Bebeği Emzirme: Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebeği Emzirme: Bebek Nasıl Emzirilir?



Bebeğin süt emmesi yaşaması için zorunlu bir olaydır. Anne ile bebelik arasındaki en kuvvetli bağlardan birisidir. Emzirme tekniğinin uygun olması, hem bebeğin rahat etmesi için hem de anne için önemlidir. Meme emerken hava emen bebekte yarım ya da bir saat sonra karında kıvrandırıcı ağrı ve kusmalar olur.

 Bebeği Emzirme: Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebeği emzirirken anne bir sandalyeye oturur. Meme vereceği taraf ayağını 15-20 cm yükseklikte bir tabureye koyarak dizini yükseltir. Bebeğin başı meme verilen tarafta dirsek çukuruna gelir, o taraf el bebeği kalçasından tutar ve 45 derece eğik vaziyette tutar yani yarı oturur pozisyona getirir. Serbest kalan elinin işaret ve orta parmağı ile meme başına yakın yerden tutup memeyi bebeğin ağzına verir. Memeyi uzak tutarak çocuğun hava yutmamasına yada fazla bastırarak nefes almasını engellememeye dikkat etmelidir.

Emzirme süresi 10 dakikayı geçmemelidir Fazla emzirme hem meme başında, çatlaklara sebep olur, hem meme boşalmış olacağı için çok emdi diye yanılgıya düşmüş olunur. Emzirdikten sonra çocuk kucağa alınıp başını omzuna dayayarak 10-15 dakika gez- dirilmeli, bu arada da sırtına hafif hafif vurarak midedeki gazın çıkmasına yardım etmelidir.

Sporlu Bağlantılar



Emzirme saatleri gündüzleri 3-3,5 saat geceleri saat olmasıdır. Mümkünse her gün aynı saatlerde meme vermeye çalışmalıdır. Böylece bebek daha baştan itibaren meme saatlerine alıştırılmış olur.

Bebekler acıktıkları zaman, bu duygularını ağlamak suretiyle belli ederler. Ancak meme saati dışında ağlayan bebeğe karnı tok diye bakmamak yanlış olur. Ağladığı zaman altının ıslak olup olmadığına, yatak ve ara bezinin rahatsız edip etmediğine, batan bir cismin bulunup bulunmadığına balkımak varsa gidermek gerekir. Sebep giderildikten sonra çocuğu uyuması için veya ağlamaması için sallamak, ninni söylemek gibi hareketi yapmamalıdır. Çocuk bu hareketlere alışacağı işin her geçen gün daha fazlasıyla ister ve huzursuz bir bebek olur.

Bebeği Emzirme Pozisyonları Nelerdir?

Bebeği Emzirme Sorunları

Sporlu Bağlantılar



Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM