Bakireyken Hamile Kalınır mı?

Bakireyken Hamile Kalınır mı?

Gebeliğin gerçekleşmesi için cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin tam birleşme sağlaması ve erkek sperminin kadın yumurtasını döllemesi gerekmektedir. Spermlerin uzun süre canlı kalmasından dolayı gebelik isteyen kadınlarda birleşme sonrasındaki ilk günde bile gebe kalma olasılığı oldukça fazladır. Bakire olan bir kızın sürtünme yolu ile cinsel ilişkiye girmiş olmasında nadir olsa da gebelik meydana gelebilmektedir.

Bekarete zarar vermeden cinsel ilişki gerçekleştiren çiftlerde düşük bir ihtimal ile de olsa gebe kalma riski bulunmaktadır. Bu durum ile karşılaşan çiftlerin aklına takılan en önemli sorulardan biri de bekaretin olmadığına yöneliktir. Fakat bazı durumlarda kızlık zarı zarar görmemiş olsa bile gebelik gerçekleşebilir. Gebeliğin gerçekleşmesi için spermin yumurtayı döllemesi gerektiğinden bu ihtimal oldukça düşüktür. İç çamaşır ya da sürtünme yolu ile gebelik çok düşük ihtimalle olmasına rağmen bazı durumlarda bu durum gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden özellikle ailevi değerler göz önünde bulundurularak evlilik dışı gebelik olumlu karşılanmamaktadır.

Evlenmeyi düşünen çiftlerde iç güdüsel olarak birbirleri ile cinsellik yaşaması normal bir durummuş gibi algılansa da çiftlerin evlilik öncesinde cinsel birleşme yaşaması toplumumuzca ters karşılanan bir durumdur. Evlilik dışı gebeliğin meydana gelmesi çiftlerde cinsel ilişki yaşandığını da göstermektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalan çiftler gebeliğin sonlandırılması için farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Sağlıksız yöntemlerinde denenmesi gelecekte gebelik sürecinde sıkıntılar yaşanmasına da neden olabilir.

Bakireyken Gebelik Gerçekleşmesine Neden Olan Faktörler 

Çoğu kişinin de bildiği gibi gebeliğin gerçekleşebilmesi için spermin yumurtayı döllemesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kişinin gebe kalma riski oldukça yüksekken bakire olma durumu gebeliğin olmayacağı şeklinde düşüncelerin olmasına neden olur. Kızlık zarı vajinanın 2- 3 cm içerisinde yer alır. Cinsel ilişki sırasında bekarete zarar vermeden girilen cinsel ilişkide spermin vajina içine doğru akmasından dolayı gebelik olabilir.

Bakirelik durumunun olmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmesine neden olan en önemli faktör vajina içine bulaşan spermlerdir. Özellikle kadınların yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmesi gebeliğin oluşması için en yüksek dönemlerden biridir. Adet dönemi öncesinde vajina içine akan sperm gebeliğin oluşmasına neden olabilir.

Gebeliğin gerçekleşmesinde penisin vajina ile birleşmesinin yanın sıra önemli olan spermlerin vajina içine girmemesidir. Cinsel ilişki sırasında vajina içerisine giren spermler henüz canlı iken yumurtayı dölleme ihtimali oldukça fazladır. Birçok kişinin yanılarak bu şekilde hamile kaldığı görülmektedir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri 

Evli çiftlerin henüz çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce gebeliğin gerçekleşmesini önleyen yöntemleri arasında doğum kontrol hapları, gebelik aşısı ve prezervatifler kullanılmaktadır. Fakat henüz evlilik yok iken ve bakire olan bir kadının da cinsel ilişki sırasında korunması gereken yöntemler bulunmaktadır.

Gebeliğin gerçekleşmesi için spermin vajina içine akmasını engellemek için prezervatif kullanılması en güvenli yöntem olacaktır. Bu durum karşısında erkeğin birleşme sırasında sürtünerek de olsa girmiş olduğu cinsel ilişkide mutlaka prezervatif kullanması önerilir. En güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olan prezervatif kullanımı çiftler arasında mutlaka dikkat edilmesi gereken koşullardan biridir.

Bekareti henüz olan birinin güvenli cinsel ilişki yaşaması gebelik oluşumunun önüne geçecektir. İstenmeyen gebeliklerin çoğu korunmasız cinsel ilişkiden kaynaklanmaktadır. Bu durum ile karşı karşıya kalan çoğu çift sağlıksız yöntemler ile bebeğin düşmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra kürtaj tercihi yapabilmektedirler.

Gebelik için gereken uygun şartların olması ve istenen bir gebelik olması her iki taraf için de daha sağlıklı olacaktır. Toplumsal yargıların göz önünde tutularak gebelik için gereken şartların yerine getirilmesi daha doğru olacaktır.

Kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesi için spermin yumurtayı döllemesi gerektiğinden bakire olan bir kişinin de hamile kalması söz konusudur. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında korunmaya dikkat edilmesi gerekir.

Gebeliğin gerçekleşmesi ile beraber çiftlerin bu konuda bilinçsiz ve sağlıksız gebelikten kurtulma yöntemleri denemesi yerine korunarak cinsel ilişkiye girmesi daha doğru bir yol olacaktır. Korunmadan girilen her cinsel ilişki gebeliğin oluşması için risk taşımaktadır. Olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için evlilik dışı ilişkilerin olmaması ve cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin doğum kontrol yöntemlerini tercih etmesi sağlıklı bir birlikteliğin olması için de doğru bir seçim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Domates Yenir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü