Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalı?

Bebek bakımı sırasında bebeğin temizliğinin iyi ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bebeğin temizliği denildiğinde ise, aklınıza ilk olarak bebeğin banyosu gelmelidir. Bebeğin banyosu nasıl yaptırılır; bebeğin banyosu nasıl olmalıdır sorularının yanıtlarını bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalı?
Bebeğin banyosu nasıl yaptırılır sorusuna ilk olarak şu yanıtı vermemiz gerekmektedir: bebeğin banyosu yaptırılırken, ortamın sıcaklığının, bebeğin üşümeyeceği şekilde ayarlanmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğin banyosunu yaptırmadan önce bebeğin üzerindeki eşyaları bir havlunun üzerinde çıkartmanızı önermekteyiz. Bebeğin üzerindeki eşyaları çıkarttıktan sonra, banyo yapmadan hemen önce, bebeğin bezini çıkartmanızda fayda var; aksi takdirde, istemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilmeniz muhtemel.
Bebeğin temizliği; ve bebeğin banyosu sırasında, bebeğin boynunu sol elinizle desteklemeniz önerilmektedir. Kolunuzun üzerine ise bebeğin vücudunu yaslamanız önerilmekte. Koltuk altınız ile de bebeğin vücudunu destekleyin. Bebeğin yüzünün yukarı bakar şekilde olmasını sağlayın; ve bu şekilde bebeğin banyosunu gerçekleştirmek için, bebeği küvete alın.

Bebeğin temizliği için gerçekleştirilecek olan bebek banyosu sırasında, bebeğin saçlarını yıkamak için, bebe şampuanı kullanmaktan kesinlikle taviz vermeyin. Bebe şampuanı, bebeğin banyosu sırasında, şampuan bebeğinizin gözüne dahi kaçsa, bebeğin gözünün yanmasını önleyecektir. Bebe şampuanı ayrıca, bebeğin bebek cildini tahriş etmemesi sebebiyle de tercih edilmektedir. Bebeğin başının bebe şampuanı ile yıkanmasından sonra, dikkatli bir şekilde bebeğin başını durulayın, daha sonra da bebeğin başını hemen kurulayın. Bebeğin başını ıslak bırakmamanız gerekmekle birlikte, bıngıldak kısmına da dikkat etmeniz önerilmektedir.

Bebeğin banyosu sırasında, bebeğin başının yıkanmasından sonra, sıra bebeğin vücudunun sabunlanmasına gelmiştir; ama unutmamanız gerekir ki, sabun, bebek cildini tahriş eder; ve bebeğin cildinin kurumasına; ve sonrasında da çatlamasına neden olur. Bu nedenle, bebeğin banyosu sırasında kullanılacak olan şampuanın, nemlendirici özelliği olan bir sabun; ya da bebek banyosu için üretilmiş olan, hassas ciltler için geliştirilmiş bir sabun kullanmanız gerekmektedir. Bebeğin cildinin nemli kalması için, banyo ile bebeğin temizliğinin gerçekleştirilmesinin ardından da bebek losyonu kullanmanız önerilmektedir.

Bebeğin banyo süngerini, bebe sabunu ile yıkadıktan sonra, bebeğin vücudunu silin; bundan önce de bebeğin altındaki bezi çıkartıp, bebeğin cildinin temiz olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Eğer bebeğin cildi temiz değilse, öncelikle temizliğini yapmalısınız. Daha sonra bebeğin vücudunu banyo süngeri ile silmelisiniz. Bebeğin vücudunu sabunlu sünger ile silerken, kolunuz ile bebeğin omzunu ve boynunu desteklemeyi unutmayın; ve bebeğin koltuk altından kavramayı da asla ihmal etmeyin; sabunlu olan bebek vücudunun kayması artık daha kolay bir hal almıştır çünkü. Bir diğer eliniz ile de, bebeğinizin bacaklarından ve kalçasından tutun; ve bebeği kuvetin içerisindeki suya, bebeğin başı yukarda olacak şekilde sokun.

Bebeğin banyosunu tamamlamak için, bebeğin vücudunun durulanmasından sonra, onu temiz havlusunun üzerine alın; ve vücudunu hassas, yumuşak hareketler ile kurulayın…

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü