Baba-Kız İlişkisi: Babalar ve Kız Çocukları

Baba-Kız İlişkisi: Babalar ve Kız Çocukları

Baba-Kız İlişkisi: Babalar ve Kız Çocukları arasındaki iletişim nasıl olmalı? Babaların kız çocuklarının gözündeki yerleri nedir? Babalar ile kız çocuklarının ilişkisi üzerine bilgi vermek istiyoruz.

İlk Aşk: Baba Aşkı

Sağlıklı ve düzenli giden aile yaşantılarında genellikle kız çocuklarının ilk aşkı babalarıdır. Öyle ki belirli dönemlerde kız çocukları ‘ben babamla evleneceğim’ diye tuttururlar. Bu aşkın evreleri kimi kız çocuklarında ileri devrelere de aktarılabilir. Mesela, bazı kadınlar aradıkları eşte olumlu ya da olumsuz babalarının özelliklerini ararlar.
Küçük kız çocukları babalarına hayranlıkla doludurlar. Babalar, kız çocuklarının hayatında önemli bir yere sahiptirler. Babalarının yerini başka bir erkek alana kadar da bu böyle devam eder. Kız çocuklarının hayata sağlam ve sağlıklı bakabilmeleri için babalarıyla güçlü bir bağ oluşturmaları ve sağlıklı bir ilişki geçirmeleri gerekir.
Anneler kızlar için bir örnek sayılırlar. Fakat babaların yeri daha farklı olur. Kız çocuklarının babalarıyla kurdukları bağ daha kuvvetlidir. Anne kız arasında oluşan rekabet duygusu asla babayla aralarında yaşanmaz. İlişkileri ne kadar mesafeli olsa da duyguları daha içten ve etkileyicidir. Babalarla kızları aşkın başka bir boyutunu yaşarlar. Baba-kız ilişkisinde babanın çok mükemmel ve özel olmasına gerek yoktur. Her durumda babalar kızları için idoldür.
Baba-kız ilişkisinde kız çocukları erkeklerin dünyasını tanıyarak onlar arasında nasıl saygı göreceklerini öğrenirler. Babanın tepkileri ve günlük hayattaki davranışları bu duruma katkı sağlar. Bu ilişkide kız çocukları sadece erkekleri tanımaz, aynı zamanda nasıl bir eş seçeceği düşüncesine de sahip olurlar. Babanın kadınlara karşı feodal yapıdaki hareketleri kızında ileride feodal yapıdaki erkeklere ilgi duymasına neden olabilir.
Baba Kız İlişkisi

Babayla geçirilen vakitlerde sinemaya, tiyatroya veya herhangi bir sosyal aktiviteye katılmak gibi kız çocuğunun kendine özgüvenini destekler ve sevgisini geliştirir.
Anneyle kız arasında duygusal anlamda bir bağ olur ve kız çocukları anneleriyle özdeşleşirler. Babalarında ise nasıl bir sonuç getirdiğini tespit ederler. Bu durum ileri ki dönemlerde ilişkilerinde yaşayacakları zorluklarla baş etme ve nasıl erkeklerden hoşlandıklarını seçmeye yardımcı olur.

Babaların verdiği onay hayat içerisinde büyük önem taşır. Çocuğun üzerine alacağı sorumluluğu yerine getirmesi kişiliğinin oturmasında büyük rol oynar. Kızını teşvik edip cesaretlendiren bir baba iş hayatı ve duygusal ilişkilerinde başarıya giden yolda ilerlemiş olur.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi başlıklı makalemizde çocuk için oyunun faydaları, çocuk oyunlarının faydaları ve Çocuk ve Oyun hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü