Bebeğimi Nasıl Emzirebilirim?

Bebeğimi Nasıl Emzirebilirim?

Emzirme anne ve bebek arasındaki güven duygusunun güçlenmesini sağlayan eylemlerden biridir. Bebeğin yeteri kadar doyması ve rahat konumda olması annenin de emzirmesini kolaylaştırmaktadır. Bebeğin düzenli bir şekilde emmesi gelişiminin hızlı olmasını sağlamaktadır.

Yeni doğan bir bebekte henüz daha önce emzirmemiş olan anneler için çeşitli zorluklar söz konusu olabilmektedir. Fakat emzirmeye alışıldığında hem anne hem de bebek için en keyifli anlardan biri olmaktadır. Bebeğin rahat emmesi için annenin buna uygun ortam hazırlaması bebeğin daha huzurlu bir şekilde karnının doymasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir emzirme olması için annenin de rahat konumda olması bebeği ile bağ kurmasını kolaylaştıracaktır.

Emzirirken Annenin Rahatlığı 

Bebeğin emzirilmesinde annenin konumunun rahat olması gerekmektedir. Oturur konumundaki anne arkasına destek alarak bebeğini daha iyi kucaklayabilir. Sırt ve kol altını yastıkla desteklemesi bebeğini tutarken daha rahat konumda olmasını sağlar.

Çok fazla kalabalık ve gürültülü ortamlardan uzak durulması hem anne hem de bebek için daha iyi olacaktır. Bebeğin gürültülü ortamlarda dikkatinin dağılması emmesini zorlaştırarak huzursuz olmasına neden olabilir.

Bebeğin vücudunun annenin vücuduna dönük olması gerekmektedir. Böylece hem anne hem de bebek yüzleri birbirine dönük olmalıdır. Emme esnasında bebeğin annesi ile iletişim kurması daha rahat olacaktır.

Annenin bir kolu bebeğini sararken diğer bir eli ile de bebeğinin elini tutarak emmesini sağlaması bebeğin güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Bebeğin anne gövdesine en yakın olduğu dönemlerden biri olan emzirme dönemi bu sayede bebeğin daha sağlıklı bir şekilde emmesine yardımcı olur.

Annenin meme ucunu bebeğin dudaklarına sürmesi bebeğin meme ucunu kavraması için kolaylık sağlar. Fakat emme sırasında sadece meme ucunun emilmesi yara yapabilmektedir. Bu nedenle bebek ağzını açtığında memenin kahverengi kısmının da bebeğin ağzına yerleştirilmesi gerekir. Böyle emdiğinde bebek daha hızlı bir şekilde emme eylemini gerçekleştirebilir.

Bebek memeyi kavradığında bebeğin çene kısmının memeye dayanmış olması gerekir. Emme süresinde bebeğin elinin tutulması ve uyku haline geçen bebeğin yavaş hareketler ile memeden ayrılması sağlanır. Daha sonrasında ise gazının çıkarılması için bebeğin uygun pozisyona getirilerek uyuması sağlanabilir.

Emzirme Tekniği 

Anne ve bebeğin güçlü bir bağ kurmasını sağlayan emzirme dönemi hem anne hem de bebek için oldukça önemli dönemlerden biridir. Bebeğin doğduktan sonra ilk kez anne ile buluşması ve sonrasında bebeğin doymasını sağlamak için annenin emzirme dönemi bebekle bağ kurmasını sağlamaktadır. Bu dönemde hem anne hem de bebek rahat bir şekilde emzirme saatlerini geçirmek zorundadır.

Anne ve bebeğin birlikte keyifli vakit geçirmesini sağlayan emzirme dönemi bebeğin gelişiminde de büyük rol oynar. Huzursuz ve emmeyi red eden bebekler genel olarak çevresel etkenlere bağlı olarak emmek istemeyebilir. Bu nedenle annenin de huzursuz  olması bebeğe yansıyabilmektedir.

Emzirme tekniklerinde en doğru olan yöntem annenin bebeğini kucağında emzirmesidir. Yatarak ya da yattığı yerde bebeğin emmesi oldukça zor bir süreçtir. Ayrıca anne ile de bağ kurmasına engel olur. Bebeğin 15 dakika ila yarım saat arasında emme süresi boyunca anne ile bağ kurması bebeğin doymasını da sağlamaktadır.

Sürekli olarak bebeğin emmesi için uyandırılıp emdirilmesi bebeği çok fazla huzursuz edecekler. Bebekler acıktıklarında ya da ilgi istediklerinde ağlayarak bu eylemin gerçekleşmesini isterler. Huzurlu bir bebeğin ortalama 3 saat ara ile anne sütü emmesi gerekmektedir. Henüz yeni doğmuş bebeklerde bu zaman dilimi ortalama olarak her bebekte aynı olabilmektedir. Bebeğin yeteri kadar doyması için annenin emzirme zamanlarında kendi rahatlığını da düşünmesi gerekmektedir.

En doğru emzirme tekniği bebeğin kucakta ve bir elinin anne elinde olmasıdır. Annenin elini tutarak emen bebeklerin güven duygusu daha hızlı bir şekilde gelişir. Bebekler büyümeye başladıkça emerken hangi pozisyonda daha rahat olduğunu kendi belirlemektedir. Bebeklerin anne sütü emerken sakin ve sessiz ortamlarda yer alması karnının daha iyi doymasına yardımcı olur.

Gebelik boyunca anne karnında güvende olan bebekler doğumdan sonrada annenin güvenini emerken almaktadır. Bu süreç tüm anneler için keyifli zamanlardan biridir. Bebeğinin doyduğunu görmek bir anne için son derece keyif verici bir süreçtir. Bu dönemin anne ve bebek için çok değerli olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Othello Sendromu Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü