Bebeğin Beslenmesi ve Anne Sütü

Bebeğin Beslenmesi ve Anne Sütü

Bebek gelişiminde, bebeğin beslenmesinin çok önemli olduğu, tüm anneler tarafından bilinmelidir; ve unutulmamalıdır ki, bebeğin gelişiminin ilk altı ayında, bebeğin tüm gereksinim duyduğu besin ihtiyaçları, anne sütü tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle, bebeğin beslenmesi, ilk altı ay, başka hiç bir ek takviyeye gerek duyulmaksızın, anne sütü ile gerçekleştirilebilir; fakat bu durum, tüm şartların normal olduğu dönemde geçerlidir.
İlk altı ayında bebek gelişimi sırasında, anne sütünden başka hiç bir takviyeye gereksinim duymayan bebeğinize, su vermenize de gerek görülmemektedir.Fakat altıncı ayın sonunda, bebek için ek gıdalardan yararlanılmaya başlanılabilir. Bebeğin gelişiminin ilk altı aylık döneminde, sadece anne sütü ile beslenen bebeğe su vermeyi gerektirecek bir takım durumlar da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bebek ishal olmuş ise suya gereksinim duyabilir; bu gibi durumlarda bebek tarafından içilecek olan suyun mutlaka önceden kaynatılmış olması gerekmektedir. Bebeğe anne sütünün, mümkünse, ikinci yaşını tamamlayana kadar verilmesi gerekmektedir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?
Bebeğe, bebeğin beslenmesi sırasında verilen anne sütünün saklanması gerekiyorsa, anne sütünün saklanmasında dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz: anne sütü, cam; ve temiz bir şişe; ya da kavanozun içerisinde saklanmalıdır. Anne sütünün saklanmasında kullanılacak olan cam şişe ya da kavanozun, kapağı ile birlikte, anne sütünün saklanmasından önce, beş dakika kaynatılması gerekmektedir.

Anne sütünün saklanması için oda sıcaklığından yararlanılacak ise altı saat; buzdolabından faydalanılacaksa da 24 saat sürenin aşılmaması gerekmektedir. Anne sütünün saklanmasının sonrasında, bebeğin anne sütü içeceği zaman, anne sütünün saklandığı cam şişe ya da kavanoz bir sıcak su kabının içerisine konularak ısıtılır; ve daha sonra bebeğe verilir.

Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttıran Bitkisel Kür Önerileri

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Bebeği Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü