Bebek Beslenmesinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Nelerdir?

 

Genelde bebeklerin beslenmesi doğumdan sonraki dönemde anne tarafından değil, büyükanneleri tarafından yapılır. Geride bu dönem bırakıldığında ise genelde geleneksel bilgiler ve annenin büyüklerinden öğrendiği bilgiler sürdürülmeye devam eder. Ancak doğru bilinen birçok yanlış bu bilgiler arasında gizlenmektedir, bilim tarafından da bunların çoğu kanıtlanmıştır. Kısa sürede yetişkin bir insan yanlış beslenmesini değiştirebilecekken aynı şey bebekte geçerli değildir. Zira tüm hayatı boyunca gelişim çağını etkilediğiniz için onun sorununu çekebilir.

Yanlış: Önemli olan bebek beslenmesinde karnını doyurmasıdır.

Doğru: Tamamlayıcı besinlere bebeklerin geçtiği dönemde sofra yemeklerine, günlük beslenme programında ek olarak onlara özel üretilmiş beslenme ürünlerine de yer verilmeli, besinler bu şekilde zenginleştirilmelidir. Mesela; çorbalar bebek beslenmesinde çok sık tercih edilirken, önemli ölçüde kaynatıldığı için vitamin ve mineral değerleri azalmaktadır. Oysaki midesi zaten küçücük olan bebeğin karnının doyması kadar en az besinin faydasını alması da önem taşır.

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için, bebek beslenmesinde uygun besin değeri, mineral ve vitamin içeriği olan yiyeceklerin tüketilmesi vazgeçilmezdir. Evde anneler pişirdikleri yemek ve çorbaları bebeklere özel üretilmiş tahıllarla zenginleştirip besin değerinin artmasını sağlayabilir.

Yanlış: Ekmeğin öğünlere eklenmesi.

Doğru: Yetişkinlerinkinden bebeklerin metabolizması farklıdır ve yetişkinlerin tükettiği tahılları bebekler sindirmekte zorluk çekerler. Bebeklerin tükettiği tahılların bu nedenle kolay sindirim özelliği bulunmalı (yarı sindirilmiş olmalı), demirle zenginleştirilmiş olmalı ve çeşidi de bol olmalıdır. Bebeklerin sindirimi için buğday unundan yapılmış ekmek uygun olmadığı gibi besinsel değerleri de bebeğin ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir.

Ayrıca içeriğinde tek çeşit tahıl olması nedeniyle 8 farklı tahılın içerdiği faydaları içermez. Besinsel ihtiyaçlarını, bebeklerin tamamlayıcı beslenme döneminde karşılayacak yarı sindirilmiş tahıllar ile beslenmesi gelişimlerini destekler.

Yanlış: Çocuklara uygun atıştırmalıkların bebeklere de yedirilmesi.

Doğru: Çocukların ve yetişkinlerin metabolizmasından bebeklerin metabolizması farklıdır. Gelişimleri için farklı ihtiyaçları bulunur. Aroma, renklendirici ve koruyucu içeren gıdalardan bu hassas dönemde uzak durulmalıdır.

‘bebek ve küçük çocuk ek gıdası’ ifadesi bebekler için uygun besin içeriğine ve güvenli ham maddeye sahip ürünlerin üzerinde yer alır. Bebeklerinize, çocuklar ve yetişkinlere uygun olan atıştırmalıkları yedirmeyin.

Yanlış: Bebek beslenmesine, pazardan ve manavdan alınan meyve-sebzelerin uygun kalitede olduğu düşünülmesi.

Doğru: Yetiştirilme sürecinde pazardan alınan meyve ve sebzeler tarım ilacına ve küf toksinlerine maruz kalmış olabilir. katı kurallarla, bebek ve küçük çocuk ek besinleri tebliğinde tarım ilacı ve küf toksinleri gibi zararlı maddelere karşı belirlenmiştir.

Kontrollü tarımla, bebek mamalarında bulunan meyve, sebze ve tahıllar üretilir ve tarladan sofraya olan süreçte analizden geçer.

Yanlış: Koruyucu katkı maddesi, aroma ve renklendiriciyi paketli bebek ürünlerinin içerdiğinin düşünülmemesi.

Doğru: Türk Gıda Kodeksi ve ilgili yönetmeliklere tabi kurallar çerçevesinde bebek ve küçük çocuk besinleri üretilmektedir. İlaç kalıntıları, küf toksinleri, koruyucular, aromalar ve renklendiricilere karşı bu tebliğ ve yönetmelikler katı kurallarla denetlenmektedir. Güvenle, bu testlerden geçen ürünler tüketilebilir.

Yanlış: Tuz ve şeker içermeyen yemeklerden bebeğin keyif almadığının ve yemediğinin düşünülmesi

Doğru: Besinleri tattıkça bebeklerin damak tadı gelişir. Tuzsuz ve şekersiz beslenen bir bebek bu tatları tatmadığından dolayı bir arayışa girmez. 1 yaşından önce bebeklere tuz ya da sofra şekeri yedirilmemelidir.

Yanlış: Bulamaç halinde besinleri karıştırarak bebeğe her şeyin yedirileceğinin düşünülmesi.

Doğru: Yüksek enerjili besinlerin bulamaç halinde verilmesi, bebeğin uzun süre besin reddine neden olabilir. Tat ve lezzet duygusu bebeklerde baskılanır. Besinler bu nedenle bulamaç haline getirilmeden yedirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü