Babalardan, Annelerin Öğreneceği 5 Şey

 

Ebeveynlik stilleri anne ve babalarda farklı olabiliyor, fakat bu bir tarafın doğru yapmadığı anlamı taşımıyor. Babaların tutumlarını, anneler olarak kendimizinkilerle karşılaştırıyoruz. Fakat ‘mükemmel’ bir baba olmasını beklemek yerine ‘yeterli’ bir baba olmaları için desteklemeli ve cesaretlendirmeliyiz. Hatta babalardan annelerin öğreneceği birkaç şey bile var:

Sorun çözme konusunda çocuklara ‘meydan okuma’

Birkaç parçayı birleştirmekle çocuğunuz uğraşırken ya da bir anda küçük çocuğumuz düştüğünde, genel olarak anneler hemen müdahale eder. Ancak çocukların gerçek hayat ile baş edebilmelerine baba stilinde fırsat vermek, sorunlarını çözmek için çabalamalarını cesaretlendirmek vardır. tabi ki çocuklarımıza yardım etmenin hiçbir zararı yoktur fakat baba tutumumun bazı zamanlarda çocukların bireyselleşmesi için daha iyi yönleri vardır. Çocuğunuzun oyuncağını arada bir nasıl kullanacağını çözmesi, ayağa kalkarak yürümeye devam ettiğini görmek size ödül gibi gelir. Çocuğunuz bu şekilde kendi algılarına güvenmeyi öğrenir ve bağımsız olabilmenin başarısını yaşar.

Eğlenceli ve spontan olmak

Sorumlulukların tümü ve multitasking ile annelerin işi, belirli bir rutin ve düzen ile kolaylaşır. Ebeveynlikte babalar ise daha spontan ve esnek olabilirler. Çocukların ‘dağınık’ zamanı olmasına, sıkıcı bir durumu eğlenceli bir hale getirmeye hazırdır. Düzen ve rutinin önemi büyükken etkinlikler, plansız oyunlar, molalar anneler ve çocukların eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olabilir. Bazen baba stilinde de olduğu gibi çocuk gibi olarak anın keyfini çıkarmak en güzelidir!

Olduğu gibi olanı kabul etmek

Çocuklarına söylenmesi gereken şeyleri babalar daha direkt söyleme eğilimindedir. Bu tutumları bazen çok fazla çocukların üzerine gitme, sertlik olarak yorumlansa da babalar böyledir-olanı olduğu gibi söylerler. Olası sonuçları babalar söylerken daha düz bir yol izler, annelere bu da gerekli durumlarda sıkı olması gerektiğini öğretir.

Çocukların risk almalarına müsaade etmek

Anneler zaman zaman fazla koruyucu olabilir, çocukların özellikle etrafı keşfetmeye başladıkları dönemde. Diğer yandan risk alan babalar, yeni aktiviteleri çocukların denemesini ister. Öğrenme fırsatı ve özgüven arttırıcı olarak yenilikleri görürler. Mesela, bisiklete binme, merdivenleri çıkma gibi. Önlem almanın önemli olduğu gibi öğrenmeleri ve gelişmeleri için bazen çocuklarımıza serbest alan tanımak da oldukça önemlidir. Çocukları özgür bırakıp kendi başlarına bir şeyleri başarmalarına izin verme anlayışı da önemlidir.

Ebeveynlik içgüdüsüne duyulan güven

Anneliği ilk kez tattığımda, sıklıkla yaptıklarımın doğru olup olmadığını ebeveynlik hakkındaki kaynakları okuyarak kontrol ederdim. Kendime, hata yaptığımı gördüğümde de çok yüklenirdim. Eşim ise iç güdülerine güveniyor gibi görünürdü ve çok rahattı. Her şey ona göre mükemmel olmasa, kitaba uygun olmasa da çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladığı sürece yolundaydı.

Ebeveynlik konusunda anneler daha duygusal iken babalar daha rasyonel olabiliyor. Farklı ebeveynlik tutumlarını ne olursa olsun takdir etmek ve farklı yollar ile de olsa çocuğumuz adına en iyisini yapmaya çalıştığımızı unutmamak gerekir. Çocuk için babanın rolü elzemdir. Ebeveyn rolünü farklılıklarımıza rağmen yerine getirdiğimizi takdir etmeliyiz. Birbirimizden, ebeveynleri olarak çok şey öğrenebiliriz, çocuklarımız için birlikte çalışmak önemli olandır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Mutlu Ebeveynlerin Mutluluk Adına Yaptıkları 6 Şey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü