Bebek Eğitimi Nasıl Verilir ?

Bebek Eğitimi Nasıl Verilir ?

Anne ve babaların bebek sahibi olurken bilmeleri gereken en önemli şeylerden bir tanesi bebeklerin doğumdan itibaren gelişimi ve eğitimi için özen gösterilmesi gerektiğidir. Çocuklar doğumlarından itibaren her ay ve yaşlarında farklı bir gelişim özelliği göstermektedir. Anne ve babalar; çocukların konuşması, emeklemesi, yürümesi, renkleri tanıması, tuvaletini tutması ya da kendi başlarına yemek yemeleri için kaç yaşına kadar beklemeleri gerektiğini bilmeli ve kararlaştırmalıdır. Çocukların hangi evrede hangi gelişim özelliğini gösterdiği konusunda bilgi sahibi olmak, verilecek eğitim konusunda çocuğun zorlanmadan gelişmesini sağlayacaktır.

Çocukların gelişim aşamalarının her birinde çözmesi gereken farklı görevler bulunmaktadır. Sağlıklı bir gelişimin yaşanması için bu görevlerin hepsi başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu görevlerin temelinde çocukların 0 ve 1.5 yaşları arasında diğer kişilere ve kendilerine güven duyması gerekmektedir. 1,5 yaşından 3 yaşına kadar olan süreç içerisinde ise özerkliğini kazanma eğilimi göstermeli ve bu şekilde davranmalıdır. 3 yaşından 6 yaşına kadar geçen süre zarfında ise girişimcilik özellikleri göstermelidir.

Doğumdan 1,5 yaşına kadar geçen süreç içerisinde bebekler birine bağlı ve ona muhtaç şekilde yaşarlar. Bebeklere bu süreçte bakım veren kişi büyük çoğunlukla annesidir. Bu süre zarfında bebekler tamamıyla kendi ihtiyaçlarına yönelik davranışlar sergiler ve tek beklentileri iç güdüsel olarak o ihtiyaçların karşılanmasıdır. Bu süreç boyunca bebeğe karşı gösterilecek davranış sürekli bir şekilde özenli ve tutarlı olmalıdır. Verilen bakımın özenli ve tutarlı olması sayesinde bebek ile anne arasında güvenli bir bağlanma hissi oluşacaktır. Tutarsız ve özensiz bir şekilde bakımının karşılanması, anne ile arasındaki ilişkinin güvensiz olmasına ve bu da ileri ki yaşamında güvensiz bir birey olmasına neden olabilir. Bu dönem içerisindeki bebeklerin belli başlı çözmesi gereken görevleri bulunur. Bunlar; kendisine ve diğer bireylere güven duyma, alma karşılığında verme bilinci, isteklerini bekletebiliyor olması ve anne ile olumlu bir bağ geliştirme görevleridir.

Doğumundan 1,5 yaşına kadar olan görevleri başarılı bir şekilde yerine getiren çocukların sıradaki görevi 1,5 yaş ile 3 yaş arasındaki süreç içinde yer alır. Bu süre içinde çocuk, kendi başına yürümek ve tuvaletini tutmak faaliyetlerini gerçekleştirecek kadar hızlı bir kas gelişimine sahip hale gelmiştir. Bu becerilere sahip olan çocuk yavaş yavaş anne ve babasından bağımsızlaşmaya ve bu da sosyalleşme becerilerinin gelişmesi açısından son derece önemlidir. Bu dönemde çocuğun yapması gereken en önemli göre özerklik kazanmaktır. Yürüme sürecinin başlaması ile beraber çocuğun anneye olan ihtiyacı giderek azalır ve bağımlılıktan kurtulmuş olur. Bu sürede çocuk kendini özerk hissederken diğer bir yandan da korunmaya muhtaç hali devam etmektedir. Çocuk özerkliğini kazandı diye düşünülerek korumasız bırakılmamalıdır. Ancak koruma gerçekleştirilirken çocuğun sahip olması gereken özerklik duygusu hasara uğratılmamalıdır.

1,5-3 yaş aralığındaki çocukların bir diğer en önemli eğitimi ise tuvalet eğitimi olmalıdır. 1,5 yaşına gelmiş bir çocuğun artık mesane ve anüs kaslarını kullanması için yavaş yavaş eğitim alması gerekir. Tuvaletini istediğinde tutmak ve bırakmak çocuk için oldukça yeni bir durumdur. Çocuk bu süre zarfında bir yandan vücudunda gerçekleştirebildiği yeni bir şeyi öğrenirken diğer yandan anne tarafından kural öğrenmiş olur. Bu dönemde çocuğa aceleci ve baskıcı davranılmamalı, diğer yandan çok rahat bir şekilde kendi haline de bırakılmamalıdır. Çocuk bu kuralı öğrenirken, hata yaptığı noktalarda kendisine kızılması ya da ceza verilmesi gibi bir korkuya kapılmamalıdır.

1,5-3 yaş arasındaki çocuklar bunların yanı sıra beslenme alışkanlığını da kazanmaya başlamalıdır. Dağınık bir şekilde gerçekleştirse bile kendini doyurma becerisini göstermeye başlamalıdır. Bu süreçte de baskıcı ve aceleci olunmamalı, özerk davranmasına izin verilmelidir.

Çocuğun 3-6 yaş arasındaki süreç ise girişimci olduğu dönemdir. Çocuk bu dönemde kendini tanımlama çabasını ve merakını girişimcilik ruhu ile gerçekleştirir. Çocuk sürekli anne ve babasına soru sormaya,  bir şeyleri kendi gözlemleriyle anlamlandırmaya başlar. Bu nedenle de bu süreç içinde çocukların sorduğu sorulara mantıksız ve geçiştirmek amaçlı cevaplar verilmemelidir.

3-6 yaş aralığında keşfedilecek diğer bir kavram ise cinsel kimliktir. Bu dönemde çocuk kendi cinsiyetinde olan ebeveyni ile arasında bağ kuracak ve onunla kendisini özdeşleştirecektir. Bu nedenle ona örnek olmak adına düşünülüp öyle davranılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi