Bebeğinizin Aç Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin Aç Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin aç olduğu durumları hissedebilme ve anlayabilme anneler için önemli faktör haline gelmektedir, nedenlerin başında, aç bebeğin uyuyamama, devamlı huzursuz hareketleri vb. gibi durumların annelik iç güdüsünü rahatsız etmekte ve annede ne olduğunu anlayamadığı için ister istemez bebeğin aç kaldığını düşünür hale geliyor. Bu durumlar bebek gelişimine göre ay ay değişiklik gösterir, bebeğin aç kalma düşünceleri en çok ilk aylarda soru işareti bıraktırır. Çünkü artık yeni doğan bebeğin emzirildiğinde süt yetmeme gibi durumları baş gösterebilir.

Bebeğinizin Açlık Belirtileri:

Yeni doğan bebeğinizi sık sık emzirin saatte bir, iki saatte bir aralıklarla sürekli emzirin. Bebeğiniz ne zaman emmek isterse geri çevirmeyin, ilk zamanlar sürekli emmek isteyecektir. Göğüslerinizi sırasıyla emzirin iki göğsünüzü de emerek boşaltsın. Emzirme dönemleri annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Bol bol su içerek ve dinlenerek sütünüzün çoğalmasına destek olun. Bebeğiniz emdikten sonra telaşlı görünüyor ve elini, parmağını emmeye çalışıyorsa bebeğiniz doymamış ve emmeye devam etmek istiyordur.

Bebeğiniz sarılık veya hasta ise emmeyi istemeyebilir bu yüzünden bebeğinizi en az iki saatte bir mutlaka emzirmeye teşvik etmelisinizdir ve fazla uyuyan bebeğinizi de mutlaka uyandırıp emzirin. Kilo takibi yapmayı da sakın unutmayın!  Bebeğiniz acıktığı zaman size sinyaller verecektir.

İşte bebeğiniz aç olduğuna dair belirtiler;

* Dudaklarını yalama.

* Ellerini, ayaklarını, Dilini ve giysilerini emmeye çalışma çabaları.

* Ağzını açıp meme arama hareketleri.

* Kafasını sağa sola çevirerek meme arayışı.

*Ağlama

Bu belirtiler bebeğin açlık belirtileridir. Ama en büyük açlık belirtisi ağlamaktır. Bebeğiniz acıkınca ağlar, ama ağlayan bir bebeği beslemek daha zor olacaktır. Bunun için bebeğinizin verdiği sinyalleri çok iyi takip etmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü