Bebeği Emzirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeği Emzirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeğin emzirilmesi, bebeğin beslenmesinde önemli bir aşama niteliğindedir. Bebek nasıl emzirilir? Bebek emzirirken nelere dikkat etmek gerekir? Bebek emzirirken nelere dikkat etmek gerekir?… Bu soruların yanıtlarını; ve çok daha fazlasını, bu yazımızda bulabileceksiniz.
Bebek emzirirken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtını ilk olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz… Bebek emzirmek için, öncelikle, bebeğin emzirileceği ortamın seçilmesi gerekmektedir. Bebeğin emzirilmesi için seçilecek olan ortamın, bebeğin dikkatini dağıtmayacak bir yer olarak belirlenmesi gerekir. Bebeğin aklı karışmamalı; ve dikkati sadece beslenmesinde olmalıdır. Bununla birlikte, annenin de, rahat hareket edebileceği bir ortamda bebeğini emzirmesi gerekmektedir. Bebek emzirilmeye alıştıktan sonra, bebeğin emzirileceği yerin çok fazla önemi yoktur; fakat ilk dönemler, bebeğin emzirilmesi için büyük önem taşımaktadır.
Bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında şunun da unutulmaması gerekmektedir ki, bebeğin emzirilmesi sırasında, annesi ile arasında duygusal bir bağ kurulmaktadır. Yani bebeğin annesine olan güveni; ve annesi ile arasında kurulan bağ, emzirildiği sırada gerçekleşmektedir.
Bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer unsur da, annenin göğsünün; ve ellerinin temiz olmasının gerekliliğidir. Bebeği emzirirken annenin rahat etmesinin önemi de şuradan kaynaklanmaktadır: bebeğini emzirirken rahat edemeyen anne, çabuk yorulacaktır.
Bebek nasıl emzirilir derseniz, bebek emzirirken, bebeğin başının, annenin dirseğinin iç kısmı ile tutulması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bebeğin yüzü ise, annenin göğsünün hemen yanında durmalıdır. Annenin, oturduğu yerde, kolunu, ve sırtını dayayabileceği bir yerin bulunması gerekmektedir. Annenin oturduğu yerin buna göre seçilmesi gereklidir. Bebek nasıl emzirilir sorusunun bir diğer yanıtı da şu şekilde verilmektedir: bebek emzirilirken, bebeğin başı ayaklarından yüksekte durmalıdır, yani bebek hafif dikey pozisyonda bulunmalıdır. Bununla birlikte bebeğin başı, annenin kolunun kıvrım kısmına gelmek durumundadır.
Bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında, bebeğin vücut olarak annesine dönük olmasının gerekliliği unutulmamalıdır. İlk zamanlar bebeği emzirirken, annenin, göğüs başını bebeğin ağzına vermesi gerekebilir; daha sonra bunu bebek kendiliğinden de gerçekleştirebilecektir. İlk zamanlar, bebeğin ağzına annenin göğüs başı verilmese dahi, bebeğin ağzı eğer annenin göğüs başına yakınsa, bebek, içgüdüsel olarak da annesinin göğüs başını ağzına alabilmektedir.
Bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında, bebeğin burnunun kapanmaması da yer almaktadır. Aksi takdirde bebek nefes almakta zorluk çekebilir. Bir anne, bebek emzirirken, bebeğinin kulağındaki; ve şakaklarındaki hareketlere dikkat etmelidir. Aynı zamanda, bebeğin, bir ya da iki sefer annenin göğsünü emmesinin ardından boğazından gelen yutma sesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hareketler, bebeğin, emme işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediğine dair ipuçlarını anneye verecektir.
Bebek emzirirken bilinmesi gerekenler arasında, bebeğin, emmeye başladığı ilk anda hızlı emmesi; ve sonra gittikçe yavaşlamasının, bebeğin yavaş yavaş doymaya başladığı anlamına geldiğidir. Bebek doymaya başladıkça ya daha yavaş emer; ya da kısa süre içerisinde uykuya dalar. Fakat uykusunda dahi bebek hafif bir şekilde emmeye devam edebilir. Bu noktada, annenin dikkat etmesi gereken bir konu vardır ki o da, bebeğin bu sırada hava yutmaması gerektiğidir. Aksi galde bebek gaz problemi yaşayabilir.
Bebeği emzrdikten sonra, bebek bazen kendiliğinden geğirir; fakat bazen de geğirmeyebilir. Bebeğin, emzirildikten sonra geğirmemesi durumunda, annenin, bebeğin sırtına hafifçe vurarak bebeği geğirtmesi gerekir. Bebeğin geğirmesi sırasında hafif bir süt de çıkabilir; bu süt, bebeğin, gereğinden fazla emdiği anlamını taşımaktadır.
Bebeği emzirdikten sonra, bebeğin gazını da çıkartan anne, daha sonra temiz bir mendil ile, göğüs ucunu silmelidir. Bazen, anne bebeğini emzirdikten sonra da göğsünden süt gelmeye devam edebilir. Bu durumda, göğüs ucuna bir göğüs pedi konulmalıdır; ve bu göğüs pedinin, ıslandığı sürece, kurusu ile değiştirilmesi gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Döneminde Görülen Yeme Bozuklukları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anne Günlüğü