebeğin gelişimine büyük katkı sağladığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle kolostrum, kesinlikle ziyan edilmemelidir. Bazı büyüklerimiz, bebeğe verilecek olan anne sütünün verilmesi için, doğumdan sonra bir ezan okunması gerektiğini söyler; bazı büyüklerimizin de, bebeği anne sütü ile tanıştırmak için bir takım beklentileri bulunmaktadır, beklentiler gerçekleştiğinde, bebek, onlara göre, artık anne sütü ile tanışmaya hazır hale gelmektedir, fakat, bu zaman aralığında, kolostrumun ziyan olacağını, ve kolostrumun faydalarından bebeğin mahrum kalabileceğini de unutmamanız gerekmektedir.

Bir bebek, doğumundan sonraki ilk altı ay boyunca, sadece anne sütü ile beslenmeli, su verilecekse dahi sınırlı miktarda verilmelidir. Bunun nedenini açıklamak istersek: anne sütü, zaten bebeğin gereksinim duymuş olduğu su ihtiyacını karşılamaktadır. Eğer bebeğe, ilk altı ay içerisinde, gerektiğinden fazla su verilecek olursa, bebek, ihtiyacı olandan daha az anne sütü emmeye başlar, ve bu da istenmeyen bir durumdur. Bunun yanında, altı ayın sonunda, bebek artık ek gıdalarla beslenmeye başlamalıdır, çünkü, altıncı ayın sonundan itibaren, anne sütü, bebeğin sağlıklı gelişimi için artık yeterli olmayacaktır. Bir bebeğin anne sütü ile beslenmesi için önerilen maksimum sürenin iki sene olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Anne sütünü arttırmak için de, bebek emzirmenin püf noktaları arasında yer alan bir diğer bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Annenin sütünün bitmesi demek, anne beynine, süt yapımı için emir göndermek anlamına gelmektedir. Bu nedenle, annenin göğsünde, uzun süreli süt kalmaması için, bebek her istediğinde, annenin, ertelemeden, bebeğini emzirmesi gerekmektedir. Göğsün uzun süre dolu kalması demek, anne sütü yapımının yavaşlaması anlamına gelmektedir.

Emzirmenin püf noktaları arasında, bebeğin, emzirme sırasında doğru tutulmasının da yer aldığı unutulmamalıdır. Bebek eğer doğru tutulmaz, ve göğüs, bebeğin ağzına doğru bir şekilde yerleşitirilmez ise, hem bebek, hem de anne, bir takım olumsuzluklarla karşılaşacaktır. Bebek, emzirme sırasında mutlaka yatar pozisyonda tutulmalıdır. Bebeğin başı da gövdesi de anneye dönük olmalıdır. 

Anne bebeğin vücudunu kolu ile, başını da eli ile desteklemelidir. Göğüs ise, bebeğin burnuna yakın bir yerde tutulmalıdır. Bebek annenin göğsüne doğru yaklaştığında, ağzını ise iyice açtığında, anne, bebeğin ağzına, göğüs ucunu yerleştirmelidir. Eğer bu yerleştirme işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirilmez ise, anne, emzirme sırasında acı çekecek, ve bebek de tam anlamıyla doyamayacaktır. Bunun yanında, bebeğin, emzirmeyi bırakmadığı sürece, anne göğsünden uzaklaştırılmaması gerekmektedir. Aksi halde, annenin göğsünde kalan son sütten mahrum olacak olan bebek, son sütün içeriğinde bulunan zeytinyağına benzer besin değeri ile elde edeceği içerikten de mahrum kalmaktadır.

Bebek emzirmenin püf noktaları arasında yer alan bir diğer hususun da, annenin göğsünün, emzirme öncesi, ve sonrasında temizlenmesi gerektiği inancına sahip olunmasıdır. Böyle bir düşünce yanılgı demektir. Anne göğsünden bebeğe mikrop bulaşma riski yoktur, çünkü anne sütü mikrop içeriği barındırmadığı gibi, mikroplardan koruyucu bir özelliği de bulunmaktadır Fakat, emzirmenin öncesinde, annenin ellerini yıkaması çok önemlidir.

Bebek emzirme işleminden sonra huzursuzluk yapıyor, uyuması gerektiği halde uyumuyorsa, bebeği dik tutarak, sırtını sıvazlamayı, ve gazını çıkarmanızı öneriyoruz…

Bir önceki yazımız olan Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizde anne sütünün azalması hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü