Ay Ay Bebek Gelişimi (0-12 Ay Bebek Gelişimi)

Ay Ay Bebek Gelişimi (0-12 Ay Bebek Gelişimi)

Bir bebeğin ilk yılındaki gelişimini anlatmak istiyoruz. Önce ilk haftadaki gelişiminden bahsedeceğiz. Ondan sonra ay ay bebek gelişimi hakkında bilgiler vereceğiz. 1 yaşına kadar bebeğin gelişimi, bebeğin özellikleri ve neleri yapabileceğini merak ediyorsanız yazı dizimizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

Yeni Doğan Bebeğin Gelişimi: 1. Haftada Bebek Gelişimi

Yeni doğan bebek bazı farklılıklar gösterir. İlk 28 gün bebeğin gelişimi için önemlidir. Bu ilk ay bebeğin bakımına dikkat etmek gerekir. Bebek ortalama 3–4 kg. ağırlılığındadır. Bu her bebekte değişir. Kimi bebek zayıf, kimi bebek kilolu doğar. Genelde kilolu bebekler 4,5 kg.dır. Zayıf olan bebekler ise 2,5 kg. civarındadır. Bu bebekler normal bebeklere göre daha sık beslenirler. Bebek kilo olarak daha hafifse o zaman özel bakım gerekir. Düşük kiloya sahip bebekler genelde prematüre bebektir. Gebeliğin 40. haftasından önce doğan bebeklerde bu olay sık rastlanır.

Birinci hafta bebekler; günde 8 kez beslenirler ve sık sık kaka yaparlar. Belirli aralıklarla uyur ve tekrar uyanır ama gününün çoğunu uykuda geçirir. Uyandığı zamanlar ihtiyaç gidermek içindir. Heyecanı belli eder, seslere veya yüze odaklanır. Elleri genelde yumruk şeklindedir. Işığa ve yüksek sese karşı duyarlıdır. Başını henüz dik tutamaz.

İlk günlerde bebekte şaşılık olur ancak bu normaldir. Bazen bebeğin üst dudağında kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar emmeden dolayı oluşur ve zamanla kaybolur. Bebekte ilk haftalar kabızlık ya da ishal olabilir. Bununla beraber dışkıda renk değişikliği de gözlenebilir.

Bebeklerde sık ağlama nedenleri; açlık, korku, ani bir tepki, bebeğin üstünü değiştirme, bebeği kucaktan yere bırakma ve bebeğin uykuya dalarken irkilmesidir. Ancak en sık ağlama nedeni bebekte açlıktır. Diğer nedende çevredekilerin ani hareketleridir. İlk aylarda bebekler gözyaşı dökmeden ağlarlar. Beslendikten sonra bir miktar kusarlar. Bu normaldir. Bebeğin ilk kakası siyah ve yeşil renkleri arasındadır. Bu ilk dışkıya mekonyum adı verilir.

Yeni doğan bebekleri tutma ve taşıma konusunda anne ve babalar tedirginlik yaşar. Çünkü bebeğin düşürülme korkusu vardır. Bebek kucağa alındığında tüm vücudunu kavrayacak şekilde tutmalısınız. Özellikle başını dikkatlice tutmalısınız. Çünkü bebek başını tutamadığından arkaya düşecek ve buda bebeğe korku verecektir. Bebeğin temizliği de akıllarda olan bir sorudur. Ancak bebeğin altını değiştirmek haricinde pek bir temizlik ihtiyacı yoktur. Bebeğin yıkanması kordon düştükten sonra yapılır. Bu süre içinde bebeğin vücudunu ıslak mendille silebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz ay ay bebek gelişimini inceliyelim. Merak ettiğiniz aydaki bebek gelişimini öğrenmek için tıklayınız.

Bebeklerin boy ve kilo gelişimini merak ediyorsanız, boy-kilo tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. güzel yazılar

  2. zehra genç

    benim bebeğim 15 mayıs 2012 de doğdu şuan kaç aylık olmuş oluyo yardımcı olurmusunuz? sütüm yetersiz olduğu için ek gıdaya başladık 2 hafta kadar önce sizcede doğru zamanmı? teşekkürler…

  3. 6 AYLIK OLLMUŞ ZEHRA HANIM