Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek İçin Bazı İstatistikler

Hiç kimse, bir bebek cinsiyetini belirleme yeteneğine sahip değildir. Çünkü bir bebek cinsiyeti belirlenirken döllenme işlemi gerçekleşir; ve gerçekleşen döllenme sırasında bebeğin cinsiyeti oluşmuştur. Bebek cinsiyetinin belirlenmesi, yumurtayı dölleyen spermin cinsi ile alakalıdır. Yani bebeğin, cinsiyetini spermden aldığını söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Yumurtaya ulaşacak olan sperm eğer X kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti kız olacaktır. Spermin taşıdığı kromozom Y kromozomu ise, bebeğin cinsiyeti erkek olacak demektir.
Tarihin çok eski çağlarından bu yana, bebek cinsiyetinin seçilmesine yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalardan bazıları, şans eseri tutarken; bir çoğunun ön yargı; ya da batıl inançlarla alakalı olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Bebeğin cinsiyetini seçmek çok kolay değildir; fakat, bebek cinsiyetinin belirlenmesine ilişkin bir takım istatistikler de yok değildir. İşte bu istatistiklerden bazılarını sizlerle paylaşacağız…

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek İçin Bazı İstatistikler
İlk bebeğin cinsiyetini belirlemek isteyen çiftler, cinsiyet belirleme konusunda; ya da cinsiyet seçme konusunda bir şansa sahip olmamakla birlikte, çiftlerin ilk bebeklerinin erkek olması ihtimali, kız bebek olması ihtimalinden daha yüksektir.
Cinsiyet belirlemenin ya da cinsiyet seçmenin olanaklı olmadığını belirtmiştik; fakat, çiftin yaşı ne kadar genç ise, erkek bebek dünyaya getirme olasılıklarının da o kadar yüksek olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Çiftin yaşı ilerledikçe, kız bebek dünyaya getirme şansları daha yüksek olmaktadır.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek; ya da bebeğin cinsiyetini sçemek isteyen ailelerde, bebeğin babasına bakılmalı; baba adayı eğer kel ise, erkek bebek dünyaya getirme olasılığı daha yüksek oluyor.

Bir bebek dünyaya getiren çiftler, aradan bir yıl geçmeden bir başka bebek dünyaya getirmek istediklerinde, yeni doğacak olan bebeğin de, bir önceki bebek ile aynı cinsiyete sahip olması şansı yüksek. Bebeklerin arasındaki zaman farkı üç yıldan daha çok ise, cinsiyet farkı oluşması şansı daha yüksek oluyor.

Bir kadın kürtaj olduktan sonra, üzerinden az bir zaman geçip de yeniden gebe kaldığında, kız bebek dünyaya getirme şansının yüksek olduğu, yapılan estatistikler ile elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır.

Bkz: Çin takvimi ile cinsiyet belirleme

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Beslenmesinde Peynir Yumurta Ve Et başlıklı makalemizde 0-1 Yaş Arası Bebek Beslenmesi, 7 aylık bebek beslenmesi ve Bebek Beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. ben 05/10/1984 doğumluyum.sat: 02/11/2012 acaba bebeğimin cinsiyeti nedir