Bebek Ateşlendiğinde Neler Yapılabilir?

 

Bir yetişkini bile ateş hastalığı yataklara düşürebilirken, yapısı bizlerden çok daha güçsüz olan bebeklerde nasıl bir etki yarattığını hayal edin. Çok daha kolay bir şekilde hastalığa yakalanırlar ve vücutlarında virüs çok daha hızlı yayılır, hastalığı aynı zamanda vücuttan atmak da yetişkinlere göre daha zordur. Bebeğiniz ateşlendiği zaman bu nedenle bir an bile başından ayrılmamanızı, işe gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Peki bebek ateşlendiğinde ne yapılmalı? Bu konuda bilgi edinmeniz gerekiyor, diğer türlü istenmeyen sonuçlar karşınıza çıkabilir, bebeğin geleceğini de tehlikeye atmış olursunuz.

Üstünü açmak, bebek ateşlendiğinde ilk yapmanız gereken olacaktır. Sıcak ortamlardan onu uzak tutun ve üstünü üşüttüğünü düşünüp kalın yorganlarla kapamayın. Ilık suda bunun yanı sıra duş aldırmak da güzel bir yöntem olacaktır. Genellikle halkımız soğuk suyla alınması gerektiğini düşünür ancak bu yanlış bir bilgidir. İlaç tedavisine bununla birlikte başlarsanız da iyi olur. Bebekler için Parasetamol adlı ilaç etkilidir. Çocuğunuzun ateşi eğer 24 saatten uzun süre 38-39 derece arasında seyrediyorsa mutlaka doktora götürmeniz gerektiğini unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü