Bebeği Emzirme Sorunları için Tavsiyeler

Bebeği Emzirme Sorunları için Tavsiyeler
Bebek emmiyorsa neler yapılmalı?

Bazı bebekler emme konusunda isteksizdirler. Her zaman bunun nedenini anlamak mümkün değildir. Bebekler sıcaklıktan rahatsız olabilirler, çevreye olan dikkatleri artmış olabilir, anne göğsünü almakta çok ciddi sıkıntı yaşayabilirler. Bu durumda yapılacak şey bebeği önce sakinleştirmektir. Yarı uykuya geçirmek ve uyur pozisyondayken göğsün verilmesidir. Bazen çok farklı olabilir. Bebekler tek göğüsleri tercih edebilirler. Sadece sağ veya sol göğsü tercih edebilir, diğer göğse geçildiğinde bebek sinirlenebilir. Bu bebeğin yatma pozisyonu ile ilgili olabilir, bebeğin o bölgede bir sıkıntısı olabilir, kolunda bir ağrı hissediyor olabilir. Bunlar araştırıldıktan sonra bebek yine ısrarla tek göğüs tercih ediyorsa istediği göğsü veriyormuşçasına bir pozisyon alınarak bebek emzirilmelidir. Uyanıkken göğsü almayan bebeklerin yüzde doksan dokuzu yarı uykudayken göğsü rahatlıkla almaktadırlar. Bu yüzden sakin bir şekilde karanlık bir ortamda bebeğe yarı uyku vaziyetinde göğüs verilmelidir. Bu süreç maksimum on on beş gün sürmektedir. Bu süreden sonra bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Annenin meme ucu bebeğin emmesine uygun değilse ne yapmalı?

Bazı annelerde meme ucu içeriye çökük olmaktadır. Ya da içeriye çökük olmasa bile dışarıya çıkık değildir. Kavranması zor konumda olan göğüslerde genellikle önerilen hamilelik sürecinde düzenli göğüs masajıdır. Sakin bir ortamda öncelikle göğüs sağa sola el ile daha sonra yukarıya aşağıya masaj ile göğsü hafifçe dışarıya çıkarmayı anne başarabilir. Pompa kullanımı da göğüs ucunu dışarıya çıkarabilmektedir. Göğüs ucunun tam olarak çıkmadığı durumlarda ise önerilen silikon meme ucu başlıkları ile bebeği emzirmektir. Meme ucu başlığı memeye yerleştirilip bebek onunla sütü emmeye başladığında meme ucu dışarıya çıkar silikon başlığı içeri girer. İki dakika sonra başlık çıkarıldığında göğüs ucu dışarıda olacağı için bebek emmeye devam edebilmektedir. Bir diğer önemli neden ise bebeğin meme ucunu iyi kavrayamaması, bütün memeyi değil de sadece ucunu ağzına alması sonucu anne göğsünde meydana gelen çatlaklar çok ciddi ağrılar vermekte ve kanamaya yol açabilmektedir. Bu durumlarda da önerilen silikon meme ucu başlıklarıdır. Bu başlıkla bebek rahatlıkla emzirilebilir.

Emziren annenin göğsü tıkanırsa ne yapmalı?

Bebeğin herhangi bir nedenle sütü almasının gecikmesi ve özellikle bunlarla on beş günde sık karşılaşılması, bebeklerin yorgun olması ya da değişik nedenler ile memeyi almak istemiyor olabilmektedir. Anneler tecrübesiz odlukları zaman bebeğin emzirme sıklıklarını ayarlayabilmektedirler. Bebek uyuyorsa dört beş saat emzirmeyebiliyorlar. Bu durumda göğüste biriken süt süt kanallarında tıkanıklığa neden olabilmektedir. Bu anne göğsünde şişmelere, anne göğsünün belli bölgelerinde kızarıklığa, göğüste apse gelişmesine yol açabilmektedir. Bunlar annede yüksek ateşe neden olabilmektedir. Bunu engellemenin en önemli yolu bebeğin sık aralıklarla emzirilmesi, emzirme sonrasında göğüs hala dolu hissediliyorsa pompa ile boşaltılmasıdır. Eğer kızarıklık dışarıda sertlikle birlikte ise kadın doğum doktoruna gidilmelidir. Annenin antibiyotik kullanması, bebeği düzenli emzirmesi annenin iyileşmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebek Nasıl Emzirilir: Bebeği Emzirme Pozisyonları başlıklı makalemizde Bebek Nasıl Emzirilir, emzirme sorunları ve yatarak bebek nasıl emzirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü