Bebeği Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeği Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirme sırasında nelere dikkat edilmelidir? Emzirme sırasında dikkat edilmesi gerekenler, ve emzirme sırasında dikkat edilecek hususlar, hem bebek, hem de anne için çok büyük önem taşıyor olup, annenin, emzirme sırasında dikkat edilecekleri mutlaka bilmesi gerekmektedir.

Bebeği Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Emzirme sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak, emzirme sırasında beslenmeden söz etmemiz gerekmektedir. Emzirirken beslenme önemlidir, çünkü, emzirirken diyet yaparak, doğuma kadar aldığı kilodan kurtulmak isteyen annelerin sayısı oldukça fazladır.

Emzirirken diyet yapılmamalıdır. Emzirirken beslenmede, bol sebze ve meyve tüketimi gerçekleştirilmeli, süt ürünleri gerektiği kadar alınarak yeterince süt içilmeli, protein; ve tahıl içeriğinden olabildiğince yararlanılmalıdır. Bu durum, bebeğin sağlığı, ve sağlıklı gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir.

Emzirirken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtları arasında yer alan, emzirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de annenin duymuş olduğu su ihtiyacıdır. Bunun için annenin hiç bir ekstra çaba sarfetmesine gerek yoktur, su istediğinde su içmesi, emzirirken, annenin su ihtiyacının karşılanması için yeterli koşuldur.

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, annenin ilaç kullanmasının gerekli olduğu durumlardır. İlaç kullanmak zorunda olan anne, mutlaka doktoruna danışmalı, sonrasında ise ilacını, onay alarak kullanmaya başlamalıdır.

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konu da, bebeğin gaz dolayısı ile sancılanmaması için, annenin, sarımsak, soğan, karnabahar, ve lahana gibi gaz yapacak besinlerden uzak durmasının gerekliliğidir. Bebeğin uykusuz kalmaması için, emzirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, annenin, kahve, ve koladan olabildiğince uzak durmasının gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Ek Gıdaların Bebeğin Beslenmesindeki Zamanlaması başlıklı makalemizde Bebek Beslenmesi, bebek beslenmesi ek gıdalar ve bebek ek gıdaya ne zaman geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü