Bebek Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Bebek Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Gebelik gerçekleştikten sonra anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri de bebeğin cinsiyetidir. Erkek ya da kız bebeğin olacağını tahmin etmek anne adayının yediği gıdalara karşı hassasiyetine bağlı olarak ipuçları verebilmektedir. Fakat buna rağmen bebeğin kesin cinsiyetinin öğrenilmesi için gebeliğin 9 ve 10. Haftası beklenmelidir. Bazı durumlarda bebeğin cinsiyeti daha erken dönemlerde bile öğrenilebilmektedir.

Kız ve erkek bebeklerde cinsiyetin tamamen belli olması için farklı dönemlerde bebeğin cinsiyet tahmini yapılabilmektedir. Kız bebeklerde daha erken dönemde kendini gösteren cinsiyet erkek bebeklerde daha geç bir dönemde olabilmektedir.

Anne ve baba adayları gebeliğin 4. ayından itibaren bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi edinebilmektedirler. Bu dönemden önce bebeğin cinsiyetinin belli olduğu zamanlarda olabilmektedir. Genel olarak ilk 4 ay sonrasında bebeğin cinsiyeti hakkında kesin bir bilgi alınabilmektedir.

Bebeğin düzenli doktor kontrolleri dışında henüz yeni geliştirilen cinsiyet belirleme idrar testleri tercih edilebilmektedir. 10. Hafta sonrasından itibaren yapılan bu idrar testi bebeğin cinsiyeti hakkında anneye bilgi verebilmektedir. Fakat her testte olduğu gibi yanılma payı da olabileceği unutulmamalıdır.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleme 

Anne ve baba olmaya karar veren çiftlerin en çok istediği bebek cinsiyeti genellikle erkek bebek olsa da kız çocuğu da birçok çift tarafından istenmektedir. Önemli olan sağlıklı bir şekilde bebeğin dünyaya gelmesidir. Kız ya da erkek bebek için cinsiyet belirleme de geçmişten günümüze kadar gelen takvim hesaplamasıdır. En çok tercih edilen biyolojik takvim ve çin takvimi anne ve baba olmak isteyenler için cinsiyetin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu durumda anne ve baba adayları istedikleri cinsiyette bebek sahibi olmak için bu yöntemleri denemektedir.

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Belirleme Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin TIKLAYINIZ.

Geçmişten günümüze kadar gelen çin takvimi birçok kişi tarafından hesaplanarak çoğunlukla doğru çıkan bir yöntemdir. Fakat her ihtimale karşı kesin bilgi alınması pek mümkün olmayabilir. Yine de sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için önemli olan anne ve babanın sağlığının bebek sahibi olmak için uygun olması gerekmektedir.

Bebek Cinsiyetini Etkileyen Faktörler 

Bir bebeğin kız ya da erkek olmasını belirleyen ilk koşul sperm hücresi olduğu unutulmamalıdır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi babadan alınan sperm hücresinin yapısıdır. Kadınlarda kromozom tek çeşitken erkekte kromozomlar iki çeşittedir. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için erkekten gelen sperm hücresinin baskın olan sperm hücresinin döllediği yumurtaya ulaşan spermin cinsiyetin oluşmasında büyük rol oynamaktadır.

Normal yollar ile gebe alan kişilerde bebeğin cinsiyeti baskın gelen kromozoma göre belirlenirken tüp bebek gibi teknolojik işlemlerden geçen spermin kromozomlara ayrıştırılıp yumurtayı döllemesi sağlanabilmektedir. Çiftlerin tercih ettiği bebek cinsiyetine göre aşılama yapılarak bebek sahibi olunabilmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel yöntemlerden biri olan beslenme hem anne hem de baba adayı için oldukça etkili olan yöntemlerden biri olacaktır.

Bebeğin kız ya da erkek olmasının belirlenmesi tamamen erkeğin sperm hücresinde bulunan kromozom ağırlığına göre olmaktadır. Teknolojik yöntemler tercih edilmeden çocuk sahibi olmak isteyenler için tercih edilen bebek sahibi olmak tamamen tesadüf olan bir durumdur.

Bebek Cinsiyetinde Beslenme 

Geçmişten günümüze kadar gelen bilgilerde gebe kalınmadan önce anne ve babanın beslenme alışkanlıkları bebeğin cinsiyetinde büyük rol oynayabilmektedir. Erkek bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları genel olarak protein kaynaklı beslenmeye dikkat ederken kız bebek sahibi olmak isteyenlerde ise genel olarak fosfor ve magnezyum bakımından zengin olan beslenme alışkanlığı edinilmesi gerekebilir.

Besinlerden alınan vitamin ve mineraller bebeğin cinsiyeti için belirleyici olabilmektedir. Özellikle gebelik öncesinde asitli gıdalardan uzak durulması bebeğin sağlığı açısından da önemlidir. Sigara, alkol ve sağlığı tehdit eden faktörler gebeliği engelleyen faktörler arasında yer alır. Bu yüzden anne adaylarının sigara gibi tütün ürünlerinden uzak durması gerekir. Bunun yanı sıra baba adaylarının da sperm kalitesinin yüksek olması için bu tarz ürünlerden uzak durması tavsiye edilir.

Sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşmesi için bebeğin cinsiyetinden önce mutlaka anne ve bebek sağlığının ön planda tutulması gebeliğin de daha sağlıklı geçirilmesini sağlayacaktır. Buna bağlı olarak bu dönemde babanın da anneye destek olması bebeğin gelişimi için son derece önemli durumlardan biri olarak görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bakireyken Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü