Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Bir bebek dünyaya getirmek kolay; fakat o bebeği hayata hazırlamak oldukça zordur. Tüm anne adayları isterler ki, dünyaya gelecek olan bebekleri, zeki bebek kategorisinde yer alsın. Bu nedenle de farklı pek çok alternatif denerler. Ve bir bebeğin zekasının büyük bir kısmı, bebek anne karnında iken belirlenir; ve annenin çevresindeki faktörlerin %20’si, bebeğin zekasını etkiler. Bununla birlikte, bebek dünyaya geldikten sonra da, zekasının geri kalan kısmı oldukça gelişmekte; ve bir kaç ay sonra doğmaktadır.
Bebeğin zekasını geliştirmek için ne yapmak gerekir sorusunun yanıtı, pek çok kişi tarafından: klasik müzik dinlettirilir şeklinde verilmektedir. Oysa, bebeğin zekasını geliştirmek için, bilim adamları tarafından, daha farklı yöntemler de ortaya koyulmuştur. İşte onlardan bazılarını sizlerle paylaşmak için bu yazımızı hazırlıyoruz…
Bir anne adayı, hamilelik sırasında, bebeğin zekasını geliştirmek için, bolca, Omega-3 içeren balık tüketmelidir. Balık tüketimini yeterli seviyede gerçekleştirmeyen anne adayı, Omega-3 yağ asitlerini kapsül olarak da alabilir. Omega-3 yağ asitleri, hem bebeğin gelişimine katkıda bulunacak, hem de bebeğin zekasını geliştirmekte önemli rol oynayacaktır.
Bebeğin zekasını geliştirmek için tüketilmesi gereken bir diğer madde de kolindir. Kolin, dana etinde, yumurtada; ve süt ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Hamile bayanların günde 450 mg kolin almaları gerekmektedir; emziren bayanların ise günlük tüketmeleri gereken kolin miktarı 550 mg’dır. Kolin isimli madde, bebeğin beynini, hafızasını; ve öğrenme kabiliyetini arttırmaya yönelik etki sağlamaktadır.
Bebeğin zekasını etkileyen bir diğer faktör de, annenin diş sağlığıdır. Bir anne adayının bir takım ağız ve diş sağlığı problemleri var ise, o annenin hamileliği erken doğum ile sonuçlanabilir. Ve erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin, öğrenme güçlüğü çektikleri gözlemlenmektedir.
Hamile olan anne adayları, bebek bekledikleri bu zaman diliminde, kesinlikle strese girmemelidirler. Strese giren anne adayının rahmine giden kan akışı oldukça azdır. Dolayısı ile bebeğin beynine de gereğinden az kan gitmektedir. Bu durum, bebeğin zekasının yeterince gelişememesine sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı, anne adayları, eğer hamile iken kendilerini stres altında hissediyorlarsa, mutlaka bir psikoloğa gitmeli; ve bu stresi baskılamaya çalışmalıdırlar…

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü