Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay- Hamilelik 1.Ay

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay- Hamilelik 1.Ay

Ay Ay Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay Vücutta Olan Değişiklikler

– Gebelikte ilk ayın sonlarına doğru adetiniz gecikti, yani henüz adet olmadınız. Sabahları da bulantınız başladı. bulantının yanında kusma veya tükrük salgısında artış da olabilir. Genellikle hamilelikteki ilk belirtiler bunlardır. ( Bkz: Gebelik belirtileri )

– Gebelikte ilk ay plasenta oluşmuş ve artık hormon yapmaya başlamıştır.  (Bkz: Plasenta Ne Zaman Oluşur? ) Plasenta , bebeğinizin anne karnında gıda ve oksijen almasını sağlayacak olan kordondur. Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında bebeği koruyacak olan amniyotik sıvı da ilk ay oluşmaya başlar.

– Anne adayı göğüslerinizde hassasiyet ve şişkinlik hissedebilir.

– Sizin hissetmezsiniz ama rahminiz büyümeğe başlamıştır.

– Çeşitli şikayetler görülebilir: yorgunluk hissi, uyku düzensizliği , midede hazımsızlık, sık sık idrara gitme vb.

– Beslenmede de farklılıklar olabilir. Bazı yiyecekleri çok isteyebilir veya hiç istemeyebilirsiniz. Örneğin alkol veya kahveye karşı tiksinti hissedebilirsiniz.

– Annede bazı psikolojik değişiklikler, ilk 3 ayda görülebilinir.  Korkular, stres, kaygı görülebilinir. Duygular karışık yaşanabilinir, aşırı duygusallık görülebilinir. Kendinizi bazen iyi hissedip , bazı zamanlarda da ağlamaya meyilli, sinirli ve aksi davranabilirsiniz. Baba adayının desteği, anne adayı için çok önemlidir.

Ay Ay Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay Bebeğinizdeki değişiklikler

Gebeliğin ilk haftasında harikulade bir canlının temelleri atılmıştır. Yumurta ve sperm birleşmesi ile döllenme meydana gelmiştir. Bebek anne karnında embriyo denilen bir hücreden gelişir. Gebeliğin ilk ayında embriyo bir baş ve vücuda sahiptir.

Amniyotik sıvının içindeki bir kesede bebek büyümektedir. Beyni , gözleri , ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gebeliğin ilk ayında gelişmeğe başlar. Sinir sistemi, beyni, kalbi ve akciğerleride gebeliğin ilk ayı şekillenmeye başlar.

Gebeliğin ilk ayında bebeğin gözleri ve burnu olşuşmuştur, kulakları ise küçücük bir nokta şeklindedir. Bebeğin kol ve bacakları da şekillenmeye başlamıştır. Hamilelikte ilk ayın sonunda embriyo 6mm kadardır, yani sadece bir elma çekirdeği  büyüklüğündedir.

Gebelikte İlk Ay Muayene ve Laboratuar Tetkikleri :

– Anne adayı ayrıntılı bir fiziksel muayeneden geçmelidir.

– Doktorunuza aile öykünüzü anlatmalısınız.gebelikte ilk   ay

– Tansiyon ölçülmesi ve kaydedilmesi faydalıdır.

– Pap – smear testi , İdrar tahlili, Kan grubu , kan sayımı, kan şekeri, karaciğer testleri vb. testler yapılmalıdır.

– Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı (Bel soğukluğu, sarılık, frengi, AIDS, klamidya, herpes) inceleme yaptırmalısınız.

– Orak hücreli anemi ( kansızlık ) , talasemi, akdeniz anemisi ve tay-sachs için testler yapılmalıdır.

Anne Günlüğü

5 YORUM

  1. hamilekalmıyorum yumurtalıklarım çalışmıyor neyapmalıyım

  2. Benim bebegim bir aylik goruntusunu cok merak ediyorum anne karninda nasildir

  3. Bnm bebegim birinci ayinda dustu bn hic bise anlamiyorum fasulye kadardi daha kanla geldi adetim oluyr sandim kahverengiydi kanim.iki gunsursu bu kan olayi ikinci gunun yarisinda sanci artti elimi orama koydugumda fasulye kadar beyaz kivrilmis vaziyette kordon bagli bisey dustu arastirdim bebege benzedigini gordum

  4. Merhaba 4 aydayım hamileliğin Sabahları çok sancım oluyor aha önce de İki düşük yapmıştım sancı normal mi

  5. Merhaba 4 aydayım hamileliğin Sabahları çok sancım oluyor aha önce de İki düşük yapmıştım sancı normal mi