Bebeğin Dil Gelişimi Aşamaları

Bebeklerin dil gelişimi anne karnından itibaren başlar. Anne karnındaki duyduğu sesler ile başlayarak çevresinde duyduğu bütün sesler dil gelişimini etkiler. Bebek doğduğundan itibaren her gün yeni sesler duyar ve bu sesler bilinç altına yatar.

Bebeğin aylarına göre çıkardığı sesler şöyledir: Bebek doğduktan sonra bir ay içerisinde çıkarabildiği sesler sadece öksürme,ağlama ve hapşırma gibi vücut refleksleridir. Birinci ayını doldurduğunda ise ağlama sesleri daha değişik hale gelebilir.

İkinci ve üçüncü aylar içerisine girdiğinde ise ilk harflerini çıkarmaya başlar. Bu harfler içerisindeki ünlüler “a”,”e”,”o” ünsüzler ise “g”,”k” harfleridir. Bu harfleri çıkartmanın yanı sıra birleştirerek hece oluşturabilir. Bunu aslında birleştirerek söylediği için değil art arda söylediği için kulağa heceymiş gibi gelir.

Dördüncü ve altıncı aylar içerisine girdiğinde ise bu zamana kadar çıkarmış olduğu ünlü ve ünsüz seslerde artış olur.

Altıncı ayını doldurduğunda ise bilinçli bir şekilde ünlü ile ünsüz harfleri birleştirerek hece oluşturur. Bu genellik “ba”,”ma”,”ce”,”de” gibi hecelerdir.

Yedinci ve onuncu aylar içerisinde ise çıkardığı tek heceli kelimelerin tekrarını söyleyebildiği görülmektedir. Yani “ba” kelimesini tekrarlayarak “baba” kelimesini söyleyebilmektedir. Böyle tekrarlanabilen kelimeleri ardı ardına söyleyerek derdini anlatmaya çalışır. Bebeğin bu konuşmasını tam anlamıyla sadece anne anlayabilir. Çünkü yarım yada pelteklik konuşması gibi duyulmaktadır.

On ikinci ve on sekizinci aylarına geldiğinde ise istediğini belirtmek için bilinç olarak kelimeler çıkartabilmektedir. Kullandığı kelime dağarcığı üç ile elli kelime arasında olabilmektedir. Ayrıca bilinci oluşmaya başladığı için burnunu, kulağını, kolunu gibi vücut bölümlerini gösterebilir hale gelmektedir. halil-5

Bebek on sekiz ile yirmi dört aylar içerisinde ise söylenileni yapabilir ve istediğini rahatlıkla söyleyebilir hale gelir. Hafızasında sözcükler sayısı elli ile yetmiş arasına ulaşabilmektedir. İki yaşına geldiğinde ise cümleler kurabilir,sürekli sorula sorabilir ve sürekli konuşmak istiyor olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü