Bebek Bakmaktan Bunalan Anneler Ne Yapmalı?

Bebek Bakmaktan Bunalan Anneler Ne Yapmalı?

Bebek bakmaktan bunaldım diyenler, bebek bakımından bunalan anneler için bazı tavsiyelerimiz var:

Bebek Bakmaktan Bunalan Anneler Ne Yapmalı?
Bir anne için her ne kadar bebeğe bakmak gurur verici bir şey olsa da çok kolay da bir iş değildir. Kendi içinde bebek bakımının da zorlukları vardır. zaten annelerin çoğu o yüce annelik duygusundan dolayıdır ki fazla etkilenmeden bu süreci atlatabilmektedir.

Ancak durum bazı anneler için o kadar da kolay olmayabilmektedir. Zaman ilerledikçe bazı anneler için sıkıntı verici ve bunatıcı bir işe dönüşebilmektedir. Sürekli her gün aynı şeyleri yapmak ve yorucu şeylerin de olması annelerin bazılarını yıpratabilmektedir.
Özellikle sürekli hamilelikten önce çalışmış bir anne için durum iyice sıkıcı olabilir.

Tabi ki bazı önlemler alınarak durum iyi atlatılabilir. Ama gün içinde kendisi için ya da haftanın belli bir günü boş vakit yaratabilir. Tamamen o vakitte kendisine yoğunlaşabilir.

Çeşitli aktivitelere bebeğinizle birlikte katılabilirsiniz. Sosyal grupları diğer annelerle kurabilirsiniz. Gün içinde bebeğinizle gezinti ya da alışverişe çıkabilirsiniz. Fırsatlar yaratarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Eşinizin mesela hafta sonu tatilde olduğu bir günü eğitim faaliyetine ayırabilirsiniz. Bu tür kurslara yazılabilirsiniz. Sosyal etkinliklere katılabilirsiniz. Bazı kuruluş ya da organizasyonlarda gönüllü olarak bulunabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir vücut için ve hamilelik boyunca aldığınız kiloları vermek için düzenli olarak spor yapabilirsiniz. Sizin için bu da bir aktivitedir. Daha da evde bulunduğunuz durumları güzelleştirebilir ve daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Sevdiğiniz filmlerden alıp seyredebilirsiniz. Kitaplardan ilginizi çekenleri okuyabilirsiniz.bebek-bakimindan-bunalan-anneler El becerilerinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Belediyenin düzenlediği ücretsiz kurslar gibi… Kendinizi bu kurslara katılarak geliştirebilir ve bu konuda ev içinde çalışabilirsiniz. Bunun gibi birçok şey daha düşünülebilir.

Aktif olarak gebelik öncesinde çalışıyorsanız çalışmayı yine düşünebilirsiniz. Yarı zamanlı yapabileceğiniz bir iş sizin için ideal olabilir. şimdi artık şartlar emziren kadının ya da bebekli annelerin çalışması için git gide iyileştirilmektedir. Bebeğinizi tanıdığınız ve aileden birisine bırakabilirsiniz. Bebek bakımı için bazı iş yerlerinde yerler de bulunmaktadır. Oralardan faydalanmanız da mümkündür. Eşinizden çok sıkıştığınız zamanlar da yardım isteyebilirsiniz. Hafta sonu mesela bir yere çıkacaksanız bir süreliğine bebekle eşinizin ilgilenmesini isteyebilirsiniz.

Çok değerli ve yüce bir duygu olan bir bebek sahibi olma hissinin yanı sıra bir anne olarak siz de çok anlamlısınız. Sıkılıp, bunaldığınız zamanlarda bazı şeyleri kendinizi daha iyi hissetmek için yapmaktan geri durmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde lohusalık dönemi, lohusalıkta bel ağrısı ve lohusalıkta yıkanma zamanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü