Bebeğin Altı Aylıktan Bir Yaşına Kadar Beslenme Düzeni

Bebeğin Altı Aylıktan Bir Yaşına Kadar Beslenme Düzeni

Bebeğin beslenme düzeni vücutsal ve zeka gelişimi için büyük önem taşır. Anne sütü bebek için en gerekli besin kaynağıdır. İlk altı ayda sadece anne sütü verilmesi tavsiye edilmektedir. Anne sütü bebeğin alması gereken besinlerin ilk önceliği ve tek olmalıdır.

Bebeğin Altı Aylıktan Bir Yaşına Kadar Beslenme Düzeni

Altı ayı doldurduktan sonra anne sütünün yanında ek gıdalara başlanabilir. Bebek altı ayın içerisindeyse sebze çorbalarını içmeye başlayabilir. Sebze çorbasını içerisine havuç,patates,irmik,pirinç katılarak yapılmalıdır. Bebek bu çorbaya alıştıktan sonra içerisine mevsimsel sebzeleri ilave ederek içirebilirsiniz.

Bebeğe yoğurt vermek için ise ara öğünlerin de bir tatlı kaşığı verilmelidir. Pastörize sütten yapılmış yoğurdu yedirmeyi tercih edin. Gece yatmadan önceki öğününde ise pastörize sütten yapılmış muhallebi verebilirsiniz.

Anne sütü eksik geliyorsa yada verilemiyorsa günde iki kez mama yedirebilirsiniz. Bir öğünde yedireceğiniz mama miktarı 210 ml ile 240 ml arasında olmalıdır. Bebek yedinci ayına geldiğinde hazır mamayı günde sadece iki kez verebilirsiniz. Bunun yanında ara öğünler olarak meyve ve sebze püresi, pastörize sütten yapılmış yoğurt ve muhallebi verebilirsiniz.

Sabah kahvaltısını yedinci aylıkta yaptırabilirsiniz. Kahvaltıda geceden suda bekletilerek tuzu alınmış peynir,katı olarak haşlanmış yumurtanın sarısını ve reçel verebilirsiniz. Bkz:

Bebek sekizinci ayına bastığında ise yine anne sütü ilk olarak tercih edilmelidir. Baharatsız ve yağsız kıymadan köfte bu dönemde verilebilir. Bu dönemde hazır mama yerine köfte,sebze çorbası,meyve püreleri ve muhallebi verilebilir. Bkz:

Bebek, dokuz ve on birinci aylarında da öncelik anne sütüdür. Diğer aylardan farklı olarak makarna ve pilav verebilirsiniz. Tarhana,şehriye,ezogelin,yayla gibi çorba türlerinden verebilirsiniz. Ancak çorbaların içerisine baharat katılmamasını dikkat edin. Yine pastörize sütten yapılmış yoğurt ve muhallebi,meyve ve sebze püresi verebilirsiniz.

Bir yaşına gelmiş olan bebeğe ise kahvaltı,öğle ikindi ve akşam yemeği verebilirsiniz. Bunlar ana öğünlerdir. Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünleri vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. uğur kaya

    herşey cok güzel v bizim bebeğimizde 7 aylık old
    u aynı şekildebesliyoruz

  2. fb_sabahat56@hotmail.com

    bebegimiz 7 aylık ama bişe yemıyo oyuzden cok zayıf ne yapılmalı