Bebeğin Ölçüleri: Bebekte Normal Kafa-Göğüs Çevresi ve Süt Dişleri

Bebeğin Ölçüleri: Bebekte Normal Kafa-Göğüs Çevresi ve Süt Dişleri

Kafa çevresi doğumda bebeklerin çoğunda 34–35 cm.dir, ortalama 36 cm. kadardır. 6ncı ayda yaklaşık olarak 44 cm. 1 yaşında 40-47 cm yi bulur. İlk yıl 12 cm.lik bir genişleme olur.

Göğüs çevresi doğumda baş çevresinden yaklaşık olarak 1.5-2 cm. küçüktür. 1 yasında eşit olur, bir yaşından sonra kafa çevresini geçer.

Yeni doğanın ön fontaneli doğumdan sonra birkaç ay büyür, fakat genellikle 6ncı aydan sonra küçülmeye başlar ve 9-1nci aylar arası kapanır. Arka fontanel çoğunlukla 4ncü ayda kapanır.

Karnı çevresi çocuğun aç veya tok olusuna göre değişmekle beraber genellikle bir yas altında göğüs çevresine eşittir

Bebeğin Süt Dişleri

Süt dişleri bebeklerin çoğunda 5-9ncu aylar arasında çıkmaya başlar. Önce alt çenede ön kesiciler, sonra üst çenede ön kesiciler, daha sonra üst yan kesici dişler, onların ardı sıra alt yan kesiciler çıkar ve bunu küçük azı dişleri, köpek dişleri ve büyük azı dişleri izler.

Bir yaşına gelen bebeğin ortalama 6–3 dişi vardır, 2,5 yaşma kadar 20 dişi tamamlanır. Bazı çocukların büyüme ve gelişme yönünden hiçbir açıkları olmadığı halde bir yaşında ancak 1–2 dişi çıkmış veya hiç dişi çıkmamış olabilir. Bu durum familyal olabilir. Normal ve iyi beslenmiş bir bebekte dişlerin çıkması hiç bir rahatsızlığa sebep olmaz. Bazı bebeklerde biraz huzursuzluk veya hafif diyare görülür. Bazen de o süre içine rastlayan bir hastalık ağır seyredebilir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Cilt Bakımı: Bebek Bakımında Hassas Bebek Cildine Dikkat başlıklı makalemizde bebek sağlığı ve bebeklerde cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü