Bebeğin Altının Değiştirilmesi: Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?

Bebeğin Altının Değiştirilmesi: Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?

Bebeğin altının temizlenmesi çok önemlidir. Bebeğin poposunun, ve genital bölgesinin, uzun süre, dışkı; ya da idrara maruz kalması durumunda, bebeğinizin poposu ve genital bölgesi hem tahriş olacaktır; hem de pişik durumları ile karşı karşıya kalacaktır ki bu durum, bebeğin canının çok fazla yanmasına neden olacaktır. Bundan dolayı, bebeğin altının sık sık değiştirilmesi, ve hem poposunun; hem de genital bölgesinin sık sık silinmesi gerekmektedir.

Bebeğin Altının Değiştirilmesi: Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?
Bir kız bebeğiniz varsa, altını değiştirdikten sonra yapacağınız temizleme işleminde, silme eylemini, önden arkaya doğru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Erkek bir bebeğiniz varsa, sünnet derisinin olduğu kısma kadar olan bölümün çok büyük önem taşıdığını bilmeli; ve bu bölümü, yumuşak bir bezle, dikkatlice silmelisiniz.

Bebeğin altını değiştirme işlemi sırasında, bebeğin altını temizlerken, ilk iki aylık süreçte, sadece su; ve pamuktan destek almanız gerekmektedir. Bebeğin altını değiştirdiğiniz sırada, bebeğin cildini havalandırmanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmayın. Fakat, siz her ne kadar, bebeğin altını sık değiştirseniz; belirtilen şekilde bebeğin altını temizleseniz; ve havalandırsanız da, bebeğin genital bölgesinde ve poposunda pişik oluşması ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir durumda paniğe kapılmamalı, bebeğin doktoruna başvurarak, bir pişik kremi önermesini istemeli; ve bu pişik kremini bebeğinize uygulamalısınız…

Peki bebeğin altının nasıl değiştirilmesi gerekmektedir? Bebeğin altı değiştirilirken, kesinlikle temizliğe çok büyük önem vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bebeğin altı değiştirilirken, bebek, temiz bir yere yatırılır. Bebeğin yatırıldığı yerde, ya temiz pamuklu bir bez; ya da bir havlunun serili olması gerekmektedir. Bebeğin altının değiştirilmesi sırasında kullanılacak olan malzemeler hazırlanır; daha sonra anne ellerini yıkayıp kurulayarak, bebeği, altını değiştireceği yere yatırır.

Bebeğin altında bulunan bez, yan taraflarında bulunan bantların yapışkanları açılarak çıkartılır. Bebeğin altı, tmeiz bir pamuk, mendil; ya da bez ile silinir; sonrasında da kurulanır. Bebeğin poposuna; ve genital bölgesine bakılır. Eğer tahriş olmuş ya da pişik var gibi görünüyorsa; krem ya da pudra sürülerek, bebek rahatlatılır. Daha sonra, bebeğin altını yeniden bezlemek için, bir el ile bebeğin ayak bilekleri tutulur; ve poposu havaya kaldırılır; ve bebeğin altına, temiz olan bez yerleştirilir. Daha sonra bebeğin bacakları yeniden yere bırakılır. Bebeğin altının sarılacağı bez, bebeğin bacaklarının arasından geçirilir; ve bebeğin beline kadar çekilir. Bebeğin karnının üzerinde düz bir hale getirilen bez, bebeğin belinin ortasına doğru da getirildikten sonra, bantlar, çok sıkı olmamak kaydı ile, bebeğin karın kısmındaki bölüme yerleştirilir.

Bebeğin altının ne zaman değiştirilmesi gerekmektedir sorusunu ise, şu şekilde yanıtlayabiliriz: Yeni doğan bebeklerin idrar torbaları küçüktür. Bu nedenle, sürekli olarak altlarını ıslatma olasılıkları bulunmaktadır. Bundan dolayı, yeni doğan bebeklerin, her öğünden sonra, sabah uyandıklarında, gece uyumadan önce; ve gece beslemelerinden sonra, altlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Bebeğin altının sık değiştirilmesi, bebeğinizin çok da hoşuna gitmeyebilir. Bu nedenle, bebeğinizin altını değiştirirken, onun ilgisini bir şekilde başka bir noktaya yöneltmek durumunda kalabilirsiniz; bu durum sizin işinizin kolaylaşmasına zemin hazırlayacaktır. Bebeğin altını değiştirirken, onun ilgisini çekebilecek bir yere bir oyuncak asabilir, ve siz bebeğin altını rahat bir şekilde değiştirirken; bebeğin de o oyuncağı izlemesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğin altını değiştirirken, kesinlikle bebeğin altının açık olduğu zamanlarda onu yalnız bırakmayınız; bu durum, bebeğinizin kendisine zarar vermesine neden olabilmektedir. Bebek büyümeye devam ettikçe, altını değiştirme sıklığını azaltabilmeniz mümkün olacaktır…

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Vücut Temizliği Nasıl Yapılır? Bebeğin Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bebeğin yüzü nasıl temizlenir, bebek bakımı ve bebek temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü