Aylık Doğum Kontrol İğnesi Nasıl Kullanılır?

Aylık Doğum Kontrol İğnesi Nasıl Kullanılır?

Progesteron ve östrojen hormonu içeren iğnelere aylık doğum kontrol iğnesi adı verilmektedir. Bu iğneler bazı ülkelerden 20 seneden uzun süredir kullanılmaktadır. Ülkemizde ise yaklaşık 4 senedir piyasa da yerini almıştır. Hamile kalmak istemeyen ya da bebeklerinin dünyaya geç gelmesini isteyen çiftler için tercih edilen sağlıklı korunma yöntemleri arasında iğneler gelmektedir. Aylık iğne etkisini ne zaman gösterir diyenlere kısa sürede olduğunu belirtmeliyiz. İğneleri kullanarak overlerde oluşan yumurta hücresi üretimi engellenmektedir. Yumurta salınımı da engellenerek doğum yapılması geciktirilmektedir. Yüksek derecede etkili bu iğneler doktorlar gözetiminde ve bilinçli şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de erkeklerin spermlerinin geçişini bozmasıdır. Rahim ağzı salgısını bozarak bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Güvenilir olan bu yöntemin bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Önemli yan etkilerin görülme olasılığı ise oldukça düşüktür.

 

Doğum Kontrol İğnesi Kullanmaması Gereken Kişiler Kimlerdir?

 

  • Göğüs kanseri öyküsü olanlar
  • Hamile kalmak isteyenler
  • Yeni ameliyat geçirmiş ya da ameliyat olmaya hazırlanan kişiler
  • HIV ve AİDS olup anti Retro viral tedavi olan kişiler
  • Felç geçirmiş kişiler için bu tür iğnelerin kullanılması uygun değildir. Aylık iğne kullananların bu konuda dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Kullanımı Ne Şekilde Olmalıdır?

 

İlk kez iğne kullanan kişilerin adet tarihinin başlangıcından itibaren ilk beş gün içinde tedaviye başlaması ve iğnelerini düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Doğum kontrol iğnesi nerede satılır diyenler için doktor gözetiminde kullanılmasını tavsiye ederiz. Aylık enjeksiyon uygulaması yapıldıktan sonra doğum kontrolü etkinliği son derece yüksek oranda sağlanmaktadır. Araştırmalar sonucunda uygun şekilde kullanan kadınların hamile kalma olasılığı %1 oranından daha da düşük görülmüştür. Doğum sonrasında ise bebek emzirmeyen annelerin doğumdan 4 hafta sonrasında tekrar iğne kullanması uygundur. Aylık iğne kullanırken hamile kalınır mı sorusuna %1 ihtimalden bile düşük olduğunu söyleyebiliriz. Anne eğer bebek emziriyor ise ilk iğne yapılması için mutlaka 6 hafta beklenmesi gerekmektedir. Enjeksiyon yani iğneler ise uyluk, omuz, kalça gibi çeşitli alanlardan intramusküler yani kas içine yapılabilir. Düşük ve kürtaj durumu yaşayan bayanlar ise ilk beş gün içinde iğne yaptırmış olmalıdır.

 

İğnelerin Yan Etkileri Hakkında

 

En sık karşılaşılan ve en önemli yan etki iğnelerin adet düzensizliğine yol açmasıdır. Adet başlangıcı ve sonu belli belirsiz şekilde ilerlemektedir. Aylık iğne kilo yapar mı diyenlere kilo yaptığı bilgisini vermeliyiz. Aylık iğne kullanan kadınların yaklaşık olarak %60 oranında olan kısmında iğne kullanmaya başlamanın ardından ilk 3 ile 6 aylık kısmında düzensiz şekilde, sık aralıklarla ya da olağan miktardan çok daha fazla miktarda kanama gözlenmektedir. Bir yıllık kullanım ardından %70 oranında kadında adet döngüsü normal seviyeye dönmektedir. Yapılan önemli klinik araştırmalar sonrasında ise % 6 oranında bayanda hızla kilo artışı nedeniyle iğne uygulamasından vazgeçildiği görülmüştür. Göğüslerde hassasiyet oluşması, akne sayısında hızla artış, mide bulantıları da en sık görülen yan etkiler arasında yerini korumaktadır. Çok nadir olsa da bazı bayanlarda da kilo kaybına neden olduğu söylenebilir.

 

İğnelerin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

 

Aylık iğneler gebelikten yaklaşık olarak bir ay süre ile korumayı sağlamaktadır. Bir ay sonra ki enjeksiyon uygulaması için en uygun zaman 28 ile 30 gün sonrası olmaktadır. Çeşitli sebepler ile bu sistem uygulanamadığında ise 23 ile 33 gün sonrasında diğer iğnenin yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. İki uygulama arasında olan süre daha uzun olduğunda ise iğneler yapılmadan önce gebelik testinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Sonra ki iğne tarihini unutmamak son derece önem taşımaktadır. Doğum kontrol iğnesi nerede yapılır diyenler için hastanelere başvurmalarını öneririz. Uygulama tarihlerini not almak önerilir. Son derece yüksek etkili ve güvenilir olan bu sistem de hastaların uyumu ve güveni de son derece yüksektir.

 

İğne Yapıldıktan Ne Kadar Süre Sonra Gebe Kalınabilir?

 

İğneler içinde bulunan östrojen ve progesteron hormonu vücuttan 60 ile 90 gün sonra tamamen atılır. Aylık iğne ne zaman korumaya başlar diyenler için etkisini hemen gösterdiğini söylemeliyiz. Bayanların % 82 oranında olan kısmında enjeksiyon uygulamasını bıraktıktan sonra ki bir sene içerisinde hamile kalındığı görülmüştür. Bu oranla doğum kontrol yöntemini hiç kullanmayan kadınların gebe kalma oranı hemen hemen benzerlik göstermektedir. Bu da iğnelerin korunmaya karşı etkisinin olağan sürede olduğunu kanıtlamaktadır.

 

Enjeksiyon Yönteminin Diğer Yöntemlere Göre Üstün Yanları Nelerdir?

 

Aylık iğneler son derece yüksek etkili ve güvenilir olmasının yanı sıra kombine şekilde yapılan doğum kontrol enjeksiyonları ayda bir kez yapıldığı için hastaların uyumu da son derece yüksek olmaktadır. Doğum kontrol iğnesi fiyatı konusunda ücretler değişiklik göstermektedir. Enjeksiyon yapıldığı için doğum kontrolü kullanıldığı başka kişiler tarafından anlaşılamamaktadır. Ve diğer bir üstün yanı da çiftlerin cinsel ilişkilerini kesintiye uğratmak zorunda kalmamasıdır.

Bir önceki yazımız olan Üstüne Adet Görme Durumunda Neler Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü