Aylık Bebek Gelişimi: Gebelik 2. Ay- Hamilelik 2.Ay

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelik 2. Ay- Hamilelik 2.Ay

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 2. Ay Sizdeki değişiklikler :

– Hamileliğin ikinci ayında, yani 5. hafta ile 8. hafta arasındaki sürede anne adayında ki değişiklikler şunlardır: Anne adayında bulantılar vardır. Bulantı ile beraber kusma da görülebilinir. En sık rastlanan şikayetlerden biri ise bel ağrılarıdır. Gebelikte 2. ay göğüslerinizde dolgunluk, şişlik , hassasiyet  görülür. Ayrıca göğüs ucunda koyulaşma görülür. Baş ağrıları, baş dönmesi de görülebilinir. Kabızlık, idrara sık gitme görülebilinir.

Gebeliğin ikinci ayında anne adayında uyku eğilimi vardır. Daha çok uyumak ister.Yorgunluk ve enerji azlığı görülebilinir.

Anne adayında tiksintiler artar. Sigara, parfüm gibi kokulardan nefret edebilir.

Vagina civarında mavimsi damarlar görürseniz, bunlar bebeğin beslenmesine yardımcı olan damarlardır.

Anne adayının rahmi büyümüştür. Belirgin kilo artışı olmamakla birlikte, karında gözle görülür bir büyüme olur.

Anne adayında duygusallık gene kendini gösterebilir.

Gebelikte 2. ay, ultrasonda bebeğinizin kalp atışlarını duyabilir, 8. haftada ise bebeğinizin hareketlerini 4 boyutlu ultrason ile izleyebilirsiniz.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelik 2. Ay Bebeğinizdeki değişiklikler :

Bebek gelişmeye devam etmektedir. Böbrek, kalp ve sinir sistemi gelişmeye başlar. Bebeğin kalbi dakikada 150 kez (120-160 atış arasında) atmaya başlar ve ultrasonda bebeğin kalp atışları duyulabilir. Beyin ve omurilik bağlantısı oluşur. Hipofiz bezi de hamileliğin ikinci ayında şekillenir. Bebeğin esas organ ve sistemleri,  tamamen olmasa da gelişir. Organ gelişimi nedeniyle gebelikte 2. ay kritik bir dönemdir.

Bebeğin el ve ayak parmakları, dizleri ve dirsekleri gelişmeye başlar. Gebeliğin ikinci ayında bebeğin bacakları uzamaya, kolları gelişmeye ve elleri bilekten esnek hal almaya başlar.Artık kemikleri sertleşmeye başlamıştır. Ayrıca kıkırdak dokuları oluşmaya başlar.

8. haftada vücutta kol ve bacaklar şekillenmiştir, el ve ayak parmakları görülmeye başlar. Kulak, burun ve ağız açıklıkları vardır. Gözler şekillenmiştir, fakat göz kapakları ile örtülüdür. 24. haftaya kadar açılmazlar. Gelişme sarasında kalp çok erken oluşur ve 6. haftada kap atışları görülebilir. 8. haftada embrio ile gelişen plasenta arasında kan taşıyan kan damarlan, ileride göbeğin olacağı yerde bir araya gelerek umbilikal damarları oluştururlar. Gelişen kalp, kanı, umbilikal atardamarlardan plasentaya pompalar ve orada anneden gelen oksijen ve besinler alınır. Bundan sonra kan geri gelerek umbilikal toplardamarlardan embrioyu besler. Bu dönemde, bebeğin büyüklüğü ortalama 2,5 cm. (yaklaşık bir çilek kadar), ağırlığı 2 gr. kadardır.

Gebelikte 2. Ay Tahlilleri

Rubella (kızamıkçık) testi: Annenin önceden kızamıkçık geçirip geçirmediğini anlamak için yapılır. Geçirmişse bağışıklığı vardır, gebeliğin başında kızamıkçık salgınının çocuğa zarar vermesinden endişelenmek gerekmez. Kızamıkçık geçirmemişse testle anlaşılacaktır. Gebelik sırasında kızamıkçık olursa, ikinci kez yapılacak test, birincisinden daha yüksek bir antikor düzeyi gösterecektir. Önceden kızamıkçık geçinmemiş olan kadına gebeliğin sonunda test yapılabilir.

Spina bifıda testi: Fötusta deforme bir omurga varsa, kanda alfa fetoprotein görülür. Birçok kadın spina bifida olasılığını anlamakta yararı olur diye kanlarını muayene ettirirler. Bu kan testi (+) olursa ultrason muayene ve am-niosentez yapılmalıdır.

Orak hücre hastalığı testi: Orak hücre hastalığı, Afrikalı ve siyah kadınlarda görülür. Buna benzer bir hastalık olan Thalassemia da Akdenizli kadınlarda görülür. Bunların kanında hastalık belirtileri aranmalıdır. Varsa acil tedavi gerekmez. Fakat komplikasyonlarından kaçınmak için gebelikte özel dikkat gerekir.

Servikal smear testi: Gebe kadınlarda serviks kanseri çok enderdir. Fakat ilk belirtiler mevcut olabilir ve servikal smear testi ile ortaya çıkarılabilir. Test ilk antenatal ziyaret sırasında (veya bazen posnatal —doğum sonrası— ziyarette) yapılır. Testi yapmak için doktor vaji-nal spekulum denilen küçük metal bir aleti va-ınaya sokar, böylece servikse girebilir. Spekulum serviks yüzeyinden hücreler alır ve daha sonra bunlar mikroskopta incelenir. Gebelikte smear testlerinin çoğu (—) ise de (+) veya şüpheli bir smear, anormalliğin bünyesini tam olarak saptayabilmek için daha ileri muayeneler gerektirir. Hastanede kısa bir genel anestezi ile ser-viksten küçük bir parça alınıp mikroskopik inceleme yapılır. Smear test gebelikteki servikal kanserin tanınması için geniş ölçüde kullanılıyorsa da kadın hayatının bu döneminde serviks kanserinin çok seyrek olduğunu bilmek çok önemlidir.

Anne Günlüğü

45 YORUM

 1. çilek kadar olması çok ilginç. demek bebeğim ufacık, çilek bebek 🙂 gebeliğin ikinci ayında bu testleri yaptırmak zorunda mıyız?

 2. :)))) cigdem er

  bende 2 aylık hamileyim :DD

 3. bende 2.5aylık hamileyim:)

 4. bende 8 haftalık hamileyim bebeğimi cok seviyorum:)

 5. selam bende 3 aylık hamileymmmmmmmmm

 6. SELAM BENDE 2 AYLIK HAMİLEYİM BEBĞİMİN KALP ATIŞLARINI DİNLEDİM VE İÇİMDE BİR CANLI OLDUĞUNU ŞİMDİ FARKATTİM ÇOK MUTLUYUM UMARIL ALLAH ELİME DE ALMAYI DA SAĞ SALİM NASİP EDEERR..

 7. bende 9 aylık hamileyim doğum yaklaştııııı

 8. Selam bende 2 aylık hamilerim …..

 9. bende 9 haftalık hamileyim

 10. bende 9 haftalık hamileyim yarın doktor günüm inş iyi şeyler duyarım

 11. selam bende 8 aylık hamileyim heyecanla bekliyoruz

 12. bende 8 aylık hamileyim çok zor geçiyor hamileliğim

 13. bende 9 haftalik hamileyim ama bende kasiklarimda agrilar oluyo ve bundan cok korkuyorum

 14. bende 7 haftalik hamileyim ama bu hamileligim digerinden cok farkli daha agrili vede tuhaf biraz bilmiyorum cok yorgun hissediyorum kendimi ve surekli uzanma ihtiyaci duyuyorum iki aylik bebek bile anne karninda nasil hissedilebilirki ben daha 7 aylik hamileyim ama hissediyorum bir tuhaflik var ama cozemedim

 15. bende 5 aylık hamileyim

 16. arkadaşlar allah hepinizi hayırlısıyla kurtarsın benide benim içimde bi his var sanki bebeğim düşücek gibi acaba normalmi yoksa heran her saniye öyle hastaneyede gidemyom yardımcı olursanız sevinirim sizde öyle miydiniz buarada 2 aylık hamileyim ve 4 yıl dır evliyim ilk çocuk olcak

 17. bende iki aylık hamileyim bebeğimi çok ama çok seviyorum dünyalar tatlısı bebeğim benim

 18. slm arkadashlar

 19. bende 2.5aylık hamileyim çok mutluyum ALLAH herkese bu duyguyu yaşatsın bebişimi çoooooooooooooooook seviyorum onu kollarıma almak için sabırsızlanıyorum

 20. bende cok mutluyum iyi ay sonra bebeyimi alacam ilşallak allah herkese bu duyguyu tattirsin

1 2 3