Bebeğin Beslenmesinde Peynir Yumurta Ve Et

Bebeğin Beslenmesinde Peynir Yumurta Ve Et

Bebeğin beslenmesinde, ilk altı ayın anne sütü ile geçirilmesinin sonrasında, ek gıdaların alınmasına başlandığını biliyoruz. Bebeğin beslenmesinde, altıncı aydan itibaren bebeğe verilmesi gereken ek gıdalar arasında peynir de yer almaktadır. Peynir, beyaz peynir olmalıdır; ve suda bekletilmiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğe verilmesi gereken beyaz peynirin, sebze çorbası; ya da sabah kahvaltısı ile birlikte verilmesi önerilmektedir. Bebeğe verilmesi gereken beyaz peynir miktarının, bir kibrit kutusu büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz…

Bebeğin Beslenmesinde Peynir Yumurta Ve Etin Yeri
Bebeğin beslenmesinde altıncı ya da yedinci aydan itibaren, ek gıda olarak tereyağına da yer verilmektedir. Tereyağı, belirtilen dönemden sonra, bebeğe, sabah kahvaltılarında, bir çay kaşığı kadar verilebilecek olan ek gıdalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bebeğin beslenmesinde, ek gıda olarak, tavuk, balık; ve etten de yararlanılır. Ve belirtilen besinlerde, protein bol miktarda bulunmaktadır Kemiksiz haldeki 100 gram tavukta ya da ette, 18 gram ile 22 gram arasında protein bulunduğunu söyleyebiliriz. Bebeğin beslenmesinde, ek gıda olarak et, tavuk, ve balıktan yararlanırken şunu da unutmamak gerekir ki, et eğer yağlı ise, içeriğinde bulunan protein miktarı azalmaktadır. Bebeğin beslenmesinde etin ek gıda olarak kullanılması ile, bebek, B vitamini, çinko, demir gibi vitamin ve mineraller de alırken, et ile beslenen bir bebeğin alacağı kalsiyum miktarının az olacağını da belirtebiliriz; et, kalsiyum bakımından fakir bir ek gıdadır. Et bebeğe nasıl yedirilmelidir derseniz, kıymayı üç sefer çekerek, bebek için hazırladığınız sebze çorbasının içerisine ilave edebilirsiniz. Bebek altıncı ya da yedinci ayına geldiğinde, bebeğe ızgara köfte verilmeye başlanabilir. Bebeğe verilecek tavuğun ve balığın ise, bebek sekizinci aya geldiğinde başlanması gerekmektedir. Bir öğünde bebeğe verilecek olan tavuk, balık; ya da ızgara köftenin 30 gram olması yeterli olmaktadır. Bebeğe verilecek olan etler içerisinde beyin ise, bebek için önerilmemektedir; beyinin çok fazla besleyici değeri bulunmamaktadır.

Bebeğe verilecek olan yumurtaya başlama zamanı da, yedinci ya da sekizinci aylar olarak belirlenmektedir; fakat şunun da unutulmaması gerekir ki: bebek bir yaşına gelinceye kadar, bebeğe sadece yumurtanın sarısı verilir; ve bebek bu döneme kadar yumurtanın beyazından uzak tutulur. Bebeğin yumurtaya karşı alerjisinin olabileceğini de umutmamalısınız. Bunu engellemek için, bebeğe verilecek olan yumurtayı çok iyi pişirmeniz gerekmektedir; kesinlikle, bebeğe verilen yumurtanın çok katı olması önerilmektedir. Bebeğe yumurta sarısı verilmeye başlandığında, ilk olarak, yumurta sarısının çeyrek kısmı verilmelidir. Bebeğin vücudunda herhangi bir döküntü, kaşıntı, ya da kızarma yok ise, aradan iki ya da üç gün geçtikten sonra, diğer çeyreklik kısım da bebeğe verilmelidir. Belirli zaman aralıklarında bebeğin yumurtaya alerjisi olmadığı anlaşıldıkça, bir tam yumurta sarısı verilebilir; ve sabah kahvaltısında olması önerilmektedir. Eğer bebeğin yumurtaya alerjisi olduğunu anlarsanız, yumurta tüketimine, yirmi gün kadar ara verin; ve sonra yeniden küçük küçük başlayın; eğer yine bir alerji etkisi ile karşı karşıya kalırsanız, yumurtayı bir süreliğine yeniden bırakmanız tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Emzirmenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde Bebek Nasıl Emzirilir ve emzirmenin püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü