Bağlanan Tüplerin Açılması Sonrası Hamile Kalınabilir mi?

Bağlanan Tüplerin Açılması Sonrası Hamile Kalınabilir mi?

Çoklu gebelikler ve çocuk sayısına bağlı olarak tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri olan tüplerin bağlanması genel olarak 35 yaş üstü kadınlarda tercih edilmektedir. İstenmeyen gebeliklerin oluşmasına engel olan bu doğum kontrol yöntemi gebeliğin oluşmasına engel olur. Bunun yanı sıra bağlanan tüplerde tüp bebek yöntemi gebeliğin oluşmasını sağlayabilmektedir.

Kadınlarda tüplerin bağlanması ve bu ameliyata karar verme aşaması oldukça zorlu bir süreçtir. Tekrar gebe kalmak istemeyen kadınlar tarafından tercih edilen bu doğum kontrol yöntemi özellikle çocuk sayısına bağlı olarak karar verilen süreçlerden biridir. Çok fazla çocuk sahibi olan yada tekrar çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar bu doğum kontrol yöntemini tercih ederek istenmeyen gebeliklerin oluşmasına engel olabilmektedir.

Tüplerin bağlanarak doğum kontrol yöntemi tercih edilse de bir süre sonra tüplerin açılarak tekrar çocuk sahibi olmaya karar verilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki tüpler bağlı iken tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabildiği gibi normal yollar ile gebe kalma olasılığı %50′ dir. Bu durumda gebeliğin tüp bebek yöntemi ile gerçekleştirilmesi bağlı olan tüplerin açılmasından daha kolay bir yöntem olmaktadır.

Tüplerin Açılması Kimlere Uygulanır? 

Sağlıklı bir kadının artık çocuk sahibi olmak istememesinden dolayı doğum kontrol yolu olarak tercih ettiği tüplerin bağlanması yine ameliyat ile açılabilmektedir. Kişinin yaşı ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak tüplerin açılma ameliyatı yapılabilmektedir.

Tüplerin bağlanması 35 yaş üzeri kadınlarda yapıldığında özellikle açılması için de yaş en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Menopoz dönemine giren kadınlarda tüplerin açılması gebe kalmayı engelleyecektir.

Kadının genel sağlığına bakıldığında ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağı, rahim sağlığı ve yumurta sağlığı göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle rahim ve yumurta sağlığı tüplerin bağlanmasından öncesinde de kontrol edilmektedir. Buna bağlı olarak tüplerin bağlı olduğu sürede rahim ve yumurtalıklarında sağlığı göz önünde bulundurularak tüplerin açılması sağlanabilmektedir.

Tüplerin açılması oldukça zor ameliyatlar biri olarak bilinmektedir. Ameliyatın başarılı geçebilmesi için kadın sağlığının tam detaylı olarak muayene yapıldıktan sonra karar verilmektedir.

Tüplerin bağlanması yada açılması sırasında kişinin vücut sağlığı ön planda tutulmaktadır. Herhangi tansiyon, kalp, şeker ya da çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerde bu ameliyatın yapılması tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı vücutta ameliyatın doğru bir şekilde yapılabilmesi için tüm değerlerin kontrol altında olması gerekmektedir.

Tüplerin açılması ile beraber hamile kalma oranı bağlatmadan önceki orandan daha azdır. Fakat kişinin yine de buna rağmen gebe kalma şansı bulunur. Ayrıca tüp bebek yöntemi tüplerin bağlı yada açık olmasını etkilememektedir. Tüp bebek için tüplerin açılmasına gerek kalmaz. Doğal yollar ile gebe kalmak isteyenler ise tüpler açıldıktan bir süre hamile kalabilmektedirler. Her ihtimale karşı düzenli olarak doktor kontrolünün yapılması gebelik şansını yükseltecektir.

Tüplerin Açılması İle Hamile Kalma 

Birçok doğum sonrasında ya da kendi tercihi ile tüplerin bağlanması için ameliyat olan kadınların daha sonra tüpleri açtırarak gebe kaldığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak özellikle kadınlarda tek gebelik sonrası tüplerin bağlanması tavsiye edilmemektedir. Daha çok bu durum gebeliği birkaç kez yaşamış ve istenmeyen gebelik ile karşılaşmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca tüplerin bağlanması kadında doğurganlığı düşürmektedir.

Tüplerin açılma ameliyatı yapıldıktan sonra tekrar hamile kalabilmek için sağlıklı yaşama dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebe kalma oranı yarı yarıya indiği için gebelik oluşumu oldukça vakit alabilir. Bu yüzden kişinin bu süreçte çevresinden deste alması ve doktor kontrollerinin düzenli yapılmasına özen gösterilmelidir.

Tüplerin açılması ile hastanın iyileşme süreci içerisinde cinsel ilişkiye girmemesi önerilmektedir. Fakat bununla beraber iyileşme hızlı olduğunda normal günlük yaşamına devam edebilmektedir. Zor ve zaman alan ameliyatta kişinin tekrar eski haline dönebilmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. Tüplerin açılması ile gebelikler genellikle dış gebelikler meydana gelmektedir. Çok düşük bir oranla meydana gelen bu gebelik kişinin ruhsal olarak da huzursuz olmasına neden olabilmektedir. Kişinin tüpleri bağlatma yöntemine karar vermeden önce çok iyi düşünmesi gerekir. Çok zor bir ameliyat ile tüpler açıldığından bağlatma kararını da alırken mutlaka geleceğinde düşünülmesi gerekmektedir. Aksi halde sağlık açısından zor bir dönem yaşanmasına neden olunabilir.

Etiketler

Anne Günlüğü