Bebeğin Vücut Temizliği Nasıl Yapılır? Bebeğin Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Bebeğin Vücut Temizliği Nasıl Yapılır? Bebeğin Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Bebek bakımında bebeğin temizliğinin ne denli önemli olduğunun, tüm anneler tarafından bilinmesi gerekmektedir. Bebeğin temizliğinde ise, bebeğin banyosundan başka, bebeğin vücudundaki farklı bölgelerin farklı temizlenme şekillerinin bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlerle, bebek cildi nasıl temizlenir hakkındaki detaylı bilgileri paylaşmaya çalışacağız…

Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılmalı?
Bebeğin yüz ve boyun temizliği: Mama yiyen bebeğinizin, yüzüne; ve boynunun diğer kıvrımlarına, mamaların; ya da sütlerin aktığı durumlar ile karşılaşmışsınızdır. Bu durumda bebeğin temizliğinin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bebeğin yüz ve boyun temizliğinde, bebeğinizin cildinin ne kadar hassas olduğunu; ve bununla birlikte, bebeğin boynunun zaten hava almadığı için tahriş olabileceğini kesinlikle aklınızdan çıkartmamalısınız. Bebeğin yüz ve boyun temizliğinde, özellikle alnındaki, yüzündeki; ve boynundaki kıvrımları dikkate almalısınız. İnce; ve nemli bir tülbentle temizleyebileceğiniz bu bölgeleri, daha sonra da nazik hareketlerle durulamayı tercih etmelisiniz.

Bebeklerde El ve Ayak Temizliği

Bebeğin temizliğinde, el ve ayak temizliğine de önem vermeniz gerekmektedir. Bebeği seven kişiler, bebeğin ellerine dokunabilirler; ve bebeğin ellerine dokunan eller yeterince temiz değilse, bebeğin ellerine bir takım mikroplar bulaşacaktır; ve biliyorsunuz, bebekler ellerini ağızlarına koymayı çok severler… Bu nedenle, bebeğin temizliğinde, el temizliğinin büyük önemi bulunmaktadır. Bebeğin ellerinde bulunan kıvrımları; ve parmaklarının aralarını, temiz bir sabunlu bez ile sabunlamalı; ve daha sonra da durulamalısınız.

Bebeğin el temizliğini yaparken, sürekli aynı bezi değil de, temiz bir bezi kullanmalı; ve bebeğin el temizliğini her gün rutin olarak gerçekleştirmelisiniz. Eğer bebeğin el temizliği için temiz bir bez bulamıyorsanız, bebekler için özel olarak üretilen ıslak mendillerden de yararlanabileceğinizi belirtmek isteriz. Bebeğin ayak temizliğini de aynı özen ile gerçekleştirmelisiniz. Ayaklardaki kıvrımlar; ve parmak aralarının dikkatli bir şekilde temizlenmesi; ve bir bebek losyonu ile nemlendirilmesi yerinde olacaktır.
Bebeğin temizliğinde göz temizliğinin de önemi vardır. Peki bebeğin göz temizliği nasıl yapılır? Bebeğin göz temizliğini yaparken, kaynatılıp, sonrasında da ılıtılmış suyun içerisine, bebeğin gözünün temizleneceği pamuğun batırılması gerekir. Daha sonra bu pamuk bebeğin gözüne, içeriden dışarıya doğru uygulanır; yani, bebeğin gözünün temizliğine burun tarafından başlanır, ve şakaklara doğru gerçekleştirilir. Bebeğin göz temizliğini yaparken, bir gözü temizledikten sonra, diğer gözü temizlemek için, yeni bir pamuk kullanmanız gerektiğini de kesinlikle unutmamalısınız…

Bebeklerde Kulak Temizliği

Bebeğin kulak temizliği hakkında da sizlere bilgi vermek istiyoruz; fakat, bebeğin kulak temizliğinin öncesinde şunu bilmelisiniz ki: bebeğin kulakları çok hassastır. Kulak temizleme çöpü; ya da daha ince bir çöp ile, bebeğin kulağı en dibine kadar temizlenmemelidir. Belirtildiği şekilde yanlış bir uygulama gerçekleştirirseniz, bebeğin kulak temizliğinde, kulağındaki pisliklerin daha içeri doğru gitmesine neden olursunuz. Bu nedenle, bebeğin kulak temizliğinde, kulağın arka kısımlarının; ve kulağın kıvrımlarının dikkatlice silinmesine özen göstermek gerekmektedir.

Bebeklerde Koltuk Altı Temizliği

Bebeğin bakımı; ve bebeğin temizliğinde, bebeğin koltuk altı temizliğine de önem vermeniz gerekmektedir. Bilmelisiniz ki, bebeğin koltuk altı, rahat hava almayan bir bölgedir; ve bu nedenle de bebeğinizin koltuk altının tahriş olduğunu sık sık görebilirsiniz. Bebeğin koltuk altının tahriş olmaması için, uygun sıcaklıktaki bir ortamda bebeği bir süre çıplak bırakmalı, hareket etmesini sağlamalı; ve bebeğin koltuk altının hava almasına ortam hazırlamalısınız. Bunun sonrasında ise, bebeğin koltuk altı nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak gerekmektedir. Bebeğin koltuk altı temizliğinde, bir pamuktan destek almayı denemelisiniz…

Bebeklerde Tırnak Temizliği

Bebeğin temizliğinde, bebeğin tırnak temizliği de, dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Bebeğin tırnak temizliğinin öncesinde, bebeğin tırnak boyunun uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bebeğin tırnaklarının uzaması demek, hem bebeğin kendisine; hem de size zarar verebileceği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, bebeğin tırnağının uzamasına izin vermemeniz gerekmektedir. Bebeğin tırnaklarının banyodan sonra yumuşayacağını bilmelisiniz; bu nedenle, bebeğin tırnağını banyodan sonra kesmeyi denemelisiniz. Bebeğin tırnağını keserken, küçük ve temiz bir çıt çıttan yardım alabilirsiniz. Bebeğin tırnağını keserken, çok kısa kesmemeye özen göstermeniz gerekmektedir; bu da bebeğin canının acımasına neden olabilmektedir çünkü. Bebeğinizin büyümesi ile birlikte, elini de her yere değdireceğini göreceksiniz. Bu durum da, bebeğin tırnak aralarında, bir takım pislik ve mikropların birikmesine neden olacaktır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, bebek, ellerini sürekli ağzına götürdüğünden dolayı, bu mikroplar bebeğin ağzında da bir takım yaraların çıkabilmesine neden olacaktır. Bu nedenle, bebeğin tırnaklarını, ince bir tülbentten destek alarak temizlemeniz önerilmektedir.

Bebeklerde Göbek Temizliği

Bebeğin temizliğinde, bebeğin göbeğinin temizliğinin de çok önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Özellikle bebeğin göbek bağı düşene kadar, göbek bağının, bebeğin en çok dikkat edilmesi gereken bölgesi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bebeğin göbek bağı, ortalama iki hafta içerisinde düşecektir; bebeğin göbek bağının düşmesinin ardından iyileşme süreci de çok uzun bir zaman almayacaktır. Bebeğin göbek bağı düşene kadar, bebeğin göbeğinin sürekli olarak kuru tutulması gerektiğini bilmelisiniz. Bebeğin göbeğinde herhangi bir iltihaplanma durumu ile karşılaşırsanız, hemen bebeğin doktoruna başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü