Bebeğin İlk Tekmesi Nasıl Olur, Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğin İlk Tekmesi Nasıl Olur, Ne Zaman Hissedilir?

Bir anne adayının heyecan ve keyifle beklediği en güzel anlardan birisi de elbette ki minicik yavrusunun hareketlerini ve özellikle tekmelerini hissetmektir. Bu durumda da karşımıza bebeğin ilk tekmesi nasıl olur? Sorusunu karşımıza çıkarır, genellemek gerekirse de hamileliğin 16. Ve 22. Haftalarında anne adayı bebeklerinin hareketlerini net şekilde hissedebilmektedir. Ancak yine de unutulmaması gereken bir noktada elbette annenin kaçıncı gebeliği olduğunun da önemi büyüktür çünkü ilk gebeliklerde hamilelik haftaları yüksek olan zamanlarda ancak hissedebilir ama ikinci ya da üçüncü gebeliklerde 13 veya 14. Haftalara kadar hareketlerin hissedilmesi mümkün olabilmektedir. Bunların dışında ise gebeliğin tekil ya da çoğul olması da bebeğin veya bebeklerin tekmelerinin hissedilmesinde etkilidir. İkiz ya da daha fazla bebeklerin oluşumu söz konusu olduğunda genel his dönemi olarak belirlenen başlangıç noktası olan 16. Hafta daha da az sürelere indirgenebilmektedir. Özellikle sağlıklı olarak gelişimlerini sürdüren ikiz gebeliklerde tek bebeklere nazaran bebeklerin yerlerinin daha dar olduğunu ve hareket edebilmek için büyük çaba sarf edebileceklerini düşününce hareketlerin ve özellikle ilk tekmelerin hissedilmesi daha erken dönemde olabilir. Ancak ilk gebeliklerde farklı komplikasyonlar da bazen bebeklerin hareketi olarak adlandırılabilmektedir, anne adayının yemeği fazla kaçırmasına bağlı olarak midedeki hazım hareketleri ya da gaz sıkışmalarına bağlı olarak gelişen bağırsak hareketleri de bazen bebek hareketi olarak değerlendirilebilir.

Peki, bebeğin ilk tekmesi ne zaman hissedilir yani kısaca ilk olarak anne adayı bebeği ile ilk olarak ne zaman temas kurabilir. Neden bu şekilde bir yaklaşım olarak değerlendirildiğine gelirsek de bebeğin annesi veya babası ile iletişim kurabilmesinin tek yolu olarak hareketleri ile tepkimeler vermesidir. Anne ya da babasının sesini duyduğunda veya onların kendisini sevdiğini anladığında daha rahat ve hissedilir şekilde tekmeler atabilmesi olağandır. Anne ve bebeklerin hareketleri aslında birbirleri ile ters orantılı olarak gelişmektedir, yani anne gün içerisinde hareketli bir şekilde işlerini hallederken bebek daha çok istirahat durumundadır. Anne ne zaman oturma ya da yatma pozisyonuna geçtiğinde bebekler rahat rahat tekmeler veya çeşitli hareketleri ile annesine kendini hissettirebilir. Kadın doğum uzmanları ve çeşitli tecrübeli annelerin ortak görüşü olarak belirlenen ilk tekmenin hissedilme zamanları daha önce de belirttiğimiz gibi çeşitli faktörler ile değişkenlik gösterse de net olarak 16. Haftadan itibaren hissedilebilir. Ayrıca bebek hareket ve tekmelerinin hissedilmesi durumu anne adayının kilo durumu ile de bağlantılıdır kilo bakımından zayıf bir anne adayının kilolu bir anne adayından önce bebeğin hareketlerini hissetmesi mümkündür. Genel olarak ilk hareket ve tekmeler anne adayı tarafından neşe ile karşılanır ve tarif edilmesi istenildiğinde ise karnında kelebek uçuşması veya gaz sıkışması gibiymiş gibi bir his olduğundan bahsedebilirler.

Böylece bebeğin ilk tekmesi nasıl olur konusundaki merakları da bir nebze olsun geçirmiş olalım ancak yine de bu kadar özel bir anı her anne adayının kendine has olarak hissedebilmesi mümkündür. Bunların dışında anne adayları sürekli olarak kendilerini tanıdıkları diğer gebeler ile kıyaslama yaparlar ve kendi özel durumları ile bebeklerinin özel durumlarını dikkate almadan 4. Ay içerisindeyken bebeklerinin hareketlerini hissedemeyen anne adayları büyük bir telaşa kapılır. Aslında bebeğinizin olması gereken dönemlerde hareketlerinin az olması ya da olmaması büyük bir tehlikenin habercisi olabilir ancak yine de öncelikle kadın doğum uzmanınız ile görüşmeli ve bebeğinizde ve gelişiminde bir sorun yoksa hareketlerin hissedilmesinde engel olabilecek unsurları da göz önünde bulundurmasında fayda vardır. Aksi takdirde bebeği ve kendisi için en güzel sayılabilecek bu hamilelik dönemini hem kendilerine hem de bebeklerine olumsuz düşünceler ile zehir edebilir. Mucizevi bir olay olan anne karnındaki bebeğin gelişiminin belki de en güzel evresidir minicik el ve ayaklarının hareketlerini hissedebilmesi ya da varlığını bilmesi ister ilk gebelik olsun isterseniz de ikinci ya da üçüncü olsun her anne adayını heyecanlandırır. Kısaca ve özetle belirtmek gerekirse sağlık ve bilim alanındaki görüşler hamileliğin 16. Haftasından itibaren bebeğin tekmesinin hissedilebileceğini belirtse de anne ve bebeğin sahip oldukları çeşitli özellikler sayesinde farklı dönemlerde hissedilebileceğini de unutmayın. Bu nedenle de herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıldığında panik yapmadan önce uzman görüşün alınması şarttır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Aşermek Ne Zaman Başlar, Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü