Bebeğin Beslenmesinde Meyvelerin Önemi

Bebeğin Beslenmesinde Meyvelerin Önemi

Bebeğin beslenmesinde ek gıda olarak meyvelere başlandıktan sonra, bebeğe hangi meyvelerin verilmesi gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu dönemdeki bebeklere en sık verilen meyveler arasında muz, narenciye grubu meyveler, elma, şeftali, armut… gibi meyveler yer almaktadır. Bebeğinin beslenmesinde, ek gıda olarak meyvelere başlamış olan annenin şunu unutmaması gerekir ki, anne sütünün içeriğinde bulunan demir, meyve ile birlikte alındığında, demirin emilimi zorlaşmakta; ve bebekte kansızlık problemi gelişebilmektedir. Bu problemden kaçınmak için, bebeğe verilen meyvenin doğru zamanda verilmesi; ve anne sütünün değerini düşürmesinin engellenmesi gerekmektedir. Bebeğe meyve verdikten kısa süre sonra anne sütü vermemelisiniz; bebeğe anne sütü verdikten kısa süre sonra meyve de vermemelisiniz… Bebeğe verilen meyve ile anne sütü arasında belirli bir zaman farkı bulunmalıdır.
Bebeğin beslenmesinde, ek gıda olarak yararlanılan meyvelerin, bebeğin gelişiminin beşinci ayından itibaren başlanması da önerilebilmektedir. Ancak, bebeğe meyve verileceğinde, meyvenin taze olarak hazırlanması gerekmektedir. Bebek için hazırlanan meyvenin, en geç yarım saat içinde tüketilmesi önerilmektedir.
Bebeğin beslenmesinde meyvelere de başlandıktan sonra, başlanan her meyve, ilk üç ya da dört gün boyunca, bebeğe sadece, üç kaşık ya da dört kaşık verilmeli; ve ilerleyen günlerde, bebeğe verilecek olan miktarın arttırılması sağlanmalıdır. Bunun nedeni, bebeğin o meyveye alışmasının gerekliliğidir. Bebeğe verilecek olan meyvenin içerisine şeker de ilave edilmemelidir.
Bebeğin gün içindeki dışkılama sayısı fazla ise, bebeğe, ezilmiş muz verebilirsiniz; eğer bebeğe ezilmiş muzu yedirmekte zorluk yaşıyorsanız, muzu, meyve suyu ile karıştırarak da verebilirsiniz. Bebek, portakalı ise biraz geç almaya başlamalıdır. Çünkü portakal, bebekte alerjiye neden olabilmektedir. Bebeğe herhangi bir ek besin verdiğinizde, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi az miktar ile başlamalısınız. Bebeğin yüzünde ya da vücudunda herhangi bir kızarıklık hissettiğinizde; ya da bir kavarcık ile karşılaştığınızda, yeni başladığınız besine kısa süre ara vermeli; ve sonra yeniden denemelisiniz. Eğer bebeğin o besine alerjisinin olduğuna inanırsanız, bebeğin bu gıdayı tüketmemesine dikkat etmelisiniz…
Bebekte alerjiye neden olabilecek meyvelerden bir diğerinin de çilek olduğunu unutmamalısınız. Bebeğe kavun ya da karpuz verip vermemekte de bir kararsızlık yaşıyor olabilirsiniz. Kavun ya da karpuzun pek besleyici değeri olmamakla birlikte, vitamin bakımından da zengin besinler değildirler. Bu nedenle, kavun suyu, ve karpuz suyunu, bebek yedinci ayını doldurduktan sonra verebilirsiniz; fakat vermek zorunda da değilsiniz…

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü