Bebeğin Beslenmesi Ve Ek Gıdalar

Bebeğin Beslenmesi Ve Ek GıdalarBir bebeğin beslenmesinde, en önemli besin kaynağının anne sütü olduğu unutulmamalıdır. Anne sütü, bebeğin beslenmesi sırasında, bebek için gerekli olan her şeyi bebeğe verecek olan tek araçtır. Bebek, ve anne için tüm şartlar olumlu ise, bebeğin beslenmesinde ilk altı ayın, anne sütü ile gerçekleştirilmesi, ve ek gıdalardan yararlanılmaması önerilmektedir. Bebeğin beslenmesinde, altıncı aydan sonra, anne sütüne ek olarak ek gıdalardan destek alınmaya başlanmalıdır. Bebeğin beslenmesi için sadece anne sütünden yararlanıldığı dönemde, bebeğin su içmesine dahi gerek duyulmamaktadır. Bebeğin ishal gibi bir sıvı kaybı yaşaması durumunda su içmesi gerekmektedir; böyle bir durumda da, bebeğe içirilecek olan suyun, mutlaka önceden kaynatılmış olması önerilmektedir. Bebeğin, ikinci yaşını dolduruncaya kadar, anne sütü almaya devam etmesi önerilmektedir.

6 Aydan Sonra Ek Gıdalar
Bebeğin beslenmesinde, altıncı ayın sonrasında, anne sütüne ek gıdalara başlanacaktır. İşte bu noktada, bebeğin beslenmesine dahil edilecek olan ilk besinler: yoğurt, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi, şeftali ya da elma püresi, sebze püresi… Et, balık, yumurta, ekmek; ve turunçgiller, bebeğin beslenmesine ilk olarak dahil edilecek ek gıdalar arasında yer almamaktadır. Bunun nedeni, belirtilen gıdaların, bebekte alerji yapabilme riskinin bulunmasıdır.

Sponsorlu BağlantılarBebek İçin Sebze Püresi
Bebeğe yapılacak olan sebze püresinin içerisine, ilk günlerde eklemeniz gereken besinler: pirinç, patates, havuç, ve yağdır. İlerleyen dönemlerde, bebeğiniz için hazırlayacağınız sebze püresinin içerisine, kereviz, ıspanak, karnabahar, kabak; ve maydanoz da ekleyebilirsiniz. Bebeğe yapılacak olan sebze püresinin içerisine, ilk başlarda, taze fasülye; ya da pırasa eklemek durumunda değilsiniz; gerek pırasanın; gerekse de taze fasülyenin püresini hazırlamak biraz zordur. Bebeğin beslenmesinde yararlanılacak olan sebze püresinin günlük olarak hazırlanması önerilmektedir. Sebze püresinin günlük hazırlanmaması durumunda, beklemesi nedeniyle, vitamin kayıpları yaşayabilmektedir. Bebeğin beslenmesinde yararlanılan ek gıda sebze püresinin içerisine patlıcan eklemenize de gerek görülmemektedir; patlıcanın içeriğinde hiç bir vitamin; ve mineral bulunmamaktadır.

Demir İçeren Besinler

Bebeğin beslenmesinde, 6. ay ile, 12. ay arasında, içeriğinde bol miktarda demir bulunduran besinlere yer vermek gerekmektedir; çünkü, belirtilen dönemlerde, bebeğin demire olan gereksinimi artmaktadır. Demir bakımından zengin olan, demirden yararlanma oranını arttıran besinleri şu şekilde sıralayabiliriz: tavuk etinin beyaz olmayan kısımları, kırmızı et, karaciğer, demir bakımından içerik olarak zenginleştirilmiş, tahıl içeriği bulunan bebek mamaları… Demir bakımından zengin olan diğer besinler ise: kuru baklagiller; ve yumurta sarısıdır; fakat, belirtilen besinlerin emilimlerinin zor olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, eğer bebeğin beslenmesinde, kuru baklagiller, ve yumurta sarısının içeriğinde bulunan demirden yararlanılmak isteniyorsa, bu besinlerin, C vitamini bakımından zengin olan sivri biber, turunçgiller; ya da domates ile karıştırılmış olmalarına dikkat etmek gerekmektedir. Demir bakımından zengin olan besinler arasında, yeşil yapraklı sebzelerden de yararlanılabilmektedir.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM