Bebeğin İlk 3 Ayında Fizik ve Hareket Gelişimi

Bebeğin İlk 3 Ayında Fizik ve Hareket Gelişimi

Süt çocukluğu iyi bakım isteyen önemli bir dönemdir. Bebek hala immatürdür. Yeterli bir bakım ve beslenme uygulanan bebeklerde ilk aylarda büyüme ve gelişme oldukça hızlıdır. Bu hızlı gelişim özellikle sinir sisteminde görülür. Yeni doğan bir bebek bir masa üzerine yüzükoyun yatırılma yüzünü bir taraftan diğer tarafa çevirebilir boğulmaz (Tonik boyun refleksi). Dört haftalık olduğu zaman yüzükoyun yattığı yerden başını kaldırarak bir kaç saniye tutabilir. Dört haftalık bebekte ilk günlere oranla fleksivon durumu daha hafifler.

Bebeğin İlk 3 Ayında Fizik ve Hareket Gelişimi

Yeni doğan bebek yaşamın ilk günlerinde parlak ışıklı cisimlere bakışlarını fiske edebilir, fakat eşyaları görmez, görse de algılayıp değerlendiremez. İlk ayı doldurduğu zammı parlak cisimleri 180° den izleme yeteneğini kazanır. Göz küresi hareketleri ele bebek büyüdükçe yüzeysel kısa hareketler yerine daha derin kuvvetli hareketlere dönüşür.

1-3 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Yeni doğanda dokunma duygusu özellikle ağız çevresinde iyi gelişmiştir. 4–8 haftalık bebek sırt üstü yatarken ellerinden tutulup kaldırılırsa başı arkaya doğru düşer, dik tutulursa henüz boyun kontrolü olmadığı için baş omuza doğru hafif düşer. 12 haftalık bebekler ise boyun kontrolü başladığı için başlarını dik tutabilirler.

Yakalama refleksi 8. haftaya kadar devam eder ancak daha sonra göz ve ellerin koordinasyonu ile aktif yakalama gelişir, 12. haftalık bebek kendisine yaklaştırılan bir objeyi zorlukla yakalar.

Dört haftalık bebek boğazından bazı gürültülü sesler çıkarır. 3 haftalık olduğu zaman bazı sesli fonemleri çıkarabilir (a-i-o) ve kendisine yaklaşılır konuşulursa gülümser. 12 haftalık olunca sosyal ilişkiler sonucu gülümser, mutluluk ifade eden sesler, çıkarır. 12 haftalık olduğu halde gülümsemeyen bebeklerde zekâ geriliği ya da ilgi eksikliğinden kuşkulanın alıdır. Uç aylık bebek annesini ya da ona devamlı bakan kimseyi tanır.

Bu ilk aylarda bebeğin annesi veya anne yerini tutan bir başkasının çocuğa verdiği sevgi ve güven duygusu çocuğun çevresine uyumu ve kişiliğini kazanmasında çok önemli rol oynar. Bu etkinin hayat boyu sürdüğü birçok araştırıcılar tarafından ileri sürülmektedir.

Motor gelişim, fiziksel büyüme ve gelişme ile birlikte beyin omurilik gelişimi sonucu organizmanın isteme bağlı olarak hareketlilik kazanılmasıdır. Kilo artışı, boy uzaması ve kas gelişimine paralel olarak bebekte hareketlilik başlar. Bebek doğumdan önce de hareketlidir fakat bu istemli değildir.

Motor gelişim doğumdan sonra beyin omurilik gelişim sırasına göre baştan ayağa doğru (Sefalo kodal) sırayı izler. Çevredeki çeşitli uyarılara karşı tepki göstermeye başlar. Annesinin sesini duyar duymaz başını çevirir, parlak bir ışık karşısında gözler çevrilir, ses verir, hareket eder.

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü